CSW zaprasza na rezydencję w Stuttgarcie. To wolność, która otwiera głowę!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 15:36
Akademia Schloss Solitude w Stuttgarcie to miejsce niezwykłe, skupiające artystów z całego świata, otwierające i konfrontujące. Polscy artyści, którzy mają ochotę się tam wybrać, mogą zgłaszać się do naboru organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. 
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek UjazdowskiFoto: Shutterstock/Artur Bociarski

Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie namawia artystów na rezydencję w Akademii Schloss Solitude w Stuttgarcie. - Moim zdaniem rezydencja to jeden z najważniejszych etapów w karierze artysty, szczególnie tych artystów dopiero po studiach, młodszych, którzy potrzebują czasu, by rozwijać swoją praktykę, skonfrontować się z innymi artystami - mówi Ika Sienkiewicz-Nowacka, kierowniczka działu rezydencji w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. - To też świetna propozycja dla bardziej dojrzałych, doświadczonych ludzi sztuki, którzy raz na jakiś czas muszą się wyrwać z wiru pracy i skonfrontować się z tym, co ich do sztuki ciągnie - dodaje. 

Podczas większości rezydencji, i tak jest w Akademii Schloss Solitude, artysta otrzymuje przede wszystkim wolność. Ika Sienkiewicz-Nowacka podkreśla, że w czasie takiego wyjazdu decyzyjność i proces twórczy są dyktowane przez artystę. - Staramy się, żeby była to sytuacja dużej wolności - podkreśla. - Artysta może siedzieć i myśleć, pisać, może nie robić nic, ale zazwyczaj to się nie zdarza.

Efektem rezydencji jest na ogół jakaś konkretna realizacja. Przedstawicielka Zamku Ujazdowskiego zaznacza jednak, że kluczowe jest doprecyzowanie, co oznacza "konkretna realizacja". - Efekty rezydencji mogą być materialne i niematerialne - opowiada. - Czasem jest to coś, czego artysta się dowie, coś, co go zainspiruje, może zainicjuje jakiś wykład, ale mogą być to sprawy bardziej materialne, jak publikacja książki, obraz, instalacja, kostiumy. Tych efektów może być bez liku i mogą mieć różne formaty - dodaje. 

Ika Sienkiewicz-Nowacka sama odbyła rezydencję w Stuttgarcie. Jak przyznaje w Czwórce, było to wydarzenie, które zmieniło trajektorię jej życia. - Akademia Schloss Solitude jest jednym z najbardziej prestiżowych ośrodków w Europie - takich rezydencyjnych - podkreśla. - To jest miejsce, w którym przebywa około 40 artystów, często z rodzinami. Są tam też 2-3 osoby, które ich merytorycznie wspierają. Do akademii mogą przyjechać artyści z całego świata. To jeden wielki tygiel kulturowy: Europa, Azja, Afryka, artyści lokalni. Pracują w najróżniejszych obszarach sztuki - wirtualna rzeczywistość, muzyka, są tam badacze, są artyści performance'u, teatru czy literatury - wymienia. - To relacje między nimi decydują, jaka jest tam atmosfera. 

Rezydencja organizowana w Stuttgarcie przez CSW i Instytut Adama Mickiewicza nie jest głównym naborem Akademii Schloss Solitude. Polska rezydencja trwa od września do listopada, wtedy też do Stuttgartu przyjeżdżają artyści z naszego regionu. 

Rekrutacja trwa do 31 maja, ale przedstawicielka CSW poleca, by nie czekać na ostatni dzwonek. - Na rezydencję w Akademii Schloss Solitude jest mnóstwo chętnych, ale w przypadku naszej rezydencji nie zgłasza się ich zbyt wielu, choć są wśród nich osoby wybitne - zdradza. - To, co jest kluczowe, to wiedzieć, po co chcemy tam jechać. Na to najważniejsze pytanie trzeba odpowiedzieć w liście motywacyjnym, do tego dołączyć swoje portfolio i CV - wszystko w jednym dokumencie. 


Posłuchaj
13:09 czwórka stacja kultura 26.04.2022.mp3 O otwartym naborze CSW na rezydencję w Akademii Schloss Solitude opowiada Ika Sienkiewicz-Nowacka (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Ika Sienkiewicz-Nowacka podpowiada, by nie opisywać całej swojej kariery, ale skupić się na kilku spójnych projektach, zadbać o formalne drobiazgi, zastanowić się, poznać miejsce, do którego aplikujemy. Nabór jest skierowany do artystów szeroko rozumianych sztuk wizualnych.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Ika Sienkiewicz-Nowacka (kierowniczka działu rezydencji w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski)

Data emisji: 26.04.2022

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Służące - kiedyś wiedziały o nas wszystko, my dziś nie wiemy o nich nic

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 17:11
"Niewidoczne - historie warszawskich służących" to nowa ekspozycja w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta. To wystawa o kobietach, których imion najczęściej nie znamy. Ich praca dotykała najbardziej intymnych aspektów życia wielu pokoleń warszawiaków i warszawianek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabawki w muzeum, czyli o tym, jak Manitius z Wedlem współpracował

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 15:43
Ponad 90 lat temu, w kamienicy na warszawskiej Pradze młody chłopak, po SGH, otworzył firmę. Edward Manitius połączył wykształcenie z pasją do pracy w drewnie i zaczął projektować wyjątkowe zabawki. Dziś możemy oglądać je w Muzeum Warszawskiej Pragi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Yves Saint Laurent. Wystawa w rozmiarze XXL

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 12:20
W tym roku mija 60. lat od pierwszego pokazu francuskiego projektanta Yves'a Saint Laurenta. Z tej okazji sześć prestiżowych muzeów w Paryżu przygotowało ekspozycje prezentujące powiązania "geniusza mody" z wielką europejską sztuką. 
rozwiń zwiń