Spektakl dyplomowy studentów Akademii Teatralnej "Instrukcje". O czym opowiada?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 21:17
W Teatrze Collegium Nobilium przy warszawskiej Akademii Teatralnej można oglądać spektakl dyplomowy studentów IV roku kierunku aktorstwo, specjalność aktorstwo i wokalistyka pt. "Instrukcje". - Opowiadamy o świecie, o każdym z nas za pomocą instrukcji obsługi różnych rzeczy codziennego użytku - mówią w Czwórce Karolina Klich i Maja Kowalska, studentki AT. - Różnych przepisów i zasad, na które nawet nie zwracamy codziennie uwagi. 
Karolina Klich i Maja Kowalska zapraszają na spektakl dyplomowy studentów Akademii Teatralnej Instrukcje. Na zdj. wraz z prowadzącym audycję Adamem Smolarkiem
Karolina Klich i Maja Kowalska zapraszają na spektakl dyplomowy studentów Akademii Teatralnej "Instrukcje". Na zdj. wraz z prowadzącym audycję Adamem Smolarkiem Foto: Czwórka/Justyna Majchrzak
  • W Collegium Nobilium przy warszawskiej Akademii Teatralnej można oglądać spektakl "Instrukcje".
  • Jest to spektakl dyplomowy studentów IV roku kierunku aktorstwo, specjalność aktorstwo i wokalistyka.
  • Twórcy spektaklu zwracają uwagę, że funkcjonowanie w dzisiejszej, naszpikowanej instrukcjami rzeczywistości, pozostawia nam coraz mniejsze pole dla wyobraźni, własnej, unikalnej ekspresji.
  • "Instrukcje" to zestaw piosenek inspirowanych instrukcjami montażu, obsługi, pieczenia i życia.

  

Spektakl dyplomowy studentów Akademii Teatralnej w Collegium Nobilium

"Instrukcje" - tegoroczny spektakl dyplomowy studentów Akademii Teatralnej - to zestaw piosenek inspirowanych instrukcjami montażu, obsługi, pieczenia, życia. Warstwa muzyczna nawiązuje między innymi do energii azjatyckiego funku czy piosenek Franka Zappy.

Jak piszą jego twórcy, funkcjonowanie w dzisiejszej, naszpikowanej instrukcjami rzeczywistości, pozostawia nam coraz mniejsze pole dla wyobraźni, własnej, unikalnej ekspresji. Instrukcje obsługi urządzeń są tylko małym wycinkiem olbrzymiego świata poradników, regulaminów, szkoleń wyznaczających te właściwe, sprawdzone ścieżki, którymi powinniśmy podążać.


O czym jest przedstawienie "Instrukcje"? 

- "Instrukcje" to spektakl muzyczny Konrada Imieli. Opowiadamy o świecie, o każdym z nas za pomocą instrukcji obsługi różnych rzeczy codziennego użytku, różnych przepisów i zasad, na które nawet nie zwracamy uwagi codziennie - mówią rozmówczynie Adama Smolarka. - Próbujemy tym przedstawieniem po prostu zwrócić uwagę, na to, że jesteśmy cały czas pod jakimś niewidzialnym regulaminem. Może on nas w jakiś sposób krępować lub nie, ponieważ bohaterowie mają różne stosunki do przepisów, regulaminów oraz instrukcji.


  

Jak tłumaczą aktorki, instrukcje i regulaminy mogą dotyczyć różnych rzeczy. Począwszy od przepisu na ciasto, poprzez składanie szafy z Ikei, a kończąc na dziesięciu przykazaniach i różnych kodeksach moralnych. - O tym śpiewamy i o tym tańczymy, pieczemy też ciasto w spektaklu. Dzieje się naprawdę dużo, a ważnym aspektem jest muzyka skomponowana przez Grzegorza Rdzaka, która jest bardzo świeża i współczesna - zaznaczają. - Jest inna od tej, którą możemy kojarzyć stricte z musicalami, ponieważ przebijają w niej różne gatunki muzyczne, takie jak reggae, groove i punk.


Posłuchaj
19:26 CZWORKA/Stacja kultura - spektakl dyplom - 03.10.2023.mp3 O spektaklu dyplomowym pt. "Instrukcje" studentów Warszawskiej Akademii Teatralnej mówią Karolina Klich i Maja Kowalska (Stacja kultura/Czwórka)

 

Za studentami pięć spektakli, a już zapraszają na kolejne. - Każde przedstawienie było inne, w zależności od publiczności i jej reakcji - mówią Karolina i Maja. - Każdy ze spektakli praktycznie można zaliczyć do jakiejś innej rzeczywistości - innego wszechświata. Zapraszamy na "Instrukcje" w dniach od 19 do 21 października do Teatru Collegium Nobilium przy Akademii Teatralnej.


Zobacz także: 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Karolina Klich, Maja Kowalska (studentki Akademii Teatralnej)

Data emisji: 29.09.2023

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

"Pociąg do Miasta". Teatr, w którym współczesność miesza się z tradycją

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 14:35
- Podczas festiwalu "Pociąg do Miasta" będziemy mieli okazję zobaczyć teatralne propozycje, które poruszają aktualne tematy, ale nie rezygnują przy tym ze słowiańskiego ducha - zapowiadał Grzegorz Kujawiński, rzecznik prasowy Teatru Gdynia Główna. Dziewiąta edycja gdyńskiego Festiwalu odbędzie się w dniach 8-13 sierpnia 2023 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Multimedialna naczepa i wirtualny teatr. O projektach "Niepodległej"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 14:50
- Wchodzimy do multimedialnej naczepy, która jeździ po całym kraju i dowiadujemy się o Polkach i Polakach, którzy swoim działaniem rozsławiali nasz kraj na całym świecie - o projekcie "Iskry Niepodległej" opowiada Wioletta Łabuda z Biura "Niepodległa". 
rozwiń zwiń