Timeless Film Festival Warsaw - wkrótce pierwsza edycja kina klasycznego

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2024 14:20
Na polskiej mapie festiwalowej pojawiło się nowe wydarzenie - Timeless Film Festival Warsaw. - To festiwal poświęcony kinu klasycznemu i filmom ponadczasowym - mówi Roman Gutek, działacz kulturalny i organizator wydarzenia. - Klasyka dostała teraz drugie życie, współczesna technika pozwala na to, że dawne kopie się odnawia i digitalizuje. Te filmy są bardziej dostępne i zainteresowanie młodych ludzi klasyką.
Timeless Film Festival Warsaw - plakat festiwalowy
Timeless Film Festival Warsaw - plakat festiwalowyFoto: mat.pras.
  • W dniach 8-15 kwietnia 2024 roku odbędzie się pierwsza edycja Timeless Film Festival Warsaw. 
  • Festiwal to ukłon w stronę klasyki filmowej i chęć przybliżenia jej młodym widzom.
  • W programie znajdzie się 300 filmów, retrospektywy i wydarzenia.   
  • O festiwalu w Czwórce opowiada jego pomysłodawca i działacz kulturalny Roman Gutek.

Pierwsza edycja Timeless Film Festival Warsaw odbędzie się w dniach 8-15 kwietnia 2024 roku. Podczas ośmiu festiwalowych dni będzie można obejrzeć 300 filmów.


Timeless Film Festival Warsaw - przywrócić magię kina

Festiwal powstał, by "ponownie wprawić w ruch klasykę kina", która w ostatnich latach została zepchnięta do roli atrakcji domowych seansów. Gość audycji zwraca uwagę, jak na przestrzeni dekad zmieniło się nasze podejście do filmów i ich dostępność w naszym życiu. - Myślę, że po prostu to jest kwestia czasu i epoki, w której żyjemy. Kino to oczywiście kiedyś była magia. Ja pamiętam, oglądałem film w remizie, bo urodziłem się na wsi pod Lublinem. I to było święto - wspomina Roman Gutek. - Na filmy się czekało. W latach 70. i 80., w Polsce i nie tylko, docierały one nawet półtora roku po premierze. Kiedy można było je zobaczyć, to było coś niezwykłego. Teraz na pewno nie ma już poczucia takiego zdobywania, odkrywania czy czekania aż się coś dostanie, bo wszystko już jest.

Rozmówca Adama Smolarka zwraca uwagę, że platformy streamingowe, tablety i smartfony sprawiły, iż oglądanie filmów spowszechniało. - Ta magia oczekiwania pryska, bo właściwie mamy dzisiaj wszystko, a nawet nadmiar - zauważa. - Kiedy jeszcze nie było internetu, ludzie naprawdę celebrowali kino.Timeless Film Festival Warsaw - jaka jest idea festiwalu?

Roman Gutek podkreśla, że jest wielbicielem klasyki filmowej i takie filmy będą prezentowane podczas festiwalu. Jak zaznaczają organizatorzy, ideą wydarzenia jest ponowne odkrywanie klasyki w dwóch znaczeniach: pokazywanie odnowionych cyfrowo filmów, które polscy widzowie mogą znać, ale nie widzieli ich na dużym ekranie oraz wprowadzenie do polskiego obiegu kulturalnego nowej klasyki. Są to filmy i artyści, którzy w polskiej świadomości nie mieli szansy zaistnieć, a są ważnymi bohaterami światowej rozmowy o kinie.

- Jestem dosyć staroświecki, staram się pokazywać filmy w kinie, na festiwalach tworząc z tego pewien rytuał - podkreśla gość Czwórki. - To są te rytuały, na które ludzie czekają, oglądają razem, podkreślają wartość obrazów i dyskutują o nich. Widzę też zainteresowanie młodych ludzi klasyką filmu, którzy coraz bardziej doceniają to wspólne oglądanie na dużym ekranie. Ich reakcje są niezwykłe. Ten festiwal robię przede wszystkim dla młodych ludzi.


 


Muzyka - nieodłączny element Timeless Film Festival Warsaw

Program Timeless Film Festival Warsaw jest niezwykle bogaty. Znajdą się w nim m.in. retrospektywy wybitnych autorów i autorek kina polskiego i światowego, a także filmy dokumentalne o kinie. To także szeroka reprezentacja gatunków, zaskakujące zestawienia filmów i sekcje poświęcone artystom i artystkom awangardowym oraz zajmującym się animacją. Ponadto uczestnicy i uczestniczki festiwalu będą mieli wyjątkową możliwość nie tylko zapoznania się z klasyką filmową, ale także doświadczenia muzycznych interpretacji dzieł kinowych.

- Te interpretacje zostaną zaprezentowane przez cenionych kompozytorów i kompozytorki, którzy zagrają swoje kompozycje, wnosząc tym samym nowe spojrzenie na ponadczasowe produkcje - podkreśla Roman Gutek. - To unikalne połączenie muzyki i kina pozwoli uczestnikom odkryć znane dzieła filmowe z zupełnie nowej perspektywy, dodając im świeżego wymiaru.


Posłuchaj
24:55 CZWORKA/Stacja kultura - festiwal Timeless Film Festival Warsaw 15.03.2024.mp3 O pierwszej edycji Timeless Film Festival Warsaw mówi Roman Gutek (Stacja kultura/Czwórka)

Timeless Film Festival Warsaw dedykowany jest pamięci Profesora Aleksandra Jackiewicza - krytyka, teoretyka i historyka filmu, którego działalność i myślenie o kinie wpłynęło na całe pokolenia polskich kinomanów i kinomanek.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Roman Gutek (działacz kulturalny, Prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i Fundacji American Dream, pomysłodawca Timeless Film Festival Warsaw

Data emisji: 15.03.2023

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras./wmkor

Czytaj także

Piotr Pacek o filmie "Kos": kostiumowe kino zemsty

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 13:20
Występował w serialach "Gry rodzinne", "Sexify" i "Lipowo", teraz można go oglądać na dużym ekranie w najnowszym filmie Pawła Maślony. - Jestem ogromnym fanem filmu "Kos". I jako aktor, i jako widz - mówi Piotr Pacek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary 2024. Czy kino z Azji znów rozbije bank?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 20:30
W 2020 roku "Parasite" otrzymał cztery Oscary - w tym dla "Najlepszego filmu". Trzy lata później na gali triumfowało "Wszystko wszędzie naraz" z 11 nominacjami i siedmioma statuetkami. Czy w tym roku Hollywood znów doceni kino z Azji?
rozwiń zwiń