Wolne żarty. Humor lat 90. Z czego śmialiśmy się w ostatniej dekadzie 20. wieku?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 18:00
Muzeum Karykatury w Warszawie zaprasza na wystawę poświęconą humorowi "Wolne żarty. Humor lat 90." – Chcieliśmy zaprezentować panoramę humoru polskiego tamtych czasów - mówi w Czwórce Olga Drenda, kuratorka wystawy.
O wystawie Wolne żarty. Humor lat 90. opowiadają jej kuratorzy: Olga Drenda, Mateusz Witkowski, i Wojtek Przybyszewski. Na zdj. z prowadzącym audycję Adamem Smolarkiem.
O wystawie Wolne żarty. Humor lat 90. opowiadają jej kuratorzy: Olga Drenda, Mateusz Witkowski, i Wojtek Przybyszewski. Na zdj. z prowadzącym audycję Adamem Smolarkiem.Foto: Martyna Ogonek/Czwórka
  • "Wolne żarty. Humor lat 90." to tytuł wystawy, którą można oglądać w Muzeum Karykatury w Warszawie.  
  • Dzięki niej możemy przenieść się w czasie i sprawdzić, z czego śmialiśmy się w czasach transformacji ustrojowej. 
  • O wystawie opowiadają kuratorzy wystawy: Olga Drenda, Mateusz Witkowski i Bartek Przybyszewski. 

W warszawskim Muzeum Karykatury można oglądać wystawę "Wolne żarty. Humor lat 90.".  Jest ona okazją do przypomnienia, z czego śmialiśmy się w ostatniej dekadzie 20. wieku w prasie, radiu i telewizji. Zwiedzający będą mogli zobaczyć szeroki krajobraz humoru III RP.

- W latach 90. nastąpiło "narodowe odpięcie wrotek" i pojawiło się stwierdzenie, że "można wszystko". Jakieś przebłyski tego podejścia były widoczne w kinie i piosence lat 80. Filmowcy i muzycy zauważyli, że można więcej, a obyczajowość poluzowała - zaznacza Bartek Przybyszewski. - W latach 90. ta tama się przerwała. Zaczęto żartować ze wszystkiego tak bardzo, że podczas wernisażu zwróciliśmy uwagę na miny zwiedzających, które były wymowne.

 

"Wolne żarty. Humor lat 90." - co można oglądać na wystawie? 

Na wystawie znajdują się prace rysowników cenionych przed rokiem 1989, takich jak Andrzej Mleczko czy Andrzej Czeczot, oraz przyszłych klasyków, na przykład Marka Raczkowskiego. Swoje miejsce znalazł humor polityczno-obyczajowy, książeczki z żartami, multimedia i twórczość podziemna, zinowa.- Różnorodność jest czynnikiem i dowodem zmiany. W tamtym czasie pojawiła się masa rozmaitych mediów i tytułów - tłumaczy Mateusz Witkowski. - Zaznaczmy, że nie jest to jakieś "the best of" jeśli chodzi o żarty z tamtych lat. Nie wszystko aprobujemy światopoglądowo, ale, żeby przekazać jakąś prawdę na temat tamtego czasu, trzeba było też wyciągnąć sporo ryzykownych rzeczy. Ta mnogość form jest tutaj kluczowa.Humor lat 90. - przekraczając granice

Jak zaznaczają goście Czwórki, część prezentowanego humoru może być dzisiaj "ciężkostrawna". Wszystko po to, żeby pokazać, że to były także czasy przekraczania granic.

- Jak nieprzewidywalne były lata 90., może świadczyć przebieg wyborów prezydenckich z 1995 roku, gdzie startował Leszek Bubel - polityk, rysownik i publicysta, pan Leszek Piotrowicz - producent leczniczych wkładek do butów, oraz reprezentant sceny satyrycznej Jan Pietrzak, który zaprezentował program, który był całkiem nieśmieszny - mówi Olga Drenda. - Na wystawie znajdzie się cała plejada znanych postaci tamtych czasów. Takie, które zaczynały karierę jeszcze w PRL, jak Tadeusz Drozda, ale też osoby nowe, które dopiero się wyłoniły. Idziemy szeroko.


Posłuchaj
20:15 CZWORKA/Stacja kultura - humor muzeum karykatury 22.03.2024.mp3 "Wolne żarty. Humor lat 90." - o wystawie w warszawskim Muzeum Karykatury opowiada zespół kuratorski (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Wystawę można oglądać do sierpnia 2024 roku. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Olga Drenda (dziennikarka, autorka strony Duchologia), Mateusz Witkowski, Bartek Przybyszewski (dziennikarze, autorzy Podcastex) 

Data emisji: 22.03.2023

Godzina emisji: 11.15

aw/wmkor


Czytaj także

Zbyszko Siemaszko. Fotograf, który miał oko do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 14:00
Dorastał w Wilnie, a stał się jednym z najpopularniejszych fotografów Warszawy. Miał szczęście to tego miasta, a miasto miało szczęście do niego. "Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy" to wystawa, którą można oglądać w Domu Spotkań z Historią. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Józefa Świętego tańczmy do upadłego!

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 16:00
O zwyczajach związanych ze św. Józefem, którego wspomnienie przypada 19 marca - czyli dziś - opowiada etnograf, dr Łukasz Ciemiński. Wspominamy także o potańcówkach i zabawach, ponieważ tego właśnie dnia post nie obowiązuje. 
rozwiń zwiń