Książka o zapomnianych zakamarkach świata

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 13:34
Monika Bułaj, reporterka i podróżniczka, która na co dzień mieszka w Trieście, odwiedziła Warszawę. W audycji "Stacja Kultura" promuje swoją książkę "Boży ludzie. Podróż po kres Europy" – zapis dwudziestu lat podróży.
Audio

Monika Bułaj podczas swoich podróży odwiedza miejsca, w których rzadko można spotkać turystów. – Podróże to doświadczenie, spotykanie zwykłych ludzi. Wybieram miejsca zapomniane przez historię i media, takie zaułki. To są miejsca, gdzie się nic nie dzieje. – opowiada Monika Bułaj. – Trzeba zacząć na przykład obierać ziemniaki z ludźmi, by móc potem z nimi rozmawiać, spędzać czas.

Takie niewielkie społeczności bywają nierzadko hermetyczne. Ale nawet wtedy nie jest trudno przełamać lody. – Prawie zawsze podróżuję sama. Czasem ludzie otwierają się przed osobą, którą widzą po raz pierwszy i wówczas można usłyszeć historie, które nigdy nikomu nie zostały opowiedziane. – mówi Bułaj. – Trzeba wyczuć sytuację w wiosce, zrozumieć mentalność mieszkańców. Wtedy nie jest się już "obcym" albo "intruzem", tylko podróżnikiem, któremu chce się pomóc, udzielić schronienia.

Z takich właśnie podróżniczych doświadczeń powstała książka "Boży ludzie. Podróż po kres Europy", projekt, który zamyka 20 lat wędrówek autorki. – To zapis podróży, trochę dziennik… – mówi Bułaj. – Niektóre z opowiadań są syntezą wielu lat podróżowania. Na przykład opowieść z Kaukazu, pierwszego miejsca, którym się zafascynowałam. Pomyślałam, że jeżeli nie spiszę historii, które tam usłyszałam, wspomnienia się rozpłyną. Ci ludzie mieli niesamowitą pamięć i bardzo wiele do powiedzenia.

– Podróże bardzo wiele mnie nauczyły. Jestem pewna, że na przestrzeni tych lat więcej otrzymałam niż dałam. – podsumowuje Bułaj.

Więcej na temat podróży Moniki Bułaj po "zapomnianych zakamarkach świata" posłuchasz w audycji "Stacja Kultura" (w ramce po prawej stronie).

(kd)

Czytaj także

126 dni podróży na kanapie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 14:20
Kanapa to motocyklowe siodło, na którym dziennikarz Trójki Tomek Gorazdowski przejechał cały świat. Swoją podróż opisał w książce przygodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dojechać i umrzeć

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 06:40
- Jest takie włoskie powiedzenie: zobaczyć i umrzeć. A ja chcę tylko dojechać do Brazylii i umrzeć – mówi Janusz Strzelecki River, który ponad 10 lat temu kupił używany rower i ruszył w podroż dookoła świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzinka dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2011 15:30
W trójkowej "Zagadkowej Niedzieli" Katarzyna Pruchnicka gościć będzie zwyczajną rodzinę realizującą nietuzinkowy projekt - rodzice wraz z małą Martą niedawno wrócili z wyprawy dookoła świata.
rozwiń zwiń