Książka o zapomnianych zakamarkach świata

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 13:34
Monika Bułaj, reporterka i podróżniczka, która na co dzień mieszka w Trieście, odwiedziła Warszawę. W audycji "Stacja Kultura" promuje swoją książkę "Boży ludzie. Podróż po kres Europy" – zapis dwudziestu lat podróży.
Audio

Monika Bułaj podczas swoich podróży odwiedza miejsca, w których rzadko można spotkać turystów. – Podróże to doświadczenie, spotykanie zwykłych ludzi. Wybieram miejsca zapomniane przez historię i media, takie zaułki. To są miejsca, gdzie się nic nie dzieje. – opowiada Monika Bułaj. – Trzeba zacząć na przykład obierać ziemniaki z ludźmi, by móc potem z nimi rozmawiać, spędzać czas.

Takie niewielkie społeczności bywają nierzadko hermetyczne. Ale nawet wtedy nie jest trudno przełamać lody. – Prawie zawsze podróżuję sama. Czasem ludzie otwierają się przed osobą, którą widzą po raz pierwszy i wówczas można usłyszeć historie, które nigdy nikomu nie zostały opowiedziane. – mówi Bułaj. – Trzeba wyczuć sytuację w wiosce, zrozumieć mentalność mieszkańców. Wtedy nie jest się już "obcym" albo "intruzem", tylko podróżnikiem, któremu chce się pomóc, udzielić schronienia.

Z takich właśnie podróżniczych doświadczeń powstała książka "Boży ludzie. Podróż po kres Europy", projekt, który zamyka 20 lat wędrówek autorki. – To zapis podróży, trochę dziennik… – mówi Bułaj. – Niektóre z opowiadań są syntezą wielu lat podróżowania. Na przykład opowieść z Kaukazu, pierwszego miejsca, którym się zafascynowałam. Pomyślałam, że jeżeli nie spiszę historii, które tam usłyszałam, wspomnienia się rozpłyną. Ci ludzie mieli niesamowitą pamięć i bardzo wiele do powiedzenia.

– Podróże bardzo wiele mnie nauczyły. Jestem pewna, że na przestrzeni tych lat więcej otrzymałam niż dałam. – podsumowuje Bułaj.

Więcej na temat podróży Moniki Bułaj po "zapomnianych zakamarkach świata" posłuchasz w audycji "Stacja Kultura" (w ramce po prawej stronie).

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

126 dni podróży na kanapie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 14:20
Kanapa to motocyklowe siodło, na którym dziennikarz Trójki Tomek Gorazdowski przejechał cały świat. Swoją podróż opisał w książce przygodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dojechać i umrzeć

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 06:40
- Jest takie włoskie powiedzenie: zobaczyć i umrzeć. A ja chcę tylko dojechać do Brazylii i umrzeć – mówi Janusz Strzelecki River, który ponad 10 lat temu kupił używany rower i ruszył w podroż dookoła świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzinka dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2011 15:30
W trójkowej "Zagadkowej Niedzieli" Katarzyna Pruchnicka gościć będzie zwyczajną rodzinę realizującą nietuzinkowy projekt - rodzice wraz z małą Martą niedawno wrócili z wyprawy dookoła świata.
rozwiń zwiń