Mariusz Sieniewicz: pisarstwo to frajerski zawód

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 13:30
Krytycy zaliczają go to autorów prozy wysoko artystycznej. Sam o sobie mówi, że w świecie żądnym konsumpcyjnej krwi porusza się w rejonach obciachu. Gościem "Stacji Kultura" był Marcin Sieniewicz, autor książki "Spowiedź śpiącej królewny".
Audio

- Ulegamy dziś takiemu terrorowi, że nie odniesienie sukcesu jest wtopą i obciachem. No i chyba pisanie książek jest obecnie takim dość podejrzanym zawodem, jeśli nie jest się autorem literatury popularnej, która rozchodzi się w nakładzie 200-300 tysięcy egzemplarzy. Dla mnie taka literatura to zwykła sieczka i urąganie dobremu smakowi - mówił gość Kasi Dydo i Kuby Kukli.

W swej najnowszej książce - "Spowiedź śpiącej królewny" - Marcin Sieniewicz opowiada historię Emii. To dobiegająca czterdziestki singielka, która uwikłana jest w żenujące związki z mężczyznami i cierpi na narkolepsję - kilka razy dziennie zapada w sen i śni swoje samobójstwo.

Autor przyznał, że przyjęcie kobieciej perspektywy było dla niego wyzwaniem. - Kultura, świat, społeczeństwo, Bóg, naród, religia wmawiają mi, że jestem mężczyzną i muszę operować męskim językiem. Funkcjonujemy w świecie twardych tożsamości, których nie można przekraczać. Ktoś kto przekracza język, przekracza swoją płeć i tożsamość, a tym samym narusza pewne dobra tego kraju. To przekroczenie było dla mnie dość ryzykowne, ale z drugiej strony ożywcze i wywalające. Zmienić swój rodzaj, spróbować mówić w języku żeńskim, ale też pokazać, że paradoksalnie język też ma swoją płeć.

Więcej o pisarstwie Mariusza Sieniewicza w nagraniu audycji.

pg

Czytaj także

Psychoterapeuta "Bez tajemnic" (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 13:10
Od 17 października można oglądać pierwsze odcinki serialu stacji HBO. Produkcja jest wzorowana na izraelskim scenariuszu serialu "Be'Tipul", na bazie którego powstał serial wyprodukowany przez amerykańskie HBO – "In Treatment".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Warszawa" powstała z tęsknoty za polską dziewczyną

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 18:10
Znany z udziału w filmie Woody’ego Allena, hiszpański zespół Giulia y los Tellarini opowiedział nowym teledysku, którego akcja dzieje się na stołecznej starówce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Religijna" płyta Gaby Kulki i Ola Walickiego

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 14:45
– Wykorzystaliśmy wartości sakralne jako zabieg techniczny, żeby ustalić sobie punkt startu i powrotu – mówił w Czwórce Olo Walicki, stanowiący 1/3 nowego projektu "The Saint Box".
rozwiń zwiń