"Rezydencja", czyli wszystkie sekrety Białego Domu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 17:03
Gdy oczy świata skierowane są na USA w związku z wyborami prezydenckimi, Kate Andersen Brower w książce "Rezydencja. Sekretne życie Białego Domu" proponuje przyjrzeć się przeszłości tej instytucji i życiu prywatnemu kolejnych szefów jednego z najważniejszych mocarstw na świecie.
Audio
  • Kinga Michalska opowiada o książce "Rezydencja. Sekretne życie Białego Domu" autorstwa Kate Andersen Brower (Stacja Kultura/Czwórka)
Barack Obama podczas jednego z wystąpień w swoim gabinecie
Barack Obama podczas jednego z wystąpień w swoim gabinecieFoto: Chuck Kennedy/źr. wikimedia.commons

Kinga Michalska Lyndon Johnson wezwał do siebie hydraulików i kazał wymienić rury i pompy, by ciśnienie wody było dokładnie takie, jak w wężach strażackich. Rachunek wystawiono wojsku, a pieniądze na ten cel wyciągnięto z tajnych rezerw na bezpieczeństwo państwa.

Kate Andersen Brower przez lata była korespondentką akredytowaną przy Baracku Obamie. Szybko doszła jednak do wniosku, że prawdziwymi, choć dla mediów niewidzialnymi bohaterami Białego Domu są jego pracownicy: odźwierni, kamerdynerzy, pokojówki, kucharze, malarze, czy kaligrafiści, wysyłający kartki świąteczne na kilka miesięcy przed końcem roku i floryści, podlewający kwiaty trzy razy dziennie. Od lat znają oni sekrety kolejnych prezydentów "od kuchni" i muszą być w każdej chwili gotowi do wypełniania najbardziej niezwykłych poleceń. - Ci ludzie widzą szefów we wszystkich możliwych sytuacjach: jak bawią się z dziećmi, kłócą z żonami, ale także, jak podejmują najważniejsze decyzje. Wszyscy zgodnie przyznają, że w ich życiu najważniejsza jest dyskrecja - mówiła Kinga Michalska po lekturze "Rezydencji".

Kinga Michalska Autorka starała się zachować obiektywizm, ale w tej książce fory ma u niej Barack Obama, jako jej pracodawca

Jak zareagowali najbliżsi współpracownicy prezydenta Kennedy'ego na wieść o jego śmierci? Co działo się w Białym Domu tuż po zamachu w World Trade Centre? Jakie relacje łączyły kolejnych prezydentów z niektórymi podwładnymi? O tym w swojej książce pisze Kate Andersen Brower, a w "Stacji Kultura" opowiada Kinga Michalska. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 8.11.2016

Godzina emisji: 11.40

kd/jsz

Czytaj także

"Dziewczyny" bestseller inspirowany sektą Mansona

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 13:24
Powieść Emmy Cline była jedną z najbardziej wyczekiwanych premier w USA. Szybko stała się bestsellerem, a wydawcy niemal bili się o ten tytuł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marzena Rogalska: "Wyprzedaż snów" to książka trochę autobiograficzna

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 11:57
Dziennikarka radiowa i telewizyjna wydała właśnie książkę "Wyprzedaż snów". - Jest w niej muzyka, którą kocham: klasyka, dużo jazzu. Są tam moje pasje malarskie, a główna bohaterka, podobnie jak ja, kocha prace Modiglianiego - mówiła Marzena Rogalska w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Londyn, XIX wiek i arystokratyczna intryga

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 15:18
To przez taką właśnie wiktoriańską atmosferę londyńskiej dzielnicy Belgravia prowadzi nas nowa powieść Juliana Fellowesa. A opowiada nam o niej, jak zwykle, Kinga Michalska, znawczyni i miłośniczka literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martin Stankiewicz: w tej książce się obnażyłem

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 14:13
- Moim głównym celem było zainspirowanie młodego widza. Żeby to wyszło fajnie, musiało być szczere. Dlatego chciałem się w jakiś sposób uzewnętrznić. Opisana przeze mnie rzeczywistość jest jednak troszkę podkoloryzowana - mówił o swojej książce "Śmieszek. Cierpienia młodego youtubera" Martin Stankiewicz.
rozwiń zwiń