Muzeum Śląskie w Katowicach - kopalnia kultury

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 12:48
Ośmiokondygnacyjny budynek, którego połowa znajduje się pod ziemią. Ogromna przestrzeń, nowoczesne i multimedialne wystawy. Z żółtym mikrofonem Czwórki odwiedzamy Muzeum Śląskie.
Audio
  • Muzeum Śląskie w Katowicach - pomost między historią a nowoczesnością (Stacja kultura/Czwórka)
Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Śląskie w Katowicach Foto: Velishchuk Yevhen/Shutterstock

- Znajdujemy się na terenie byłej kopalni, co jest dla nas niezwykle inspirujące. Mówimy tu, że aby unieść się w górę najpierw musimy zejść w dół - - mówiła Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach, oprowadzając nas po przestrzeni budynku. 

Wystawy stałe zajmują tu ponad 6 tys. z 25 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Nowoczesne, postindustrialne przestrzenie wykorzystywane są przez ogranizatorów OFF Festival czy Tauron Nowa Muzyka jako tło części koncertów. Muzeum to nie tylko historia górnictwa i śląskiego przemysłu. 

Możemy tu oglądać m.in. prace polskich artystów sprzed i po 1945 roku (Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera, Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego), sztuki nieprofesjonalnej, fotografii artystycznej i dokumentalnej, polskiej szkoły plakatu oraz bogate zbiory etnograficzne i polskiej plastyki scenicznej.​ A to wszystko w nowoczesnym i multimedialnym wydaniu.

Co oprócz zbiorów muzealnych warto zobaczyć w przestrzeni Muzeum Śląskiego? Na czym polega jego innowacyjność? Co znajdziemy w podziemnych galeriach sztuki i jak dużo w murach Muzeum możemy dowiedzieć się o współczesnej i dawnej historii Śląska? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
 ​ 
***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Alicja Knast - dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach; Paweł Doś - rzecznik prasowy Muzeum; Jadwiga Olbrot - przewodniczka po Muzeum Śląskim.

Materiał: Justyna Tylczyńska

Data emisji: 26.09.2018

Godzina emisji: 10.40

ac/pj

Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w Muzeum Śląskim

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 13:00
Dawny teren kopalni "Katowice" poszedł pod nóż. Nad operacją czuwa sztab architektów, zespół kuratorów i organizatorów imprez. Efekty ich prac poznamy w przyszłym roku, ale już dziś wiemy jak okazale będzie wyglądać nowa siedziba Muzeum Śląskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odwiedź Braniewo. Poznaj PRL w Atenach Północy

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 14:03
- Braniewo to najstarsze miasto na Warmi. Nazywane było Atenami Północy, znajdował się tam ważny ośrodek akademicki, popularny zwłaszcza wśród młodych Szwedów, którzy przyjeżdżali tu na studia - relacjonuje Justyna Tylczyńska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miejski wypad z Czwórką - Muzeum Mazowieckie w Płocku

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 15:20
Zbiory sztuki secesyjnej oraz stale powiększająca się kolekcja art déco to wizytówki tego miejsca. - Wystawa ściąga kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających rocznie. Jest największa i najbogatsza w Polsce - przekonuje Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
rozwiń zwiń