Odbyło się Narodowe Czytanie 2020 - "Balladyna"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 14:47
Lekturą akcji Narodowe Czytanie 2020 jest "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Zdradzamy, jak wygląda interpretacja tego wybitnego dzieła romantyzmu w mediach społecznościowych.
Narodowe Czytanie 2020
Narodowe Czytanie 2020Foto: Cezary Piwowarski /Polskie Radio

Wspólne czytanie dramatu odbyło się w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Wydarzenie objęła patronatem Para Prezydencka. Transmisja wideo na polskieradio.pl, polskieradio24.pl i w mediach społecznościowych poszczególnych anten Polskiego Radia.

Para Prezydencka fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio Para Prezydencka fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Balladyna pojawiła się na Youtube i na Instagramie, gdzie pod hasztagiem "Balladyna" znajdziemy ponad 1000 postów. Na profilu "Pochłaniacz książek" odszukamy najnowszą i najświeższą wersję w interpretacjach polskich autorów. Autorzy pokazują nam różne oblicza tytułowej Balladyny. W tej wersji "Balladyna" jest zbiorem ośmiu opowiadań kryminalnych z motywem zabójstwa w tle. W każdym z nich można doszukać się podobieństw z tytułową bohaterką. - Skrywająca się pod różnymi imionami: Bella, Beata, Sandra, Waleria, a nawet Albandyn, Balladyna ma kilka odsłon. Raz odcina głowę, innym razem potrafi zabić po cichu, aby winę zrzucić na kogoś innego. Jest pełna nienawiści i nie przebiera w środkach. Manipuluje, kłamie, oszukuje, zabija. Zło kusi ją od dziecka, jest pamiętliwa i nie zna litości. Bez względu na imię, jakie przybrała, daje się ją rozpoznać po charakterystycznej bliźnie na czole. Ośmiu wybitnych polskich autorów odsłania współczesne oblicze Balladyny - mówi Ola Jasińska.


Posłuchaj
08:03 Czwórka_Stacja_Kultura_Balladyna_03_09_2020.mp3 Słowacki w mediach społecznościowych (Stacja Kultura/Czwórka)

Pod hasztagiem "Słowacki" znajdziemy setki postów, w tym memy i wariacje na temat wizerunku jednego z najsłynniejszych polskich poetów. W humorystycznej wersji na Instagramie można znaleźć wizję polemiki wielkich wieszczów - team Słowacki kontra team Mickiewicza. Konflikt poetów również doczekał się youtubowej interpretacji grupy filmowej Darwin, w serii "Wielkie konflikty".

Ola Jasińska również przybliża profil historyka sztuki Karoliny Dzimiry – Zarzyckiej "Prenumeratorka". Profil łączy w sobie zabawę, rozrywkę i sztukę. Zawiera między innymi najciekawsze okładki, materiały i reklamy z dawnej prasy kobiecej.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał przygotowała: Aleksandra Jasińska

Data emisji: 03.09.2020

Godzina emisji: 11:40

aw

Czytaj także

Portret Juliusza Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 11:14
W sobotę 5 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbędzie się Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego, jednego z najczęściej wystawianych dramatów wieszcza. Ten ubrany w baśniowy kostium moralitet, inspirowany utworami Szekspira, daje ogromne możliwości interpretacyjne i inscenizacyjne. W audycji przypomnimy nie tylko to dzieło Juliusza Słowackiego, jego wkład w rozwój dramaturgii polskiej i światowej, ale również jego barwny życiorys, filozofię, związki z innymi romantykami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowacki i jego podróż z "Balladyną" przez świat

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 16:40
"Słowacki. Encyklopedia", życie Słowackiego złożone z krótkich esejów. Portret jednego z najwybitniejszych polskich poetów zebrany w opracowaniu poety, literaturoznawcy, laureata Nagrody Literackiej Nike Jarosława Marka Rymkiewicza.
rozwiń zwiń