Kulturalny Śląsk - co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 14:30
Jak w każdy poniedziałek ruszamy na Śląsk i sprawdzamy, w jakich kulturalnych wydarzeniach warto wziąć udział. Tym razem Maciek Kędziora opowiada m.in. o muzyce z Bonda, o roztańczonym Szekspirze i spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim.
Katowice
Katowice Foto: shutter/Daniel Jedzura

Na początek propozycja muzyczna. Wybitna amerykańska wokalistka i pianistka Karen Edwards wystąpi ponownie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Artystka ma na koncie współpracę z Princem, czy Stevie Wonderem. - Po raz kolejny Karen Edwards spotka się z w studiu Polskiego Radia, tym razem po to, żeby wykonać utwory z cyklu filmów o Jamesie Bondzie - mówi Maciek Kędziora. - Będzie to przegląd twórczości bondowskiej, od "Gold finger", przez "Golden Eye", i "Skayfall", po utwór z najnowszego Bonda "No time to die", który ubiega się o tegorocznego Oscara. Czekam na ten koncert, bo piosenki bondowskie są mi bardzo bliskie i to od Bonda właśnie zaczęła się moja filmowa pasja.

Źr. Facebook/NOSPR

Przenosimy się do Bytomia, gdzie zapraszamy na spektakl " Szekspir: makieta" do Teatru Rozbark. Ten teatru ruchu i tańca, jest jedną z najbardziej awangardowych scen na Śląsku. - To składający się z czterech części spektakl, w którym twórcy skupiają się zarówno na dramatach Szekspira, jak również na przeżyciach artystów - opowiada nasz reporter. - Spektakl oparty jest na takich sztukach ja "Poskromienie złośnicy", "Hamlet", "Tytus Andronikus" oraz "Romeo i Julia". Możemy się spodziewać dużo pantomimy i ruchu scenicznego. Spektakl otrzymał dwie nagrody w ramach Festiwalu Szekspirowskiego - I Nagrodę Specjalną SzekspirOFF oraz Nagrodę Publiczności.

Źr. Youtube/"Szekspir.m a k i e t a" kolektywu dziewczyńskiego "blisko" w koprodukcji z Teatrem Rozbark - teaser


W Mysłowicach, w Galerii M2 można obejrzeć interaktywną wystawę popularno-naukową "Mózg. Skąd się bierze myślenie". - Dzięki wystawie możemy się dowiedzieć jak przebiegają poszczególne procesy w mózgu, co nimi powoduje - mówi rozmówca - Dowiemy się jak przebiegają neurony. Wystawa też pomoże zrozumieć dlaczego zachowujemy się w konkretny sposób. Na wystawie poznamy różnego rodzaju ciekawostki, a przede wszystkim zachwycimy się interaktywną jej stroną wizualną. Wystawa jest czynna do 28 lutego.

Zobacz także

W Teatrze Śląskim, najważniejsze wydarzenie teatralne roku 2021 na śląsku, czyli "Pokora" w reżyserii Roberta Talarczyka, na podstawie książki Szczepana Twardocha. Jest to już trzecia sztuka tego autora na scenie tego teatru. - Obydwie wcześniejsze sztuki "Morfina" i "Drach" okazały się wielkimi hitami repertuarowymi. Nie inaczej jest tym razem - opowiada Maciek Kędziora. - Ta sztuka to opowieść nie tylko o Śląsku, ale tak naprawdę o każdym z nas. Opowieść historyczna Alojza Pokory, zaczynająca się od początku XX wieku, która trwa do wybuchu drugiej wojny światowej. Śledzimy głównego bohatera i próbujemy go lepiej zrozumieć, a także zachwycić się tym jak wygląda świadoma sztuka Teatru Śląskiego.


Źr. Youtube/ Teatr Śląski [teaser] Sz. Twardoch POKORA | reż. R. Talarczyk


Posłuchaj
07:52 Czwórka/kultura sląsk 03.01.2022.mp3 O wydarzeniach kulturalnych na Śląsku opowiada Marek Kędziora (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciek Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 03.01.2022

Godzina emisji: 10.14

aw

Czytaj także

Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe po raz 11. w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 13:30
- To jest konkurs, na który czekają absolwenci uczelni artystycznych przez cały rok. To 32 prace najlepszych z najlepszych, wybranych spośród 8 uczelni artystycznych - mówi Adrian Chorębała z Ronda Sztuki. - Jest to jedyny taki konkurs w Polsce, który pokazuje, czym projektowanie jest dzisiaj, jak go uczą na polskich uczelniach i co z tego wynika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura na Śląsku - co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 14:30
Jak w każdy poniedziałek ruszamy na Śląsk i sprawdzamy, w jakich kulturalnych wydarzeniach warto wziąć udział. Tym razem Maciek Kędziora opowie o wystawie "Studencki obraz roku", projektowaniu w Sosnowcu i najbardziej spektakularnych scenografiach debiutantów. 
rozwiń zwiń