Wystawa, podróż do Azji, "Winylowe białe kruki" i książka - co w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 09:10
W najbliższym wydaniu "Stacji kultura" powiemy m.in. o wystawie "CYRK" w warszawskiej Królikarni, poznamy historię japońskich instrumentów i opowiemy o najcenniejszych wydawnictwach płytowych. 
Przedpołudnie w Czwórce to dawka dobrej muzyki i wiadomości ze świata kultury.
Przedpołudnie w Czwórce to dawka dobrej muzyki i wiadomości ze świata kultury.Foto: shutterstock/Africa Studio

Program rozpoczniemy od zaproszenia na wystawę "CYRK", którą można już oglądać w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni. Jak czytamy na stronie wydarzenia "CYRK" to wystawa, która poprzez kuratorski wybór prezentowanych dzieł sztuki pokazuje nie tylko radosną stronę tego miejsca i ludzi z nim związanych, lecz także jego oblicze mniej znane publiczności: balansowanie nad przepaścią, melancholię i śmierć. Na ekspozycji można obejrzeć ponad 150 dzieł malarskich, rysunków i grafik pochodzących w większości ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

W audycji wybierzemy się także w kulturalną podróż po Azji i poznamy japońskie tradycyjne instrumenty wykorzystywane współcześnie. Należy do nich między innymi shakuhachi, koto, oraz biwa. Weronika Puszkar opowie o ich historii oraz zdradzi jak obecnie są wykorzystywane.

W Czwórce nie zabraknie też lektury. W maju przypomnimy postać wybitnej polskiej himalaistki, Wandy Rutkiewicz. Do 31 maja o godz. 10.45 będzie można posłuchać jej historii spisanej przez Annę Kamińską w książce "Wanda: opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz". Biografię czyta Marta Wągrocka z Teatru Narodowego.
 
W drugiej części "Stacji kultura" w cotygodniowym cyklu "Winylowe białe kruki", Damian Sikorski opowie o debiutanckim albumie zespołu Breakout "Na drugim brzegu tęczy". Ten wydany w 1969 longplay uchodzi za jeden z najlepszych albumów w dziejach polskiego rocka. Na płycie znajduje się m.in. mocny, inspirowany Hendriksem utwór "Poszłabym za tobą", oraz "Gdybyś kochał, hej!".

Przed południem zaprosimy również na spotkanie z Kingą Michalską, która tym razem zaprezentuje książkę dla młodzieży brytyjskiej pisarki Kester Grant. "Dziedziniec cudów" to brawurowa powieść przygodowa, której akcja rozgrywa się w realiach alternatywnej historii XIX-wiecznej Europy. Młoda utalentowana włamywaczka Nina, aby pomóc siostrze, wchodzi w konfrontację z przywódcami najważniejszych gildii paryskiego półświatka.


Zobacz także:

***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy we wtorek (17.05) po godz. 10.05. Program poprowadzi Kasia Dydo

aw

Czytaj także

Jak wyglądała praca nad okładkami kultowych płyt lat 80.?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 16:00
Antoni Zdebiak fotografował najważniejsze postaci polskiej sceny muzycznej lat 80. Na wystawie w Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie można zobaczyć niepublikowane materiały z tych sesji i prześledzić artystyczne inspiracje fotografa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiński bloger opisuje wojnę, ale jego materiały są cenzurowane. Nacjonaliści nazywają go "zdrajcą"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 13:25
Wang Jixian, mieszkający w Odessie chiński bloger relacjonuje wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, ale jego materiały są usuwane z chińskich sieci społecznościowych przez cenzurę, a chińscy nacjonaliści nazywają go "zdrajcą" – podała w piątek stacja BBC.
rozwiń zwiń