Kultura na Śląsku. Kino plenerowe, koncerty i wystawy - co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 13:50
Ruszamy na Śląsk i sprawdzamy, w jakich kulturalnych wydarzeniach warto wziąć udział. Tym razem Maciek Kędziora opowiada o kinie plenerowym, książce i muzyce. 
Katowice
Katowice Foto: shutter/Daniel Jedzura

Podróż zaczynamy od Kina Światowid, gdzie będzie wyświetlany film "Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę" Michała Krzywickiego. W ramach klubu filmowego "Ostatni gasi światło", 30 czerwca odbędzie się także spotkanie z twórcami filmu. - Gośćmi będą reżyser Michał Krzywicki i Dagmara Brodziak, aktorka i współautorka scenariusza - mówi Maciek Kędziora. - Poza pojedynczymi przykładami, SF to gatunek, którego trochę nie było w XXI wieku w polskim kinie. Mam wrażenie, że to kino powoli wraca do łask.

Film "Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę" w zeszłym roku miał premierę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Od 24 czerwca można oglądać go w całej Polsce. Film w fascynujący sposób łączy niepokojącą wizję przyszłości z inspiracjami "Łowców androidów". 

Źr. Yoyutube/DZIEŃ, W KTÓRYM ZNALAZŁEM W ŚMIECIACH DZIEWCZYNĘ (2022) - oficjalny zwiastun

Ze Śląska też płynie zaproszenie na spotkanie wokół książki "Żyj lokalnie". Daria Panek-Płókarz napisała książkę o tym, jak żyć w mieście, jak je zwiedzać, kiedy mierzymy się z betonozą. Jak szukać natury, jak ją odkrywać. Mobilizować siebie i rodzinę do wyjścia do miasta, odkrywać kulturę, naturę i to, co nas otacza. 

- Wydarzenie organizowane jest w kontekście Światowego Forum Miejskiego, które odbywa się w tym roku w Katowicach. Na spotkaniu w kawiarni Black Wolf można będzie się dowiedzieć więcej, jak jednostkowo patrzeć na miasto na współczesną urbanistykę, jak zwiedzać, ale także się edukować - opowiada Maciek Kędziora. - W książce poruszanych jest wiele różnorodnych tematów. Spotkanie już w piątek 1 lipca.

 

Źr. Facebook/Światowe Forum Miejskie

W Dąbrowie Górniczej rusza Letnie Kino Plenerowe. Można będzie zobaczyć takie filmy jak "Parasite", czy "Na rauszu". Zaprezentowane zostanie także kino polskie. - Między innymi "Moje wspaniałe życie" Łukasza Grzegorzka, można będzie także się nieco pośmiać, a to za sprawą francuskiej komedii "Weselny toast", a także brytyjskiej "Jak wywołałem byłą żonę" - opowiada rozmówca Kasi Dydo. - Seanse będą się odbywać w każdą sobotę w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej. Dla każdego coś miłego.  


 

Źr. Facebook/Fabryka Pełna Życia

2 lipca z okazji setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski przygotowano wiele wydarzeń między innymi koncerty, gry terenową i historyczną. - Wystąpi duet Velo ze Lwowa, można będzie też zobaczyć na scenie zespół Rysy, a także zwiedzić Muzeum Śląskie - zdradza Maciek Kędziora. - Na terenie Muzeum Śląskiego odbędą się wydarzenia towarzyszące.


Posłuchaj
10:24 Czwórka/Stacja Kultura = kulturalny Śląsk 27.06.2022.mp3 O wydarzeniach kulturalnych na Śląsku opowiada Maciek Kędziora (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Kolejna propozycja to Lato z filmem w Filharmonii Śląskiej. Można będzie tam nie tylko obejrzeć fragmenty filmów, ale także posłuchać dobrej muzyki. Podczas koncertów Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej zabrzmi muzyka z takich filmów, jak m.in. "James Bond", "Amadeusz", "Titanic" czy "Adwokat diabła"

Między innymi będzie także koncert poświęcony twórczości Wojciecha Kilara, a to z okazji 90. urodzin wielkiego kompozytora ze Śląska - opowiada gość Czwórki. - 16 lipca można będzie usłyszeć utwory z "Zemsty", "Ziemi obiecanej", "Pana Tadeusza" czy "Soli ziemi czarnej" Koncertowi będzie towarzyszyła wyjątkowa wystawa w Muzeum Historii Katowic.

Źr. Youtube/Polonez z filmu "Pan Tadeusz"


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciek Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 27.06.2022

Godzina emisji: 10.14

aw

Czytaj także

Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe po raz 11. w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 13:30
- To jest konkurs, na który czekają absolwenci uczelni artystycznych przez cały rok. To 32 prace najlepszych z najlepszych, wybranych spośród 8 uczelni artystycznych - mówi Adrian Chorębała z Ronda Sztuki. - Jest to jedyny taki konkurs w Polsce, który pokazuje, czym projektowanie jest dzisiaj, jak go uczą na polskich uczelniach i co z tego wynika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masz pięć minut? Poznaj twórczość Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 16:10
Fundacja Sentio postanowiła przybliżyć sylwetkę i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Krzysztofa Kieślowskiego. W pięciominutowych, bezpłatnych mini wykładach online, o legendarnym twórcy opowiada krytyk filmowy Michał Oleszczyk.
rozwiń zwiń