Festiwal muzyczny, wystawy i potańcówki - kultura na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 14:10
Ruszamy na Śląsk i sprawdzamy, w jakich wydarzeniach kulturalnych warto wziąć udział. Tym razem Maciek Kędziora opowiada o Fest Festivalu, wystawie w Rondzie Sztuki i potańcówkach na katowickim rynku.
Katowice
Katowice Foto: shutter/Daniel Jedzura

Podróż po śląskich wydarzeniach kulturalnych zaczynamy od Parku Śląskiego. To tam 10 sierpnia rozpocznie się Fest Festival. Na dziesięciu scenach głównych i pięciu klubowych zagara ponad 250 artystów. - Najważniejszymi tegorocznymi gwiazdami festiwalu będą m.in. Sanah, Margaret, Quebonafide. Pojawią się także artyści hiphopowi i rapowi - opowiada Maciek Kędziora. - Z jednej strony klasyka polskiego rapu, czyli Kaliber 44, z drugiej współcześni twórcy, tacy jak Sokół ze swoją najnowszą płytą. Nie zabraknie również zagranicznych gwiazd.

Festiwalowi towarzyszy wiele wydarzeń, na scenach chorzowskiego parku odbywać się będą także performance'y. Można będzie również dołączyć do wspólnej zabawy, a to za sprawą kręgów tanecznych. Tegoroczna ekologiczna odsłona festiwalu potrwa do 13 sierpnia.

Źr. Facebook/FEST Festival

Kolejną propozycją ze Śląska jest wystawa, która towarzyszy festiwalom muzycznym odbywającym się na Śląsku. Ekspozycję pt. "Is it real? Potęga wyobraźni" można oglądać w Rondzie Sztuki. Tam artyści i kolektywy artystyczne prezentują swoje wyobrażenie, czym dla nich jest muzyka. - Mamy dużo abstrakcjonizmu, surrealizmu. Na ścianach i sufitach zawieszone są neony, które rozświetlają sale w różnych kolorach - mówi rozmówca Kasi Dydo. - Przez instalacje, diabły na obrazach przechodzimy do rzeźb. To wszystko w imię wolności artystycznej. Wystawę można oglądać do 4 września.

Źr. Facebook/Rondo Sztuki

Katowicki NOSPR zaprasza na praktyczne spotkania z dźwiękiem. Podczas warsztatów można nauczyć się, jak być muzykiem elektronicznym. - Można poeksperymentować, poszukać własnego elementu muzycznego. Podczas spotkań można będzie korzystać z instrumentów hardwarowych, jak i softwarowych, przedmiotów elektroakustycznych czy też efektów elektronicznych - zachęca autor cyklu. - Można będzie także dowiedzieć się więcej o akustyce. Spotkania przeznaczone są dla tych mniej i bardziej zaawansowanych. Nie trzeba mieć żadnej wiedzy z tego zakresu. Zajęcia prowadzić będzie Jędrzej Siwek, a pierwsze zaczynają się 10 sierpnia.

Zobacz także:

Przez cały sierpień w Katowicach można będzie tańczyć, a to za sprawą letnich potańcówek organizowanych przez Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego. - W oczekiwaniu na jesienny sezon teatralny na katowickim rynku przed Teatrem Śląskim w każdą sobotę sierpnia będą się odbywać tańce - opowiada Maciek Kędziora. -  W ramach "Roztańczonego Wyspiańskiego" tańczyć można będzie przy różnorodnej muzyce. W planach między innymi muzyka latino, włoska i francuska.


Źr. Facebook/ Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego


Posłuchaj
09:32 Czwórka/Stacja kultura - kulturalny Śląsk 08.08.2022.mp3 Maciek Kędziora opowiada o kulturalnych wydarzeniach na Śląsku (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciek Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 08.08.2022

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe po raz 11. w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 13:30
- To jest konkurs, na który czekają absolwenci uczelni artystycznych przez cały rok. To 32 prace najlepszych z najlepszych, wybranych spośród 8 uczelni artystycznych - mówi Adrian Chorębała z Ronda Sztuki. - Jest to jedyny taki konkurs w Polsce, który pokazuje, czym projektowanie jest dzisiaj, jak go uczą na polskich uczelniach i co z tego wynika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masz pięć minut? Poznaj twórczość Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 16:10
Fundacja Sentio postanowiła przybliżyć sylwetkę i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Krzysztofa Kieślowskiego. W pięciominutowych, bezpłatnych mini wykładach online, o legendarnym twórcy opowiada krytyk filmowy Michał Oleszczyk.
rozwiń zwiń