"Wali się stary porządek". Równouprawnienie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 18:00
O co walczą kobiety i mężczyźni we współczesnej Polsce? Na to pytanie, wraz ze swoimi rozmówcami, próbują odpowiedzieć Maria Mazurek i Wojciech Harpula - autorzy książki "Panie przodem".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ New Africa

- Zalążkiem pomysłu na tę książkę był nasz pobyt na Syberii i biesiada, w której uczestniczyliśmy w jednej z tamtejszych wiosek. W pewnym momencie wokół nas zaroiło się od kobiet w różnym wieku, które zaczęły donosić jedzenie, dbać o nas, w pewnym sensie "obsługiwać". Część męskiej ekipy z Polski poderwała się do pomocy, ale szybko została odesłana na miejsce. Zupełnie inaczej było w przypadku naszych dziewczyn. Kiedy zadeklarowały, że pomogą, nikt nie protestował. Byliśmy zaskoczeni, ale nie niemile rozczarowani. To sprowokowało dyskusję o podziale obowiązków, o stereotypach, ale też o tym, jak role kobiet i mężczyzn zmieniają się w Polsce - opowiada Wojciech Harpula. - Drugim powodem, dla którego napisaliśmy "Panie przodem", był raport Michała Gulczyńskiego z Klubu Jagiellońskiego zatytułowany "Przemilczane nierówności", w którym autor opisuje obszary, gdzie mężczyźni zaczynają "odstawać" - dodaje Maria Mazurek. 

Autorzy wydawnictwa przekonują, że na naszych oczach rozgrywa się spóźniona rewolucja i pierwsza prawdziwa dyskusja o rolach kobiet i mężczyzn. I przyglądają się temu, co dzieje się w naszych domach i w przestrzeni publicznej - edukacji, polityce i języku. - Badacze życia społecznego bez dwóch zdań stwierdzają, że żyjemy w czasach redefinicji ról płciowych. Kończy się stary porządek, w którym kobiety rodziły dzieci i zajmowały się domem, a mężczyźni byli odpowiedzialni za donoszenie jadła, a potem pieniędzy i w związku z tym sprawowali władzę. Ten schemat wali się na naszych oczach - tłumaczą goście Czwórki. - A to wszystko spowodowane jest wielką złością kobiet. Młode dziewczyny domagają się swoich praw, a młode pokolenie mężczyzn staje się coraz bardziej zagubione.

Zobacz też:

W książce "Panie przodem" Maria Mazurek i Wojciech Harpula prowadzą nieoczywiste i prowokujące rozmowy, w których pytają o podział obowiązków, przemoc, miłość, pieniądze i władzę. Odpowiadają m.in. Bogdan de Barbaro, Andrzej Depko, Zuzanna Radzik i Ewa Woydyłło-Osiatyńska. - Ponieważ zależało nam na wielu perspektywach, zaprosiliśmy ekspertki i ekspertów w różnych dziedzinach. Te rozmowy także nam otworzyły oczy, choćby na kwestię przemocy, w której także jest "równouprawnienie", choć niewiele się o tym mówi - podsumowują autorzy. 

Posłuchaj
26:34 CZWÓRKA Stacja Kultura - ksiązka 05.04.2023.mp3 O książce "Panie przodem" opowiadają jej autorzy Maria Mazurek i Wojciech Harpula (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Maria Mazurek i Wojciech Harpula (autorzy książki "Panie przodem")

Data emisji: 05.04.2023

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Męska strona mocy. Od chłopca do mężczyzny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 20:30
- O ile kobiety w ostatnich czasach zyskały na swojej tożsamości, to my mężczyźni rozmywamy ją, gubiąc się w coraz to nowym spełnianiu oczekiwań, opcji, które nam mówią co jest, a co nie jest poprawne - mówi specjalista terapii uzależnień, Robert Banasiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego zapomnieliśmy o kobietach w naszej historii?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 08:00
- Pisząc moją książkę udało mi się trochę zbliżyć do odpowiedzi na pytanie "Dlaczego zapomnieliśmy o kobietach" - przyznaje Anna Kowalczyk. - Wiele przyczyn się na to złożyło. Najbardziej oczywistą jest ta, że znamy historię taką, jakiej nas uczono, wiemy tyle ile nam powiedziano - dodaje. 
rozwiń zwiń