Jak Banksy ma na imię? Tajemnica grafficiarza

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 14:25
Odnaleziono zaginiony wywiad z Banksym, który BBC przeprowadziło z artystą w 2003 roku. Tajemniczy twórca poprawia w nim dziennikarza, gdy ten wypowiada jego imię. Czy to koniec tajemnicy Banksy'ego?
Jeden z murali Banksyego stworzony na Ukrainie. Tożsamość artysty do dziś pozostaje nieznana.
Jeden z murali Banksy'ego stworzony na Ukrainie. Tożsamość artysty do dziś pozostaje nieznana.Foto: Shutterstock/Sergey Zuyev
  • BBC przypomniało wywiad z Banksym, w którym artysta zdradza swoje imię. 
  • Cezary Hunkiewicz przypuszcza, że to celowy zabieg, dzięki któremu artysta znów o sobie przypomina. 
  • Media lubią tajemnicę Banksy'ego. Niektórzy znają jego tożsamość, ale nikt tego nie ujawnia. 

Jak ma na imię Banksy?

Banksy elektryzuje cały świat sztuki. Artysta od dziesiątek lat jest twórcą anonimowym, jego prace osiągają zawrotne ceny, pojawiają się na murach największych miast świata. Co jakiś czas w mediach robi się o nim głośno. Ostatnio wypłynął stary wywiad z Banksym z 2003 roku, przeprowadzony dla BBC. Kiedy dziennikarz, Nigel Wrench, zapowiedział artystę jako "Robert Banks", Banksy poprawił go: "Robbie".

- Pamiętajmy, że w przypadku Banksy'ego mamy do czynienia z takim cyklem żywotności, który restartuje się co kilka miesięcy, czasem pół roku, nigdy nie więcej niż rok - mówi Cezary Hunkiewicz z Brain Damage Gallery. - W ostatnim roku w BBC prowadzony jest podcast, którego gościem jest m.in. Steph Warren, która kiedyś blisko współpracowała z Banksym, prowadziła Pictures On Walls, czyli galerię, która była związana z artystą, ale też pokazywała grafiki wielu światowej sławy artystów. Seria podcastów zbliża się ku końcowi i nagle pojawia się nagranie z 2003 roku - przypadkowo odszukane w archiwach BBC. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

Czy wiadomo, kim jest Banksy?

Każdy z nas to zdarzenie może zinterpretować sam, ale faktem jest, że ciszy wokół Banksy'ego było ostatnio za dużo. - Banksy jest klikalną postacią u nas, w Wielkiej Brytanii, ale też na całym świecie - podkreśla rozmówca Weroniki Puszkar. - Media bardzo lubią ten temat. Warto podkreślić też, że nikt tak naprawdę nie chce ujawnić tożsamości artysty. Chodzi o to, by gonić króliczka, a nie łapać go. Funkcjonuje kilka jego tożsamości, ale żadna nie będzie nigdy tak sexy jak Banksy. Nikt nie chce być fanem Robbiego, każdy chce być fanem Banksy'ego i naszego wyobrażenia o nim


Posłuchaj
12:16 czwórka stacja kultury 29.11.2023 banksy 11.15.mp3 Czy kiedyś poznamy prawdziwą tożsamość Banksy'ego? (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Cezary Hunkiewicz zdradza, że są ludzie, który znają prawdziwą tożsamość Banksy'ego, ale nie ujawniają jej. Oni też dbają o to, by Banksy miał swój trwały ślad w historii sztuki. - Nikt, kto jest związany z Banksym nie ujawnia szczegółów, bo cała zabawa by się skończyła - tłumaczy ekspert. - Znane jest jego imię i nazwisko, zespół pracowników, lokalizacja pracowni, wiadomo, kto maluje dla niego pewne rzeczy. Tu jednak nie chodzi o to, żebyśmy to wiedzieli. 

Banksy i fala graffiti

Prace Banksy'ego pojawiają się na murach całego świata, są zaangażowane społecznie. Najwięcej jest ich w Wielkiej Brytanii, ale są też w Nowym Jorku, a nawet na terenie Ukrainy - powstały już po wybuchu wojny. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

Cezary Hunkiewicz przypomina, że Banksy wpadł w falę mody na graffiti, która przelała się przez cały świat, rozpoczynając się w Stanach Zjednoczonych, płynąc przez Wielką Brytanię, Holandię, Francję, Niemcy, Polskę... - U nas, na tę paczkę kultury hip-hopowej, w której było też graffiti, załapało się pokolenie, które ma dziś 40-45 lat. W Wielkiej Brytanii było to wcześniej, więc ci ludzie są dziś koło sześćdziesiątki - opowiada. - W tej dziedzinie sztuki chodzi o to, żeby wybrać swoja unikalną drogę. Czasem jest ona bardziej, a czasem mniej artystyczna. Banksy odszedł od charakterystycznych dla graffiti liter na rzecz malowania szablonów z jakimś komunikatem. To chwyciło - ocenia. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 29.11.2023

Godzina emisji: 11.15

pj


Czytaj także

W Walii powstał mural Banksy'ego. Potrzebuje 24-godzinnej ochrony

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 16:39
Graffiti, które pojawiło się na jednym z garaży w walijskim Port Talbot, przez 24 godziny na dobę musi być monitorowane przez ochronę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Murale Tytusa Brzozowskiego. Prawdziwe budynki z odrobiną magii

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 12:52
Murale Tytusa Brzozowskiego od lat pojawiają się w wielu miastach. Artysta szczególnie lubi tworzyć w stolicy, swoim ukochanym mieście. W Czwórce podpowiada, jak malować murale. 
rozwiń zwiń