Dawid Tyszkowski w trasie koncertowej - jak na koloniach

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 13:50
Dawid Tyszkowski koncertuje w całej Polsce. Jego trasa koncertowa "Mój Kot Zaginął Tour" objęła 8 miast, gdzie artysta spotyka się ze swoimi słuchaczami. Życie w drodze bywa nieco męczące, ale muzyk w trasie odnajduje wiele inspiracji, a ze swoją ekipą czuje się jak na koloniach. 
Dawid Tyszkowski, w krótkiej przerwie w trasie koncertowej, odwiedził studio Czwórki
Dawid Tyszkowski, w krótkiej przerwie w trasie koncertowej, odwiedził studio CzwórkiFoto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Trwa trasa koncertowa Dawida Tyszkowskiego. Przed artystą jeszcze Łódź i Warszawa. 
  • Życie w trasie nie jest łatwe, ale Dawid wyciąga z tego dużo dobrego. Przyznaje, że czuje się jak na koloniach. 
  • Artysta wciąż pracuje nad swoimi koncertami, udoskonala je. Boleśnie przekonał się, jak ważne w trasie jest też zdrowie. 
  • W swojej twórczości stawia na magiczne momenty, których sekretów nigdy sam nie chciałby poznać. 

Po niezwykle udanym sezonie, zarówno pod względem wydawniczym, jak i obecności na licznych festiwalach, Dawid Tyszkowski ruszył w koncertową trasę. Większość miast już odwiedził. Dwa ostatnie koncerty zagra w Łodzi i Warszawie. - Życie w trasie koncertowej to trochę życie na walizkach, ale teraz się z tego cieszę, bo dawno, już z rok, w trasie nie byłem - mówi Dawid Tyszkowski w rozmowie z Kasią Dydo. - Z moją ekipą czuję się, jakbym był na jakichś koloniach. 

Dawid Tyszkowski w trasie koncertowej 

Trasa koncertowa bywa wyzwaniem. Dla Dawida Tyszkowskiego niezwykle ważny jest też czas po każdym koncercie i spotkaniu z fanami. - Gdy gasną światła, jest już po bisach, mam jakieś 5 minut, by złapać oddech, zebrać myśli, i wychodzę przywitać się z ludźmi, którzy przyszli na mój koncert - opowiada. - Dopiero później, gdy wracam od ludzi, jest czas, by zastanowić się nad występem, analizować, co poszło dobrze, a co nie. Robię to zawsze, nie zawsze się tym dzielę - dodaje. 

Dawid Tyszkowski podkreśla, że wraz z zespołem pracuje nad tym, by koncerty były coraz lepsze. - Rzadko schodzę ze sceny całkowicie zadowolony, rozentuzjazmowany - przyznaje. - Często mam uwagi do siebie, czasem to odbiera mi radość grania, ale coraz częściej zdarzają się koncerty, na których bawię się wspaniale. 

Posłuchaj
17:14 czwórka stacja kultura 13.03.2024 dawid tyszkowski 10.15.mp3 Dawid Tyszkowski opowiada o swojej trasie koncertowej i pisaniu piosenek (Stacja Kultura/Czwórka)

W ostatnim czasie artysta boleśnie przekonał się, jak ważne w trasie koncertowej jest zdrowie. - Gdy graliśmy w Gdańsku, nie mogłem się oprzeć i zanurzyłem nogi w wodzie. Chyba mam słabą odporność, bo byłem chory przez następne trzy koncerty - zdradza. - Jedna z moich słuchaczek na spotkanie przyniosła mi napar na gardło. 

Singlem promującym płytę i trasę Dawida Tyszkowskiego jest "Mój kot zaginął", do którego inspiracji dostarczyło prawdziwe zaginięcie kota. - Kot zaginął, a później odnalazł się. To zainspirowało piosenkę - przyznaje gość Czwórki. - Jak to możliwe? Dla mnie to taka iskierka magiczna w muzyce, której, mam nadzieję, nigdy nie zrozumiem. Dzięki temu to jest żywe i wyjątkowe. Wydarzyła się historia, usiadłem, napisałem tekst. Każde codzienne wydarzenie może mnie zainspirować. 


Dawid Tyszkowski - Mój kot zaginął (Official video)/Dawid Tyszkowski


Wielu artystów przyznaje się do pisania piosenek w busie, pociągu, w drodze. Nie ucieka od tego też gość Kasi Dydo. - Te miejsca sprawiają, że potrafię się wyizolować, zamknąć w swoich myślach i zacząć pisać - zdradza. 

Proces tworzenia piosenek, płyty jest dla Dawida Tyszkowskiego najcenniejszym doświadczeniem. - Jak płyta już wyjdzie, to trochę jest już po wszystkim - ocenia. - Ta droga do niej jest cenniejsza - wymyślanie konceptu, pisanie tekstów, proces produkcji. To dla mnie najfajniejsza część tego wszystkiego. Tam właśnie jest wspomniana wcześniej magia, i o to chodzi. 

Dawid Tyszkowski dziś też nieco inaczej odbiera własne koncerty. Ocenia, że są czymś więcej niż tylko odgrywaniem piosenek z płyty. Teraz czuje ich wartość. 

Wiadomo już, że na stołecznym koncercie kończącym "Mój Kot Zaginął Tour" pojawi się Skubas. Gość audycji przyznaje też, że trwają przygotowania do letnich festiwali. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Dawid Tyszkowski

Data emisji: 13.03.2022

Godzina emisji: 10.15

pj/wmkor

Czytaj także

Maria Sadowska. Plany na serial o patoinfluencerach, gry i muzykę [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 16:31
Maria Sadowska i Maja Staśko rozpoczęły prace nad serialem o świecie, w którym sprawcy przemocy stają się celebrytami, idolami młodzieży. Inspiracją dla reżyserki była "Pandora Gate". - To historia bardzo uniwersalna ubrana w nowe szaty, w szaty nowych technologii - mówi Maria Sadowska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Grosiak: uruchomiła się we mnie energia twórcza

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 14:40
Natalia Grosiak z Mikromusic oraz Bela Komoszyńska, Bovska i Marcelina wspólnie zaśpiewały i zatańczyły dla rzeki. Utwór "Jestem rzeką" powstał dla Fundacji Odra, która prowadzi kampanię na rzecz uznania rzeki za osobę prawną.
rozwiń zwiń