Natalia Grosiak: uruchomiła się we mnie energia twórcza

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 14:40
Natalia Grosiak z Mikromusic oraz Bela Komoszyńska, Bovska i Marcelina wspólnie zaśpiewały i zatańczyły dla rzeki. Utwór "Jestem rzeką" powstał dla Fundacji Odra, która prowadzi kampanię na rzecz uznania rzeki za osobę prawną.
- Jestem rzeką jest pieśnią, która zrodziła się z empatii i przyjaźni - mówi Natalia Grosiak z Mikromusic
- "Jestem rzeką" jest pieśnią, która zrodziła się z empatii i przyjaźni - mówi Natalia Grosiak z MikromusicFoto: Małgorzata Maszkiewicz/mat. prasowe
  • Natalia Grosiak jest wokalistą, autorką tekstów i członkinią zespołu Mikromusic.
  • Utwór "Jestem rzeką" powstał dla Fundacji Odra i kampanii "Przepływy dla Odry".
  • W piosence gościnnie wystąpiły Bela Komoszyńska, Bovska i Marcelina.

"Napisz, proszę, piosenkę o rzece"

- Zaczęło się od pokazu filmów o artystach mieszkających w Szklarskiej Porębie. To właśnie tam Natalia Grosiak spotkała pisarza i szamana Roberta Rienta. - Był rok 2022. Kilka tygodni wcześniej Odrę dotknęła katastrofa ekologiczna. Robert poprosił mnie, żebym stworzyła pieśń, która będzie opowiadać o rzece - wspomina artystka. - Nie zrobiłam tego od razu. Ta piosenka przyszła do mnie dużo później, kiedy razem z Dawidem Korbaczyńskim i Piotrem Plutą znów przyjechaliśmy do Szklarskiej Poręby, żeby wyprodukować nową płytę Mikromusic.

- Rozłożyliśmy sprzęt w pokoju z widokiem na Karkonosze, zaczęliśmy pracować nad piosenkami i właśnie wtedy przyszedł do mnie utwór "Jestem rzeką". Napisałam tekst i melodię i od razu to nagraliśmy - dodaje.  

Tańce z przyjaciółkami

Do piosenki "Jestem rzeką" Natalia Grosiak zaprosiła swoje przyjaciółki, czyli Belę Komoszyńską z Sorry Boys, Bovską i Marcelinę. Wspólnie zaśpiewały i zatańczyły dla rzeki.

- Od początku wiedziałam, że przy tej piosence muszę połączyć siły z kimś, kogo bardzo lubię i mam z nim wspaniałą relację - mówi artystka. - Zaprosiłam do współpracy fantastyczne, piękne i wrażliwe kobiety. Spodobał im się mój pomysł i utwór, z którym do nich przyszłam. Z chłopakami przyjechałam do Warszawy, gdzie nagraliśmy Bovską i Belę, a potem - ze Szklarskiej Poręby - dołączyła do nas reżyserka Gosia Maszkiewicz, która zrobiła teledysk. Potem, we Wrocławiu, złapaliśmy Marcelinę i mieliśmy komplet.

MIKROMUSIC, Bela Komoszyńska, Bovska i Marcelina - Jestem rzeką (Official Video) | Mikromusic

Katastrofa ekologiczna na Odrze

Utwór powstał dla Fundacji Odra, która prowadzi kampanię na rzecz uznania rzeki za osobę prawną. Już 409 miejsc w 39 krajach rozpoznaje prawa natury, traktując ją jako podmiot. Ruch ten nazywa się RoN - Rights of Nature. Kampania "Przepływów dla Odry" wraz z pieśnią "Jestem rzeką" jest jedną z takich inicjatyw. Podczas katastrofy w Odrze w 2022 roku zginęło 150 mln ślimaków wodnych (85 proc. populacji), 65 mln małży z rodziny skójkowatych (88 proc. populacji) oraz 3,3 miliona ryb. Na odcinku rzeki o długości 560 km śmiertelność ryb wyliczono na 1650 ton - to spadek populacji o 60 proc. sprzed katastrofy.

Zobacz także:

Obecnie Natalia Grosiak pracuje nad nową płytą Mikromusic oraz nad swoim solowym albumem, który powinien ukazać się w przyszłym roku. - Cztery lata temu otarłam się o wypalenie i postanowiłam zrobić sobie przerwę. Dałam sobie przestrzeń i w tym czasie nie napisałam ani jednej piosenki. Pod koniec 2022 roku powróciły do mnie myśli o muzyce. Nie wiem, co się stało, ale uruchomiła się we mnie taka energia twórcza, że do tej pory jadę na tym paliwie - śmieje się rozmówczyni Damiana Sikorskiego. Pierwszym singlem zapowiadającym to wydawnictwo jest utwór "Jesteś piękny".   

 

Posłuchaj
12:39 CZWÓRKA Stacja Kultura - natalia grosiak 07.03.2024.mp3 Natalia Grosiak o utworze "Jestem rzeką" i planach wydawniczych na przyszłość (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski

Gość: Natalia Grosiak

Data emisji: 07.03.2024

Godzina emisji: 11.15

kul/pr

Czytaj także

Maraton Piosenki Osobistej w Świeciu. "Historie, które łapią za serce"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 15:40
Maraton Piosenki Osobistej na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń ogólnopolskich, które promują piosenkę autorską oraz twórcze podejście do muzyki. Laureatką tegorocznej odsłony została Żaneta Łabudzka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyta "Snuć miłość". Mickiewicz, Zalewska i psychodelia lat 70.

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024 10:30
W 2018 roku wygrała konkurs "Wydaj płytę z Będzie Głośno!". Od tego czasu minęło sześć lat, wyszły dwie płyty solowe i dwa concept-albumy. Ten najnowszy - "Mickiewicz/Zalewska. Snuć miłość" - powstał z okazji Roku Romantyzmu Polskiego i właśnie ukazał się na płycie winylowej.
rozwiń zwiń