Polska staje się krajem wielokulturowym?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 11:50
Stereotypy dotyczące obcokrajowców mieszkających i pracujących w naszym kraju, nie zawsze są pozytywne. Okazuje się jednak, że ludzi pochodzących spoza Polski, po bliższym poznaniu, często darzymy sympatią i przyjaźnią.
Audio
  • Ekonomiczne i społeczne aspekty emigracji Europejczyków do Polski - materiał Martyny Ogonek (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Czy znasz wielu obcokrajowców? - sonda Martyny Ogonek (Czwórka/Poranek OnLine)
Polska staje się krajem wielokulturowym?
Foto: Glow Images/East News

Do niedawna Polska w oczach Europejczyków nie istniała praktycznie jako konkurencyjny rynek pracy. Teraz powoli sytuacja ta ulega zmianie. Po zatrudnienie przyjeżdżają do nas już nie tylko sąsiedzi ze Wschodu, ale także zza naszych południowych i zachodnich granic.

Zdaniem Pawła Kaczmarczyka z Ośrodka Badań Nad Migracjami głównym powodem takiego obrotu spraw jest kryzys w światowej gospodarce. - Stopa bezrobocia wśród ludzi młodych w niektórych krajach europejskich wynosi nawet 50 proc. Czynniki wypychające są więc oczywiste - tłumaczy ekspert. - Nie zaryzykowałbym jednak stwierdzenia, że jest to proces masowy.

Europejczycy przybywają do Polski nie tylko w poszukiwaniu zatrudnienia, ale także… życiowych partnerek i partnerów. Jak przyznaje socjolog Wojciech Łukowski w "Poranku OnLine", przyczyniła się do tego emigracja zarobkowa Polaków i stale rosnąca liczba cudzoziemców w naszym kraju. Z różnych badań wynika, że Polki spośród obcokrajowców najchętniej wybierają Niemców, Brytyjczyków i Włochów, a Polacy mieszkanki byłego ZSRR.

Czytaj także Polacy emigrują. Socjolog: nie ma w tym nic złego <<<

Słuchacze Czwórki na brak kontaktów z obcokrajowcami również nie mogą narzekać. - Miałam kolegę Japończyka na uczelni. Nauczył się mówić biegle po polsku i dziś świetnie sobie radzi. Jest fantastycznym człowiekiem - mówi jedna z nich. - od pół roku dzielę mieszkanie z Robertem, Kanadyjczykiem - opowiada kolejny. - Mąż mojej siostry jest z Hiszpanii, mąż przyjaciółki z Nepalu, a mąż drugiej przyjaciółki - z Portugalii - wymienia słuchaczka.

(kd / ac)

Czytaj także

Nowa fala emigracji, czyli dokąd teraz uciekają młodzi Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 11:30
W "Śniadaniu Europejskim" rozmawiamy o tym, dokąd Polacy podróżują "za chlebem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmieniasz pracę? Dowiedz się, na co musisz uważać

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 12:00
Nie możesz znaleźć pracy, albo czujesz, że w dotychczasowym miejscu zatrudnienia zupełnie się już wypaliłeś i marzysz o tym, by zacząć robić w życiu coś zupełnie innego? Czas zmienić branżę. Tylko jak to zrobić, by nie stracić czasu ani pieniędzy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak fundusze europejskie zmieniają oblicze Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 12:00
W ostatniej perspektywie budżetowej wydaliśmy niemal 70 mld euro. - To były pieniądze dobrze zainwestowane - mówi w Czwórce wiceminister Adam Zdziebło z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego.
rozwiń zwiń