Coraz więcej tolerancji w polskich gimnazjach

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2011 13:00
Warsztaty antydyskryminacyjne ruszyły już w ubiegłym roku i jak twierdzą organizatorki akcji: jest progres! – Problemy są z pozyskiwaniem szkół. Dyrekcja nie zawsze jest chętna, by takie warsztaty zostały przeprowadzone – twierdzi Natalia Wiszniewska.
Audio
  • Warsztaty antydyskryminacyjne - rozmowa w Czwórce

Warsztaty adresowane są głównie do uczniów gimnazjów i liceów. – Zajęcia trwają dwie lub trzy godziny lekcyjne i polegają na dyskusji z uczniami – opowiada Marta Utracka, współorganizatorka akcji. – Pokazujemy dzieciakom slajdy i wywołujemy dyskusję o tolerancji i dyskryminacji w Polsce i nie tylko.

Zajęcia odbywają się w trakcie lekcji a pedagodzy udostępniają trenerkom swój czas. – Często nasze spotykamy się z uczniami podczas historii i WOS-u – mówi Wiszniewska. – Wszystko zależy od tego, czego zażyczy sobie szkoła.

Pomysł na takie warsztaty napisało samo życie. Do Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita zgłosiła się mieszkanka Kołbieli, która była świadkiem dyskryminacji wśród uczniów. – Nasi trenerzy tam pojechali i przeprowadzili pierwsze warsztaty – opowiada Utracka. – Potem rozpoczęliśmy akcję. Na początku tylko w Warszawie, potem w województwie świętokrzyskim i na terenie Mazowsza.

Zdaniem organizatorek akcji i "trenerek tolerancji" negatywne nastawienie wynosimy często z domu.  – Należy więc podejść do młodych ludzi bardzo łagodnie – tłumaczy Utracka. – Nie staramy się narzucać swoich wizji, gdy widzimy, ze ktoś jest nastawiony na "anty". Warto rozmawiać i pokazywać, że pozostali są bardziej otwarci. Jeśli chłopak mówi, że nienawidzi Żydów, pytamy, co by zrobił, gdyby Żydem okazał się jego najlepszy kumpel, który siedzi z nim w jednej ławce.

/

 

 Marta Utracka i Natalia Wiszniewska w studiu Czwórki/fot. Bartosz Bajerski

Jak twierdzą trenerki, odsetek nietolerancyjnych młodych ludzi nie jest wysoki. – Zdarzają się jednak przykłady antysemityzmu, postaw homofonicznych – tłumaczy Wiszniewska. – Program nauczania nie przewiduje tematyki związanej z tolerancją, więc takie zagadnienia w ogóle nie są poruszane w szkołach, a szkoda. Zdaniem trenerek zdarza się, że dzieciaki są wdzięczne za możliwość dyskusji na ten temat, bo w szkołach nikt z nimi o dyskryminacji nie rozmawia.

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całej rozmowy w "Poranku".

(kd)

Czytaj także

Kłótnia z Unią o prawa dla kobiet

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2011 06:52
Polscy prawodawcy, w raporcie przygotowanym na zlecenie rządu, krytykują plany Brukseli, by we władzach spółek wprowadzić parytety dla kobiet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bert i Ernie z "Ulicy Sezamkowej" wezmą ślub?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2011 15:00
To wykluczone - podkreślają producenci "Ulicy Sezamkowej". Wprawdzie Bert i Ernie mieszkają razem i mają wspólną sypialnię, ale to nie znaczy, że są gejami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co piąty młody Włoch to antysemita

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2011 12:19
22 procent młodych Włochów w wieku od 18 do 34 lat to antysemici - wynika z raportu, opracowanego przez połączone komisje parlamentu w Rzymie. Zjawisko to budzi rosnące zaniepokojenie - pokreślono podczas prezentacji dokumentu.
rozwiń zwiń