Muzyka klasyczna też potrzebuje swoich superbohaterów

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 12:00
Konkurs "Młody Muzyk Roku" to bardzo nietypowy talent show. Zorganizowany został z myślą o młodych muzykach, którzy grają na instrumentach klasycznych. O drugiej edycji konkursu była mowa w "Poranku".
Audio
  • Muzyka klasyczna też potrzebuje swoich superbohaterów

 

Konkurs "Młody Muzyk Roku" przygotowany został przez TVP Kultura we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowym Centrum Kultury. To nietypowe, elektryzujące wydarzenie dla muzycznych talentów zrealizowane w nowoczesnej oprawie medialnej. Jak na talent show przystało wszystko odbędzie się w świetle kamer, o wizerunek uczestników zadba stylista, a umiejętności oceniać będzie jury oraz telewidzowie w głosowaniu audiotele.

- Leitmotivem tegorocznej edycji konkursu jest superbohater. To właśnie ci młodzi ludzie mają uosabiać energię, pasję i zaangażowanie godne superbohatera - mówi Krzesimir Dębski, przewodniczący jury. Znany kompozytor przyznał, że on i reszta jurorów często stawali przed niełatwym wyborem. - Mamy do czynienia z konkursem wielobranżowym. Bardzo ciężko było nam porównać talent puzonisty z talentem oboisty. Głównym naszym celem było wyłowić najbardziej muzykalne talenty.

W ścisłym finale konkursu "Młody Muzyk Roku 2012" znalazło się siedmioro uczestników: flecistka, po dwóch wiolonczelistów i akordeonistów, saksofonista i skrzypek. Podczas warsztatów młodzi muzycy dostali kilka wskazówek, jak funkcjonować w show biznesie. Udzielania wywiadów i dobrego prezentowania się przed kamerą uczył ich dziennikarz TVP Maciej Orłoś. – Dużo się dowiedzieliśmy od pana Orłosia, zwłaszcza udzielania tych krótkich wywiadów, tzw. setek – mówił jeden z finalistów. – Ta cała otoczka na pewno zaprocentuje – dodawał inny.

Finał konkursu odbędzie się 4 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Finaliści wykonają utwory z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej i ponownie skonfrontują się z ocenami jury z Krzesimirem Dębskim na czele.
Nagroda dla zwycięzcy to zaproszenie do reprezentowania Polski na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu.

/
Więcej o konkursie "Młody Muzyk Roku 2012" w materiale reporterskim Beaty Kwiatkowskiej.
rk/pg

Czytaj także

Jak przygotować się do rekrutacji na staż?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 08:00
- Obecnie coraz rzadziej się zdarza, żeby na praktykach stażyści zajmowali się kserowaniem i robieniem kawy - mówiła w Czwórce Ewa Mazurczyk-Jankowska specjalista do spraw rekrutacji w firmie British American Tabacco Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Dzikowska i mistrzowie malarstwa

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 10:00
- Te wywiady powstały na przestrzeni lat i prawie połowa artystów, z którymi rozmawiałam jest już w innym świecie - mówiła w Czwórce podróżniczka i autorka książki wydanej w serii "Artyści mówią".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Auto-Tune czyli Photoshop dla wokalisty

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 08:00
Śpiewać każdy może, i to śpiewać czysto, ponieważ dziś z pomocą komputera, możemy zlikwidować każdy fałsz, o czym przekonywał nasz reporter Krzysztof Gruning, który w 20 minut nagrał swoją wersję przeboju Celine Dion.
rozwiń zwiń