Auto-Tune czyli Photoshop dla wokalisty

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 08:00
Śpiewać każdy może, i to śpiewać czysto, ponieważ dziś z pomocą komputera, możemy zlikwidować każdy fałsz, o czym przekonywał nasz reporter Krzysztof Gruning, który w 20 minut nagrał swoją wersję przeboju Celine Dion.
Audio

Auto- Tune to program do strojenia dźwięku, który spowodowały ogromne zamieszanie na rynku muzycznym. Technologia ta w ogromnym stopniu ułatwiła pracę wokalistów, którzy dziś nie muszą się męczyć w kabinie nagraniowej, gdyż ewentualne fałsze można zlikwidować za pomocą programu. Zdaniem Bartosza Franka ze  studia im. Alberta Hofmanna z możliwości tej korzystają dziś niemal wszyscy i to zarówno gwiazdy jak i amatorzy.

- Większość producentów używa Auto - Tune’a, choć artysta często nawet nie wie, że narzędzie to zostało zastosowane. Producent robi to dla jego dobra, korygując słabsze wokalne partie. To jest normalna praktyka, że się nie pokazuje artyście wszystkiego, co się robi z dźwiękiem - opowiadał rozmówca Krzysztofa Gruninga. Zdaniem Franka, korzystanie z Auto- Tune, nie jest niczym złym, o ile wykorzystuje się go z umiarem.

- To narzędzie jak każde inne. Jest czasami tak, że wykonanie jest bardzo dobre pod względem ekspresji i wolę lekko podstorić to super wykonanie, niż mieć je idealnie zaintonowane, ale bez tej wykonawczej charyzmy - tłumaczył producent.

Specjaliści prorokują, iż kwestią czasu jest powstanie procesorów, które bedą podstrajać dźwięk w czasie rzeczywistym, co umożliwi występy wykonawców nie posiadających wysokich kwalifikacji.

Magiczne działanie Auto - Tune'a sprawdził nasz reporter Krzysztof Gruning, który z pomocą narzędzie nagrał swoją wersję niełatwego wokalnie przeboju Celine Dion "My Heart Will Go On". Aby posłuchać jak śpiewa kliknij w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

bch

Czytaj także

Olimpijska Brytania kusi "latem tysiąca imprez"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 08:00
Żeby zachęcić kibiców i turystów do odwiedzenia Wielkiej Brytanii władze tego kraju postanowiły rozpocząć największą w historii kampanię promocyjną "Great Britain – You’re invited”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie dzieci wolą internet od uprawiania sportu?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 15:00
Więcej niż połowa nastolatków w wieku 15 -19 lat w ogóle nie uprawia sportu – wynika z badań. – A sport przecież pozwala rozwijać nie tylko kondycję fizyczną, ale również kształtuje charakter – tłumaczy w Czwórce mistrzyni świata w windsurfingu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przygotować się do rekrutacji na staż?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 08:00
- Obecnie coraz rzadziej się zdarza, żeby na praktykach stażyści zajmowali się kserowaniem i robieniem kawy - mówiła w Czwórce Ewa Mazurczyk-Jankowska specjalista do spraw rekrutacji w firmie British American Tabacco Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Dzikowska i mistrzowie malarstwa

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 10:00
- Te wywiady powstały na przestrzeni lat i prawie połowa artystów, z którymi rozmawiałam jest już w innym świecie - mówiła w Czwórce podróżniczka i autorka książki wydanej w serii "Artyści mówią".
rozwiń zwiń