Elżbieta Dzikowska i mistrzowie malarstwa

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 10:00
- Te wywiady powstały na przestrzeni lat i prawie połowa artystów, z którymi rozmawiałam jest już w innym świecie - mówiła w Czwórce podróżniczka i autorka książki wydanej w serii "Artyści mówią".
Audio
  • Elżbieta Dzikowska o książkach z serii "Artyści mówią"

Książki z cyklu "Artyści mówią" zawierają wywiady z najbardziej znanymi w Polsce twórcami sztuki. W prywatnych rozmowach i wybranych dziełach mistrzowie ujawniają kulisy swojej twórczości. Potrafią zainspirować, nie unikając kontrowersyjnych i szokujących spostrzeżeń. Jedna z książek w tej serii została skompilowana z wywiadów przeprowadzonych przez Elżbietę Dzikowską z mistrzami malarstwa. Niedawno publikacja ta została wydana także w formie audiobooka.

- Pierwszy wywiad jaki zrobiłam, był z panem profesorem Jerzym Nowosielskim, nieżyjącym już. Zaczęłam rozmowę w domu, potem jechaliśmy w tramwaju, a skończyliśmy na Akademii, bo pan profesor miał tam wykład. Ten pierwszy wywiad tak mnie zachęcił, że postanowiłam robić następne - opowiadała w Czwórce.

Spośród wszystkich wywiadów współautorce dawniej popularnego programu telewizyjnego "Pieprz i wanilia" najbardziej zapadła w pamięć rozmowa z Józefem Czapskim, przeprowadzona we Francji w Maisons-Laffitte.

- Józefem Czapski był już wtedy leciwym panem. Miał około lat 90. Siedział na takim fotelu, przykryty pledem, był od rana bardzo zmęczony, ale umysł miał bardzo światły i okazał się bardzo kontaktową osobą. Ciesze się, że udało mi się ten wywiad przeprowadzić. Dziś ma on już rangę dokumentu.

Więcej na temat książki i ostatnich podróży Elżbiety Dzikowskiej dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Olimpijska Brytania kusi "latem tysiąca imprez"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 08:00
Żeby zachęcić kibiców i turystów do odwiedzenia Wielkiej Brytanii władze tego kraju postanowiły rozpocząć największą w historii kampanię promocyjną "Great Britain – You’re invited”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie dzieci wolą internet od uprawiania sportu?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 15:00
Więcej niż połowa nastolatków w wieku 15 -19 lat w ogóle nie uprawia sportu – wynika z badań. – A sport przecież pozwala rozwijać nie tylko kondycję fizyczną, ale również kształtuje charakter – tłumaczy w Czwórce mistrzyni świata w windsurfingu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przygotować się do rekrutacji na staż?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 08:00
- Obecnie coraz rzadziej się zdarza, żeby na praktykach stażyści zajmowali się kserowaniem i robieniem kawy - mówiła w Czwórce Ewa Mazurczyk-Jankowska specjalista do spraw rekrutacji w firmie British American Tabacco Polska.
rozwiń zwiń