Elżbieta Dzikowska i mistrzowie malarstwa

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 10:00
- Te wywiady powstały na przestrzeni lat i prawie połowa artystów, z którymi rozmawiałam jest już w innym świecie - mówiła w Czwórce podróżniczka i autorka książki wydanej w serii "Artyści mówią".
Audio
  • Elżbieta Dzikowska o książkach z serii "Artyści mówią"

Książki z cyklu "Artyści mówią" zawierają wywiady z najbardziej znanymi w Polsce twórcami sztuki. W prywatnych rozmowach i wybranych dziełach mistrzowie ujawniają kulisy swojej twórczości. Potrafią zainspirować, nie unikając kontrowersyjnych i szokujących spostrzeżeń. Jedna z książek w tej serii została skompilowana z wywiadów przeprowadzonych przez Elżbietę Dzikowską z mistrzami malarstwa. Niedawno publikacja ta została wydana także w formie audiobooka.

- Pierwszy wywiad jaki zrobiłam, był z panem profesorem Jerzym Nowosielskim, nieżyjącym już. Zaczęłam rozmowę w domu, potem jechaliśmy w tramwaju, a skończyliśmy na Akademii, bo pan profesor miał tam wykład. Ten pierwszy wywiad tak mnie zachęcił, że postanowiłam robić następne - opowiadała w Czwórce.

Spośród wszystkich wywiadów współautorce dawniej popularnego programu telewizyjnego "Pieprz i wanilia" najbardziej zapadła w pamięć rozmowa z Józefem Czapskim, przeprowadzona we Francji w Maisons-Laffitte.

- Józefem Czapski był już wtedy leciwym panem. Miał około lat 90. Siedział na takim fotelu, przykryty pledem, był od rana bardzo zmęczony, ale umysł miał bardzo światły i okazał się bardzo kontaktową osobą. Ciesze się, że udało mi się ten wywiad przeprowadzić. Dziś ma on już rangę dokumentu.

Więcej na temat książki i ostatnich podróży Elżbiety Dzikowskiej dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Olimpijska Brytania kusi "latem tysiąca imprez"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 08:00
Żeby zachęcić kibiców i turystów do odwiedzenia Wielkiej Brytanii władze tego kraju postanowiły rozpocząć największą w historii kampanię promocyjną "Great Britain – You’re invited”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie dzieci wolą internet od uprawiania sportu?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 15:00
Więcej niż połowa nastolatków w wieku 15 -19 lat w ogóle nie uprawia sportu – wynika z badań. – A sport przecież pozwala rozwijać nie tylko kondycję fizyczną, ale również kształtuje charakter – tłumaczy w Czwórce mistrzyni świata w windsurfingu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przygotować się do rekrutacji na staż?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 08:00
- Obecnie coraz rzadziej się zdarza, żeby na praktykach stażyści zajmowali się kserowaniem i robieniem kawy - mówiła w Czwórce Ewa Mazurczyk-Jankowska specjalista do spraw rekrutacji w firmie British American Tabacco Polska.
rozwiń zwiń