Łatwiej w parze niż samemu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 11:00
To świetny sposób, by bezpłatnie podszkolić swoje umiejętności językowe. Umawiasz się z kimś, kto nauczy Cię angielskiego, a w zamian oferujesz lekcje francuskiego czy polskiego.
Audio

- Co poniedziałek spotykamy się w dość dużej, czasem nawet 80-osobowej grupie. Dzielimy się na stoły językowe, gdzie rozmawiamy między sobą po angielsku, niemiecku, rosyjsku, francusku, hiszpańsku albo włosku. Taka sesja trwa dwie godziny - mówiła w Czwórce Marta Pachulska ze Stowarzyszenia Uczestników Wolontariatu Europejskiego Trampolina, współorganizatorka tandemów językowych.

Takie zorganizowane spotkania językowe odbywają się Warszawie, Krakowie i Szczecinie. Każdy jednak może na własna rękę stworzyć tandem, wykorzystując do tego np. internetowe serwisy społecznościowe.

Tandemy językowe to świetny sposób na uzupełnienie klasycznych metod nauki języków obcych. - Im dłużej jesteśmy zanurzeni w danym języku, tym bardziej nasz mózg przestawia się na myślenie i rozmawianie w nim. Nie zaszkodzi więc równolegle chodzić na kurs, oglądać seriale, czytać książki i raz w tygodniu uczestniczyć w tandemie. Jeśli ktoś jest słuchowcem, ta ostatnia metoda, polegająca na rozmawianiu, bardzo mu pomoże. Jeśli ktoś jest wzrokowcem, też może przyjść z notesem i pomęczyć obcokrajowców, żeby wytłumaczyli mu jakieś skomplikowane terminy gramatyczne - wyjaśnił gość Romka Wójcika i Karoliny Mózgowiec.

Romek
Romek Wójcik, Karolina Mózgowiec i Marta Pachulska/źr. Czwórka

Więcej o tandemach językowych w nagraniu audycji.

pg

Czytaj także

Studenci wybierają życie o chlebie i wodzie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 10:00
Wielki Post to czas, gdy wielu z nas robi sobie różnego rodzaju postanowienia. Częstochowskie środowisko akademickie postanowiło wziąć udział w specjalnej sztafecie, polegającej na przestrzeganiu ścisłego postu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe technologie dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 19:25
Stołeczny uniwerek to pierwsza uczelnia w Polsce, która weszła we współpracę z koncernem Google i dla swoich studentów wprowadziła pakiet Google Apps. Żacy mogą teraz korzystać z poczty, komunikatora, czy platformy blogowej tego producenta pod szyldem UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy studenci wybierają uczelnie w ciepłych krajach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 21:00
Jeszcze nie dawno stypendyści znad Wisły wybierali najczęściej studia w Niemczech. Teraz tendencja uległa zmianie i, zdaniem eksperta Czwórki, polscy żacy najchętniej wybierają Hiszpanię, a także Francję.
rozwiń zwiń