Self-publishing, czyli wydaj swoją książkę sam!

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 09:00
Rynek wydawniczy ulega nowej modzie, która może go całkowicie odmienić. Zamiast liczyć na łut szczęścia w wydawnictwie, pisarze wydają swoje dzieła w internecie.
Audio

Zasada publikowania "Do It Yourself" jest prosta: autor pisze książkę, sam ją redaguje, ilustruje lub zdobywa ilustracje, nanosi korektę i tworzy okładkę. Jego zarobek wynosi od kilkunastu do nawet 90 proc. wartości sprzedanych egzemplarzy.

Selfpublisherów jest w Polsce coraz więcej! Na naszym rynku powstaje sporo audiobooków, e–booków oraz tradycyjnych książek, które wyszły spod pióra niezależnego i niezrzeszonego z żadnym wydawnictwem pisarza. Miejscem, w którym można udostępnić swojego e-booka jest portal Virtualo.pl.

- To wygląda tak, że autor przesyła nam materiały, które my następnie konwertujemy na e-booka. Pierwszym autorem, który odważył się na taka formę publikowania był Paweł Wimmer - opowiadała w Czwórce Małgorzata Błaszczyk z Virtualo.pl. Z portalem obecnie współpracuje 50 autorów, którzy jak dotąd opublikowali około 250 książek. Jednym z nich jest Piotr Lipiński, autor powieści historycznych, który na pomysł samowydawania wpadł przez przypadek.

- Zaczęło się wtedy, kiedy się zorientowałem, że na moją stronę internetową przychodzą specyficzni internauci, wprost z serwisu Chomikuj.pl. Zajrzałem na te konta i się okazało, że tam leżą spiratowane pliki z moją książką "Ofiary niejasnego". Mogłem pójść na policję i próbować ścigac tych piratów, ale to by nic mi nie dało. Postanowiłem, że spróbuje sam wydać e-booka - opowiadał.

Tak powstał jego pierwszy legalny e-book "Piąta komenda”, który święcił tryumfy wśród self publisherów w portalu Virtualo.

Więcej informacji na temat self publishingu dowiesz się słuchając nagrania audycji.

Czytaj także

Dowód wdzięczności czy już łapówka?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 09:00
Czekoladki, koniak, kwiaty - to one często występują w roli łapówek, czasami jednak są zwykłym dowodem wdzięczności. Jak to odróżnić i czy komuś powinniśmy wręczać tego typu prezenty sprawdzała Olga Mickiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mało jest w Polakach smutku

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 10:00
Choć sondaże wskazują, że Polacy to naród szczęśliwy, to Hanna Bogoryja Zakrzewska znana reportażystka radiowa uważa, że tak naprawdę wszystko zależy od tego, z kim rozmawiamy i czego chcemy się dowiedzieć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie bądź leniem, czytaj ze zrozumieniem

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 17:00
Większość z nas odpuszcza sobie trudną lekturę paragrafów podpisywanych umów, z optymistycznym przekonaniem, że "jakoś to będzie". Skutki takiego podejścia mogą być opłakane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo jazdy - idą zmiany

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 11:13
Żeby zdać prawo jazdy już nie wystarczy wkuć testów na pamięć. Szykują się nowe formy testów - egzamin teoretyczny będzie miał dwie części.
rozwiń zwiń