Mało jest w Polakach smutku

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 10:00
Choć sondaże wskazują, że Polacy to naród szczęśliwy, to Hanna Bogoryja Zakrzewska znana reportażystka radiowa uważa, że tak naprawdę wszystko zależy od tego, z kim rozmawiamy i czego chcemy się dowiedzieć.
Audio

– Kiedyś myślałam, że jesteśmy narodem marudzącym, narzekającym i w Polsce niewiele się dzieje – opowiada Bogoryja Zakrzewska ze Studia Reportaży i Dokumentu Polskiego Radia, znana reportażystka radiowa, wyróżniona m.in. tegorocznym Melchiorem. – Chociaż był taki okres, gdy zajmowałam się wyłącznie korupcją i głupotą urzędników. Wtedy mój pogląd na nasz naród był jeszcze inny, dziś pracuję już 20 lat i w tym czasie albo ludzie się zmienili, albo ja po prostu biorę się za inne tematy.

Dziś znana reportażystka wierzy, że mało w nas jest smutku. – Znakomitym przykładem jest mała bieszczadzka miejscowość, Dukla, w której jak w soczewce można zobaczyć bardzo różnych ludzi i bardzo różne problemy – opowiada gość Czwórki. – Nagrałam kiedyś reportaż o tym, że kobiety z Dukli wyjeżdżają do Włoch na tzw. szmatę, czyli po to, by sprzątać. W Polsce zostawiają dzieci. Ten materiał był niezwykle przygnębiający. Z drugiej strony, pewnego razu na tamtejszym targu, usłyszałam perlisty śmiech. To mnie zainspirowało do zrobienia reportażu o tym, że kobiety z Dukli mają w sobie mnóstwo radości i uwielbiają się śmiać. Zrobiłam tam w sumie 5 lub 6 reportaży, każdy inny.

Hanna Bogoryja Zakrzewska to reportażystka, wyróżniona za swoje osiągnięcia wieloma nagrodami, w tym Złotym Mikrofonem za "wrażliwość i styl, które pozwalają odsłaniać najgłębsze tajniki osobowości bohaterów jej reportaży” oraz  tegorocznym Melchiorem "za poruszające reportaże, których bohaterowie zmagają się z nieuchronnością losu”. Czwórce zwierzyła się, że ta nagroda to "wielka przyjemność”, ale i "ogromna mobilizacja". – Chwila radości minęła, a teraz do roboty – mówiła BogoryjaZakrzewska w "Poranku". – Taka nagroda zobowiązuje przede wszystkim do tego, by znowu wrócić i pracować dalej, by na nią zasłużyć .

Posłuchaj całej rozmowy z Hanną Bogoryją Zakrzewską, klikając w plik dźwiękowy.

Zapraszamy do Czwórkowego "Poranka" co dziennie od poniedziałku do piątku od godziny 6 rano.  

(kd)

Czytaj także

Ukraińskie przygotowania do Euro

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 17:50
Euro 2012 już tuż, tuż... Sprawdziliśmy, jakie nadzieje wiążą z nim młodzi Ukraińcy i czy sprawa Julii Tymoszenko nie pokrzyżuje planów organizatorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dowód wdzięczności czy już łapówka?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 09:00
Czekoladki, koniak, kwiaty - to one często występują w roli łapówek, czasami jednak są zwykłym dowodem wdzięczności. Jak to odróżnić i czy komuś powinniśmy wręczać tego typu prezenty sprawdzała Olga Mickiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie najlepiej szukać pracy?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 16:00
Coraz mniej osób próbuje znaleźć zajęcie z pomocą przeznaczonych do tego urzędów, coraz więcej decyduje się na szukanie pracy w Internecie. Tam niestety na kandydatów czeka wiele pułapek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjaliści IT wciąż na wagę złota

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 09:00
Od stycznia najwięcej ogłoszeń o pracę W Polsce dotyczyło branży informatycznej. Badania wykazują, że najprawdopodobniej ta sytuacja nie zmieni się przez najbliższe 10 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz kto wygrał rower w Czwórce!

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2012 08:00
W Czwórkowym "Poranku" mieliśmy konkurs. Stawką był rower MEDANO Artist Yellow.
rozwiń zwiń