Nie bądź leniem, czytaj ze zrozumieniem

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 17:00
Większość z nas odpuszcza sobie trudną lekturę paragrafów podpisywanych umów, z optymistycznym przekonaniem, że "jakoś to będzie". Skutki takiego podejścia mogą być opłakane.
Audio

- Umowy, z reguły, są napisane trudnym językiem i nie jest łatwo przez nie przebrnąć, ale za każdym razem, kiedy korzystamy z produktu finansowego, powinniśmy na ten wysiłek się zdobyć i je przeczytać - przekonywał w Czwórce analityk finansowy Paweł Majtkowski.

Do takiego podejścia nakłaniają też organizatorzy kampanii pod hasłem "Nie łykaj jak pelikan", która ma edukować, na co zwracać uwagę przy podpisywaniu np. umowy kredytowej i jak nie dać sobie wcisnąć dodatkowych produktów bankowych.

- Często zdarza się, że klienci nawet nie wiedzą, z jakiego produktu finansowego korzystają. Np. idą do hipermarketu, chcą zaciągnąć kredyt ratalny na jakiś towar i dopiero po dwóch miesiącach okazuje się, że nie mają kredytu gotówkowego, tylko kartę kredytową, za którą trzeba płacić, czyli w tym przypadku ktoś nie przeczytał nawet nagłówka tej umowy - opowiadał Majtkowski.

Gość Czwórkowego "Poranka" zalecał, by przed podpisaniem umowy zabrać ją do domu i na spokojnie przeanalizować.

- Warto wypisać sobie kwestie, których nie rozumiemy i się o nie dopytać. Pamiętajmy, że większość produktów finansowych możemy wypowiedzieć. Mamy na to 14 dni od podpisania umowy, na jej wypowiedzenie bez żadnych konswekwencji - zwracał uwagę.

Więcej na temat dobrych praktyk związanych z podpisywaniem umów dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Radio Znad Wilii nadaje już 20 lat!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 09:00
- Życzymy sobie, żeby słuchały nas 3 miliony, bo tyle jest mieszkańców na Litwie - mówiła w Czwórce Renata Widtmann, redaktorka polskiego radia nadającego z Wilna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińskie przygotowania do Euro

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 17:50
Euro 2012 już tuż, tuż... Sprawdziliśmy, jakie nadzieje wiążą z nim młodzi Ukraińcy i czy sprawa Julii Tymoszenko nie pokrzyżuje planów organizatorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dowód wdzięczności czy już łapówka?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 09:00
Czekoladki, koniak, kwiaty - to one często występują w roli łapówek, czasami jednak są zwykłym dowodem wdzięczności. Jak to odróżnić i czy komuś powinniśmy wręczać tego typu prezenty sprawdzała Olga Mickiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie najlepiej szukać pracy?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 16:00
Coraz mniej osób próbuje znaleźć zajęcie z pomocą przeznaczonych do tego urzędów, coraz więcej decyduje się na szukanie pracy w Internecie. Tam niestety na kandydatów czeka wiele pułapek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjaliści IT wciąż na wagę złota

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 09:00
Od stycznia najwięcej ogłoszeń o pracę W Polsce dotyczyło branży informatycznej. Badania wykazują, że najprawdopodobniej ta sytuacja nie zmieni się przez najbliższe 10 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz kto wygrał rower w Czwórce!

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2012 08:00
W Czwórkowym "Poranku" mieliśmy konkurs. Stawką był rower MEDANO Artist Yellow.
rozwiń zwiń