Bertold Kittel: mafia w Polsce działa w białych rękawiczkach

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 11:00
Czy w Polsce mamy do czynienia z przestępczością zorganizowaną i czy mafia ma wpływy we władzach państwowych? Na te pytania odpowiada jeden z najlepszych polskich dziennikarzy śledczych, Bertold Kittel, autor książki "Mafia po polsku".
Audio
  • Dziennikarz śledczy Bertold Kittel opowiada o książce "Mafia po polsku" (Poranek OnLine/Czwórka)
Fragment okładki książki Mafia po polsku
Fragment okładki książki "Mafia po polsku"Foto: mat.pras.

 - Grupy przestępcze w Polsce nadal są obecne i nadal świetnie uzbrojone, ale działają już na nieco innej płaszczyźnie - opowiada autor książki "Mafia po polsku". - 10 lat temu głośno było o wybuchach, eksplozjach, morderstwach, spektakularnych zamachach. Teraz te grupy bardziej skupiają się na działalności polegającej m. in. na wyłudzeniach podatków albo przestępstwach paliwowych. Z mojego doświadczenia wynika, że żyjemy w państwie, które można bezkarnie okradać, czerpać z tego ogromnie korzyści i nie ponosić żadnych konsekwencji.

Zdaniem ekspertów i znawców tematu "Mafia po polsku" to świetnie napisany, rzetelny i bardzo aktualny reportaż o polskiej przestępczości. Śledztwo autora książki nie ogranicza się jedynie do najgłośniejszych i najświeższych spraw, takich jak afera Amber Gold czy zabójstwo Krzysztofa Olewnika, ale odsłania także problemy korupcji w prokuraturze i w policji, z którymi nasz kraj zmaga się od lat.

 - Staram się wsłuchiwać w to, co myślą ludzie. A ostatnio w naszym społeczeństwie rośnie przekonanie, że państwo przestaje być transparentne, a rządzący mają na sumieniu jakieś brudne interesy - tłumaczy Bertold Kittel. - To nie bierze się znikąd. Po prostu obywatele widzą, że odpowiednie organy nie radzą sobie w zakresie zwalczania przestępczości i stąd rodzą się mity, że państwo to mafia. Tymczasem tak nie jest. Państwo stara się jak może walczyć z grupami przestępczymi, natomiast możliwości państwa w tej dziedzinie są nikłe.

Jak pisze wydawca: " w swojej książce Kittel brawurowo wprowadza czytelnika w świat polskiej przestępczości i prowokuje do pytania: w jakim kraju żyjemy? Obnaża fakty, które pominęli śledczy, ujawnia nieznane publicznie dokumenty i relacje świadków, których nikt wcześniej nie przesłuchał. Rysuje obraz powiązań, o których nikt głośno nie mówi".

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o "Mafii po polsku" posłuchaj rozmowy z jej autorem, który gościł w "Poranku OnLine".

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka dziennikarstwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Azerbejdżan: kraina kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 20:55
Azerbejdżan położony jest na tyle daleko od Polski, że rzadko wybieramy go na wakacyjny cel. Tymczasem to piękny i bardzo zróżnicowany zakątek świata. Czy wiedzieliście na przykład, że Baku to polskie miasto?...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń