Musimy sprzątać Polskę, bo śmiecimy gdzie popadnie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 12:33
W dniach 16-18 września już po raz osiemnasty odbędzie się w Polsce akcja "Sprzątanie Świata". Nie musielibyśmy brać w niej udziały gdybyśmy tak nie śmiecili, szczególnie w lasach. Niestety w tej "dyscyplinie" jesteśmy bardzo dobrzy.
Audio

Chociażby w tym roku w lasach państwowych zebrano już sto piętnaście tysięcy metrów sześciennych śmieci. W lasach bowiem i na ich obrzeżach ludzie najczęściej pozbywają się swoich odpadków. Mało kto wie, że wiążą się to z bardzo duże koszty, a ponoszą je Lasy Państwowe, czyli budżet państwa, czyli my wszyscy! Rocznie Lasy Państwowe wydają na sprzątanie niebagatelną sumę 20 mln zł.

W trosce o lasy i całe dobrodziejstwo, które w sobie kryją, hasło tegorocznej akcji "Sprzątanie Świata - Polska" brzmi: "Lasy to życie – chrońmy je".

Lokalne akcje sprzątania są formą edukacji ekologicznej i mają na celu wzbudzenie odpowiedzialności za środowisko naturalne. Słuchacze Czwórki zwracają jednak uwagę, że rodzice już od dziecka powinni mówić swoim pociechom, że śmieci powinny trafiać do kosza a nie na trawnik/chodnik.

Dziwią się też dorosłym, którzy zamiast świecić przykładem śmiecą na potęgę. – Kuriozalne jest to, że ludzie potrafią przytaszczyć ze sobą nad wodę czy do lasu ciężkie siatki z napojami i jedzeniem, a potem nie mają siły zabrać ze sobą pustych opakowań – zwraca uwagę Sławek Brzózek z Fundacji "Nasza ziemia".

Lasy na pewno bardzo się ucieszą, że zostaną trochę uprzątnięte, niemniej jednak same też wzięły sprawy w swoje ręce. Już teraz na ich terenach, a szczególnie obrzeżach, można zobaczyć monitoring. Lasy Państwowe wyszły bowiem z założenia, że karami czy choćby zawstydzeniem śmiecącego, uda im się ograniczyć wywózkę odpadków i śmiecenie w lasach.

Więcej o śmieceniu w lasach i akcji "Sprzątanie Świata - Polska" dowiesz się słuchając "Poranka".

ap

Czytaj także

Rozśpiewane śmieciareczki, czyli muzyczne przeboje MPO

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 09:46
"Tęczowa śmieciarka to kwiat MPO. Barwami otula dzielnice" – to fragment piosenki promującej łódzkie MPO. Jakie hymny promują inne Miejskie Przedsiębiorstwa Oczyszczania? Posłuchaj "Poranka" Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy wyrzucają pieniądze na śmietnik

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2011 10:58
Rocznie państwo traci ok. pięciu miliardów złotych, ponieważ zamiast wykorzystać posegregowane odpady, w tym plastiki, wyrzucamy je na śmietnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ZenRobotics Recycler - robot, który sortuje śmieci

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 19:02
Maszyna, którą zbudowali Finowie, posiada sztuczną inteligencję. Dzięki niej jest w stanie odróżnić np. drewno od metalu.
rozwiń zwiń