Co dwie głowy to nie jedna

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 17:28
Dlaczego w duetach tkwi siła? Jakie muzyczne i filmowe duety są najbardziej popularne? Odpowiedź Hirka Wrony w Czwórce.
Audio

Flip i Flap, Bolek i Lolek, Wilk i Zając, Żwirek i Muchomorek, Asterix i Obelix – to tylko niektóre ze słynnych duetów. Na dużych i małych ekranach z uśmiechem śledziliśmy losy bohaterów, którzy bez swoich towarzyszy nie byliby sobą. - Jak robimy coś we dwójkę, mamy więcej przeżyć, są różne spostrzeżenia – dowiadujemy się z sondy. Śledząc losy dwóch bohaterów, bawimy się po prostu lepiej.

Oprócz filmu łączenie sił i wspólne występy często goszczą w muzyce. Duety muzyczne, zwłaszcza w „czarnej muzyce”, wynikają z sympatii. – Muzycy nagrywają razem, bo się lubią. To nie jest zjawisko nowe i związane z hip-hopem – wyrasta z jazzu, muzyki soul, funk. Ktoś się gdzieś pojawił - nagrał chórki, wpadł do studia - dograł solówkę – opowiada Hirek Wrona, dziennikarz muzyczny.

Muzyczne duety warto podzielić na 2 grupy – artystów, którzy spotkali się i razem występowali oraz „duety wirtualne”. Jak mówi Hirek, klasycznym przykładem wirtualnego duetu jest Krzysztof Krawczyk i Rod Stewart – nigdy się nie spotkali, ale razem śpiewają piosenkę. Innym takim duetem jest piosenka One U2 z Mary J. Blige. – U2 dało ślady, Mary J. się dograła, ktoś dołoży beat, wyprodukował – tak to poszło – dodaje.

Najsłynniejszymi rzeczywistymi duetami są te, które grały „supergwiazdy” – Paul McCartney i Michael Jackson, Jackson i Stevie Wonder, Wonder i Prince. – To duety nagrane w rzeczywistości, panowie spotkali się w studiu, razem zaśpiewali. Były także duety, które w studiu się nie zakończyły – artyści wystąpili wspólnie na koncertach – wyjaśnia dziennikarz. Przykład – legendarny duet Elli Fitzgerald i Louisa Armstronga.

Wspólna gra, łączenie muzycznych stylów tworzy zupełnie nowy smak. O smakach i duetach kulinarnych więcej w dźwięku audycji.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bogusław Mec / Duety

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 11:33
Bogusław Mec wybrał na tę płytę najważniejsze utwory ze swojego dotychczasowego dorobku muzycznego. Do wspólnego wykonania utworów zaprosił m.in. Justynę Steczkowską, Annę Marię Jopek, Tatianę Okupnik, Kasię Klich i in. Kierownictwo muzyczne, aranżacje, dyrygent - Wiesław Pieregorólka
Polskie Radio, Agora 2008
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łona zagrał w Czwórce. Zobacz koncert! - WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 11:20
Jeden z najbardziej utalentowanych polskich hip-hopowców, wielbiciel kawy i trabantów – ŁONA zagrał na żywo w studiu Czwórki – Radia z Wizją. Posłuchaj!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Louis Armstrong, Mister Jazz

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 07:01
W historii popkultury urodzony dokładnie 110 lat temu trębacz zapisał się przede wszystkim jako twórca hymnu optymistów, czyli piosenki "What a Wonderfull World" oraz posiadacz jednego z najpiękniejszych estradowych uśmiechów.
rozwiń zwiń