X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

ONZ przestała być potrzebna? "Zawodzi mechanizm działania"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 16:00
Podczas różnego rodzaju konfliktów międzypaństwowych, a także wewnątrzpaństwowych, powraca temat skuteczności ONZ i innych, podobnych instytucji.
Audio
  • Czy rzeczywiście ONZ przestaje być potrzebna? Czy wierzymy, że w sytuacji zagrożenia Polsce pomogłyby państwa zjednoczone w NATO? Rozmowa z Damianem Wnukowskim i Konradem Rękasem (Czworka/4 do 4)
  • Dr Marek Gąska o nieudolnych działaniach międzynarodowych organizacji, a także przyczynach tego stanu rzeczy - materiał Bartłomieja Olka (Czwórka/4 do 4)
Gmach ONZ w Genevie
Gmach ONZ w GenevieFoto: wikimedia.commons/fot.Cayla

W najnowszej historii znaleźć można wiele przykładów nieudolnych działań m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, a także innych instytucji międzynarodowych. - Na przykład w byłej Jugosławii, w Srebrenicy, batalion holenderski stał i patrzył, jak dokonywano mordu na Bośniakach. To samo było w Afryce - mówi dr Marek Gąska, politolog. - Słabość misji pokojowych wynika z tego, że kształtuje je wyłącznie praktyka, a nie regulacje prawne. Zawodzi mechanizm działania, nie ludzie. Poza tym trzeba pamiętać, że ostateczne bilanse takich międzynarodowych interwencji nie wyglądają najczęściej źle.

Zdaniem Konrada Rękasa z Europejskiego centrum Analiz Geopolitycznych ważną rolę organizacje międzynarodowe odegrały także w tzw. kryzysie krymskim, mającym obecnie miejsce na Ukrainie. - Zaczął się on wszak od aspiracji tego kraju do stowarzyszenia z Unią Europejską. Obecnie OBWE jest jednym z głównych aktorów na Krymie, próbując się tam dostać w roli obserwatora toczących się na tym terenie działań wojskowych. W tle tych wydarzeń cały czas jest NATO - tłumaczy gość ”4 do 4”. - Widzimy jednak, że ONZ właściwie milczy. Po raz kolejny okazuje się, że tryby tej organizacji "mielą" bardzo powoli.

Tymczasem, jak przyznaje Damian Wnukowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być wyjątkowo złożona struktura ONZ, z jaką muszą mierzyć się tamtejsi urzędnicy. - Jeśli sytuacja w Unii Europejskiej, w której jest 28 aktorów i każdy broni swoich interesów, jest skomplikowana, to co dopiero musi dziać się w organizacji, która ma ponad 190 członków? - pyta retorycznie ekspert. - Poza tym w jednym z głównych urzędów tej organizacji, czyli w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zasiada ważny gracz kryzysu krymskiego, czyli Rosja. Wiadomo, że paraliż jest w tym momencie dość zrozumiały, a nieudolne próby w postaci wysłania obserwatora, podejmowane są przez tę organizację w celu zachowania twarzy.

(kd / ac)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Parytety. Czy w parlamencie powinno być więcej młodych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 15:30
Ostatnio głośno było o parytetach w polityce i biznesie. O swoje miejsce w zarządach spółek i sejmowych ławach walczyły kobiety. Czy właśnie nadszedł czas, by w ten sposób pomóc młodym ludziom znaleźć pracę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płk Kukliński - dlaczego współpracował z CIA?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 16:00
Superinteligentny, bardzo zdolny, robił w polskiej armii zawrotną karierę. Zamiast "bezpiecznej posady" wybrał jednak niebezpieczne balansowanie na krawędzi zdrady. - Zaryzykował wszystko, ale zrobił to bardzo świadomie - mówi w Czwórce prof. Paweł Machcewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin: Janukowycz nie ma politycznej przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 15:00
Prezydent Rosji nie widzi na razie konieczności wprowadzania wojsk na Ukrainę. Władimir Putin zaznaczył jednak, że na Ukrainie doszło do zbrojnego przewrotu i nielegalnego przejęcia władzy.
rozwiń zwiń