X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Możesz mieć cukrzycę i o tym nie wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 10:29
Co dziesiąty Polak nigdy w życiu nie wykonał badania poziomu cukru, tyle samo myśli że cukrzycą można się zarazić. Okazuje się, że aż 60% Polaków, których ryzyko zachorowania na tę chorobę jest wysokie, nie przypuszcza, że może zachorować.
Audio

Niedawno ogłoszono wyniki badań Diabetes Awareness Survey, które zostały przeprowadzone w 8 krajach Unii Europejskiej, m. in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Polsce. Wyniki są dla Polaków druzgocące! Spośród biorących udział w badaniu polskich respondentów znaczna część nie wykonała nigdy badania poziomu cukru we krwi, a aż jedna na dziesięć osób uważa, że cukrzyca jest zakaźna lub nie wie, czy jest zakaźna. W porównaniu z innymi krajami biorącymi udział w badaniu Polska wypada najgorzej pod względem stopnia świadomości odnośnie powikłań cukrzycy, najsłabiej także badani ocenili poziom opieki zdrowotnej, a także dostępność do leczenia.

Te statystyki są zatrważające tym bardziej, że możliwe jest przecież samodzielne rozpoznanie u siebie tej choroby. Wystarczy słuchać swojego organizmu. – Jeśli ktoś odczuwa np. zwiększone pragnienie, oddaje większe niż zwykle ilości moczu, jest zmęczony, senny i chudnie, ale nie dlatego, że stosuje dietę, tylko po prostu – wymienia prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego – to te objawy powinny wzbudzić nasze podejrzenia.

Wówczas należy udać się do przychodni, by zmierzyć sobie stężenie cukru we krwi. – I to raczej nie glukometrem – zaznacza ekspert Czwórki. – tylko pobrać krew z żył.

W oszacowaniu stopnia ryzyka zachorowania na cukrzycę ważna jest masa ciała potencjalnego cukrzyka. – Im człowiek jest tęższy, tym ma większą szansę na zachorowania na cukrzycę – tłumaczy prof. Czupryniak. – Mechanizm choroby polega na tym, że na rosnącą masę ciała zaczyna brakować organizmowi insuliny, a tylko insulina obniża poziom cukru we krwi.  

Więcej o tym, co powinieneś wiedziec, by ustrzec się przed cukrzycą, słuchaj w audycji "Pod lupą".

(kd)

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Waży 272 kg i bardzo stara się... przytyć

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2010 06:37
Podczas gdy lekarze prowadzą kampanię przeciwko szerzącemu się w USA zjawisku nadwagi, 42-letnia Amerykanka stara się zdobyć tytuł najcięższej kobiety na świecie, albo przynajmniej najcięższej matki na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygrać z cukrzycą? Stosuj ekstremalną dietę

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 11:21
Ekstremalnie uboga dieta może w niektórych przypadkach cofnąć cukrzycę - twierdzą naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Newcastle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabójcze lekarstwa? Sprawa trafiła do sądu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 21:10
Dyrekcja firmy farmaceutycznej Servier będzie przesłuchiwana przez sąd w Paryżu.
rozwiń zwiń