Kryzysy ekonomiczne? Dla świata to nie pierwszyzna

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 17:00
- Jest takie ironiczne stwierdzenie, że od Grecji się zaczęło i na Grecji się skończy – mówił w Czwórce Tomasz Jaroszek, który na antenie przypomniał historię najsłynniejszych zapaści finansowych w dziejach świata.
Audio

Jednym ze znanych praw ekonomii jest fakt istnienia tzw. cyklów koniunkturalnych, według których po każdych "siedmiu latach tłustych", przychodzi "siedem lat chudych". W makroskali zależność tą mogliśmy obserwować na przykładzie dziejów bankrutujących państw.

- Pierwszym odnotowanym historycznie bankructwem, było bankructwo Grecji w 4 wieku przed naszą erą. Jeśli patrzeć bliżej naszych czasów to Francja w XV, XVI i XVII wieku bankrutowała wielokrotnie, tylko że kiedyś inaczej się kwestię bankructwa rozwiązywało, bo po dług można było wysłać wojsko – mówił w audycji "Pod Lupą" Tomasz Jaroszek z portalu bankier.pl.

Gość Justyny Dżbik zwracał uwagę na nie tak dawny kryzys z początku XXI, który do historii przeszedł jako tzw. "kryzys dotcomów".

- To się zaczęło już około 1995 roku. Wszystkie firmy, które miały wtedy adres ".com" były fantastycznymi firmami, bo Internet się rozwijał i wszyscy myśleli, że to będzie rozwój w nieskończoność. Wszyscy w to uwierzyli, akcje rosły niesamowicie, gospodarka temu sprzyjała, były niskie stopy procentowe, firmy dostały kredyty, inwestowały i przeinwestowały. Ten krach był potężny, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych – opowiadał Jaroszek.

Polsce w ostatnich latach zdarzyło się oficjalnie zbankrutować raz, kiedy to w latach 80. nie była w stanie spłacić pożyczek wziętych przez Edwarda Gierka w poprzedniej dekadzie.

Więcej na temat tamtego kryzysu, ale też innych państw, którym zdarzyło się popaść w tarapaty finansowe w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Audycja została zrealizowana przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach akcji "Stop kryzysowi".

bch

Czytaj także

Cykl audycji pod hasłem "Stop Kryzysowi"!

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 14:30
Mamy za sobą 16 tygodni z cyklem audycji w ramach projektu NBP "Stop Kryzysowi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stop kryzysowi: Chcesz wziąć kredyt? Najpierw przeczytaj ten tekst!

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 09:40
Warto też słuchać czwórkowych audycji ekonomicznych oraz zajrzeć do naszego serwisu specjalnego poświęconego kryzysowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest "światowy kryzys" i czy w ogóle istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 08:00
Co to jest PKB i czym się różni od PNB, jak działają fundusze inwestycyjne i kryzys w ogóle istnieje? Dziś w cyklu „Stop kryzysowi” zajmujemy się wyjaśnianiem pojęć trudnych, ale za to ważnych. Zaczynamy... od kryzysu.
rozwiń zwiń