Polskie matki coraz bardziej się emancypują

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 14:45
Na kulturalnej i społecznej mapie Warszawy powstanie Centrum Kultury Matek. Za jego działania odpowiada Sylwia Chutnik.
Audio
  • Sylwia Chutnik o działaniach Fundacji MaMa i swoich własnych.
  • Materiał Eweliny Grygiel o rodzinie bez granic

Pisarka, felietonistka, autorka dramatów i sztuk teatralnych, szefowa fundacji MaMa, animatorka kultury, działaczka Sylwia Chutnik postanowiła otworzyć nowe miejsce w Warszawie. Jego adres to Wilcza 27 B.

- Będzie to też nowa siedziba fundacji MaMa, królestwo segregatorów, a także warsztaty spotkania, Klub Mam, Koło Gospodyń Miejskich i nowość - maluteńka, z kilkoma stoliczkami klubo-kawiarnia z bezglutenowymi ciasteczkami, które będzie piekła moja mama - zaprasza Chutnik. - Centrum Kultury Matek będzie zajmowało się tym, czym do tej pory zajmowała się fundacja. Jesteśmy też otwarte na wszelkie inicjatywy nieformalne, które dotyczą rodziców i dzieci. A jest mnóstwo takich inicjatyw - dodaje.

Otwarcie Centrum już tuż tuż, bo 26 maja - w Dniu Mamy. A jeszcze wcześniej (17 maja) konferencja prasowa inaugurująca VII edycję Kampanii "O Mamma Mia! Tu wózkiem nie wjadę" - akcje polegającą na walce z barierami architektonicznymi, które przeszkadzają spacerach rodzicom z dziećmi w wózkach, niepełnosprawnym czy osobą starszym.

W międzyczasie Sylwia Chutnik nie próżnuje. Już dziś zaprasza na promocję swojej najnowszej książki o ironicznym tytule "Mama ma zawsze rację!". - W Polsce mimo tego, że mamy coraz bardziej się emancypują, ciągle uważają, że to one zawsze maja rację. Istnieje taki matriarchat domowy - sfera bardzo prywatna - wyjaśnia Sylwia Chutnik. -  Mamy uważają, że wszystko wiedzą najlepiej, a z drugiej strony oczekują równouprawnienia w domu, ale mocno trzymają władzę matczyną.

Ta książka to zbiór felietonów, które ukazywały sie w magazynie "GaGa" piśmie o pięknym dzieciństwie. Sylwia Chutnik podkreśla, że nie chodzi o pismo, które dziś nosi ten sam tytuł, a czasopismo którego naczelną była Zuza Ziomecka. - Część felietonów powstała też specjalnie do tej książki - dodaje autorka.

Sylwia Chutnik w książce "Mama ma zawsze rację!" objawiła także swój nowy talent. O tym talencie, a także komedii z elementami horroru o warszawskich żydach z Muranowa, którą napisała dla Teatru Dramatycznego, Sztuce Matek i wielu innych sprawach szefowa Fundacji MaMa opowiadała Justynie Dżbik w audycji "Pod lupą" - posłuchaj.

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Eweliny Grygiel o rodzinie bez granic - i ich blogu. Rodzina bez granic to podróżnicy, który podróżują po całym świecie wraz ze swymi małymi córeczkami.

(pj)

Czytaj także

Tatuaż na całe życie i na pięć dni

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 16:29
Kiedyś tatuaże świadczyły o przeszłości kryminalnej, później kojarzyły się ze środowiskiem muzycznym i artystycznym. Dziś są ozdobą - bywa, że zaledwie na 5 dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rowerem po Europie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 16:53
Wybierając się na rowerową wyprawę po krajach Unii Europejskiej warto sprawdzić, gdzie wymagany jest kask rowerowy, odblaskowa kamizelka, a gdzie obowiązkowy jest dzwonek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Postępujemy ekologicznie, bo to się nam opłaca

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 09:00
- Z badań wyszło nam, że Polacy do zachowań proekologicznych są zmotywowani przede wszystkim ekonomią. Dlatego stworzyliśmy takie pojęcie jak ekonologia – mówiła w Czwórce Aleksandra Boćwińska, koordynatorka akcji projektgospodarni.pl.
rozwiń zwiń