Warto być ekspalaczem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2012 09:00
20% nikotynistów wstaje w nocy by zapalić papierosa. Oni też mają szansę na wyjście z nałogu, a pomaga w tym kampania Komisji Europejskiej "Ekspalacze".
Audio
  • Zakaz palenia w miejscach publicznych - materiał Błażeja Prośniewskiego
  • Dr Elżbieta Puścińska, przewodnicząca Sekcji Antynikotynowej Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc o zgubnych skutkach palenia papierosów.

To jeden z najnowszych projektów Komisji Europejskiej. O tej akcji i zgubnych skutkach palenia papierosów w Czwórce opowiadała dr Elżbieta Puścińska, przewodnicząca Sekcji Antynikotynowej Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

- Warto być ekspalaczem. Wiedza o tym, jakie szody powoduje palenie, a świadomość, na co to się przekłada, to dwie różne sprawy. Zależy nam by palacze zrozumieli, że to, co robią, jest złe dla nich oraz dla ich najbliższych - wyjaśnia dr Elżbieta Puścińska.

Przede wszystkim palenie to uzależnienie. Dobrze by było, gdyby palacze zrozumieli, jakie są efekty nałogu, w który popadli. - Papierosy warto rzucić na każdym etapie. Ale okres, który zabiera powrót organizmu do normalnych warunków, jest bardzo różny - wyjaśnia gość Justyny Dżbik.

Szczególnym aspektem palenia jest nawyk. Papieros kojarzy nam się z konkretnymi sytuacjami - dlatego tak trudno jest wyjść z nałogu.

Kampania "Ekspalacze" udziela pomocy każdemu, kto zdecyduje się rzucić palenie. Na poświęconej akcji stronie internetowej każdy chętny znajdzie trenera pomagającego i uczącego jak podjąć tę, dla wielu, trudną decyzję. - Nie ważne, ile razy próbowałeś wyjść z nałogu; za każdym razem będzie łatwiej - mówi ekspert w audycji "Pod lupą"

Na czym to polega uzależnienie od nikotyny, jakie są etapy bycia palaczem oraz o minimalnych szansach na wyleczenie raka płuc dowiesz się, słuchając audycji "Pod lupą"

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Błażeja Prośniewskiego o zakazie palenia w miejscach publicznych.

(pj)

Czytaj także

Warszawa na Euro zostanie bez dymka

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 20:33
Na stadionach w Polsce i na Ukrainie będzie obowiązywał zakaz palenia. Światowa Organizacja Zdrowia chce go poszerzyć o strefy kibica.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Palisz? Twój szef ma z ciebie mniej pożytku...

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2012 07:21
Nałogowi palacze są w pracy mniej wydajni niż ich niepalący koledzy - uważają portugalscy naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki protest w obronie... praw palaczy

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 20:11
1 czerwca w Bułgarii ma zacząć obowiązywać całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WHO ostrzega przed tytoniowymi lobbystami

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 19:46
Koncerny tytoniowe wchodzą w relacje z politykami, a ukryci lobbyści doradzają w Sejmie parlamentarzystom: blokują legislacje i "zmiękczają" projekty - apelują organizacje zajmujące się ochroną zdrowia.
rozwiń zwiń