Stój, bo strzelam! Kto powinien nosić broń?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 14:00
Broń zwiększa poczucie bezpieczeństwa twierdzą niektórzy. Inni mówią o rosnącej liczbie przestępstw z jej użyciem. Kto w Polsce może mieć broń? Czy nasze przepisy, dotyczące jej posiadania powinny być bardziej liberalne?
Audio
  • Kto może mieć broń w Polsce? Jak ją zdobyć?
  • Gaz i pałki - broń, którą można kupić bez specjalnego pozwolenia.

Niedawna strzelanina w kinie w Denver i krwawy dramat na norweskiej wyspie Utoya... na razie w naszym kraju na szczęście nie byliśmy świadkami podobnych wydarzeń. Ale czy to oznacza, że możemy się czuć bezpieczni?

W tej chwili w rękach Polaków jest około 300 tysięcy sztuk broni palnej. W porównaniu z Norwegią czy USA to niewiele. Ale nie wiadomo jaka jest rzeczywista liczba broni w rękach Polaków. Według policji w Polsce nie ma czegoś takiego jak czarny rynek broni, jest ona surowo reglamentowana.

Zwolennicy posiadania broni w USA twierdzą, że broń to większe poczucie bezpieczeństwa. Przeciwnicy mówią o zwiększającej się liczbie przestępstw i zabójstw z jej użyciem.

Kasi Tarnopolskiej udało się porozmawiać z młodszym inspektorem Krzysztofem Hajdasem z Komendy Głównej Policji. - W przypadku najpoważniejszych przestępstw, jak zabójstwa, napady, to 3% tego typu zdarzeń ma miejsce z użyciem broni palnej. Te zdarzenia są bardzo rzadkie, zazwyczaj mają w tle nieporozumienia rodzinne. Dużo częściej w taki sytuacjach używane są noże i siekiery - wyjaśnia policjant.

Niestety Polska zmaga się z innym problemem - pojęcie broni nie jest do końca zdefiniowane. Nie wiadomo, co należy rozumieć pod tym terminem.
- Według pewnych zapisów prawnych broń, pozbawiona cech użytkowych też jest traktowana jako broń - mówi Jarek Lewandowski z czasopisma "Strzał".
- Trudno jest kupić broń, ponieważ samo uzasadnienie zagrożenia musi być precyzyjnie sformułowane i usytuowane w prawie. Prawo jasno nie określa takich sytuacji, decyduje o tym komendant - wyjaśnia gość Konrad Frątczak ze sklepu broń.pl. - Kolejny krok to badania lekarskie i egzamin.

Goście Krzysztofa Grzybowskiego zgadzają się, że potrzebne jest nam prawo, które jest realizowane, stosowane. Dziś zapisy prawne nie są respektowane przez organy, które mają to prawo respektować. - Ostatnia zmiana w ustawie o posiadaniu broni i amunicji wprowadziła pewien tryb postępowania dla osób chcących ubiegać się o pozwolenie na broń w celach kolekcjonerskich. Chodziło o to, żeby te osoby były zrzeszone w stowarzyszeniach. A policja i tak wprowadziła swój okólniczek - wyjaśniają.

Czwórkowi słuchacze, którym udało się dodzwonić do studia w większości są przeciwnikami posiadania broni. Konrad Frątczak zbija ich argumenty mówiąc, że broń w Polsce jest obecna od 2000 lat, rozbroili nas zaborcy. A prawo do posiadania pistoletów mamy takie samo, jak każdy inny naród - posłuchaj audycji  "4 do 4" i dowiedz się więcej na ten temat.

Zapraszamy również do wysłuchania materiału o prawie do innych środków ochrony niż broń (gazy, pałki itp.)

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stalking. Teraz można z nim walczyć (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 11:30
- Stalking to uporczywe nękanie, które u ofiary wzbudza uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia - mówi minister sprawiedliwości. - Od niedawna obowiązują już nowe przepisy i teraz będzie można z nim walczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cichy wielbiciel

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 15:30
Ukazała się właśnie książka "Cichy wielbiciel” Olgi Rudnickiej, która podejmuje temat stalkingu...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakazane procenty: pić czy nie pić w miejcach publicznych?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 08:20
Choć przepisy o spożywaniu alkoholu są jasne i dość rygorystyczne, polska młodzież znakomicie nauczyła się je omijać. – Koszty takiego zachowania ponosimy wszyscy, nie tylko ci, którzy piją. Finansowe i emocjonalne - mówiła ekspertka Czwórki, Kama Dąbrowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Azerbejdżan: kraina kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 20:55
Azerbejdżan położony jest na tyle daleko od Polski, że rzadko wybieramy go na wakacyjny cel. Tymczasem to piękny i bardzo zróżnicowany zakątek świata. Czy wiedzieliście na przykład, że Baku to polskie miasto?...
rozwiń zwiń