Norwegia: dla wyczynowców i miłośników kultury

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 17:25
- Bramą do fiordów jest Bergen, ale wycieczkę można zacząć od Stavanger, które jest bardziej na południe - tłumaczy Janusz Żebrowski, który ten kraj odwiedził nie raz. - Możemy dolecieć tam bezpośrednio z Polski, co jest dodatkowym ułatwieniem.
Audio

Zdaniem wielu turystów, norweskie widoki są niezwykłe. - Zwłaszcza słynna półka skalna Preikenstolen - opowiada Żebrowski. - Można się tam dostać pieszo w 1,5 godziny z pobliskiego parkingu. Nie przeszkadza nawet lęk wysokości, bo przestrzeń jest ogromna i nie trzeba dochodzić do krawędzi samego urwiska.

Ci, którzy lubią ekstremalne wyzwania, mogą udać się do miejsca o nazwie Kjerag. – To rozpadlina skalna, wewnątrz której znajduje się potężny głaz. Ludzie wdrapują się na niego nawet z rowerami – opowiada Żebrowski. – Wszystko po to, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Ale to już atrakcje zarezerwowane dla wyczynowców.
Poznaj tajemnice innych zakątków świata!

Jednak Norwegia to raj nie tylko dla tych, którym nie straszne wysokie, ostre skały i przepaście. Ludzie, którzy lubią po prostu aktywnie wypoczywać, na przykład pływając kajakami, także znajdą tu coś dla siebie. – Fiordy z poziomu morza wyglądają niezwykle – zapewnia Żebrowski.

Dowiedz się więcej na temat urokliwych zakątków Norwegii, słuchając całej rozmowy z gośćmi "4 do 4".

Zachęcamy też do odwiedzania muzeów (około czterdziestu) i galerii sztuki w Oslo.

O kilku miejscach szczególnie wartych zobaczenia opowiadali w rozmowie z Karoliną Mózgowiec pierwsza sekretarz Ambasady Norwegii w Polsce, Pani Bothild Nordsletten i profesor Lech Sokół ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

(kd)

Czytaj także

Góry, jeziora i... dzika puszcza w sercu Europy

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 18:10
Planując wakacyjny wyjazd do Austrii wcale nie trzeba rezygnować z nart i snowboardu. Można szusować na lodowcach. Ci, którzy wolą letnie klimaty też jednak znajdą coś dla siebie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Grenlandii słucha się huczących lodowców

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 10:10
Choć wakacje na największej wyspie świata nie należą do najtańszych, to warto się tam wybrać. Chociażby po to by zobaczyć niezwykłe zjawisko "cielenia się lodowców".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sardynkowy i plażowy raj Europy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2012 12:18
Zobaczenie "Ciepłych gaci" i skosztowanie pasztetu z sardynek, to turystyczne obowiązki, każdego, kto wybierze się do Portugalii. O tym coraz częściej odwiedzanym przez Polaków kraju w Czwórce opowiedziała Anna Jasińska.
rozwiń zwiń