X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Życie wbrew zasadom. Czy to w Polsce możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 09:00
Kilka dni temu bohaterem mediów stał się gdański student, który odmówił złożenia… ślubowania, w związku z czym, choć zdał egzaminy, nie został przyjęty na uczelnię. Czy ludzie, mający inne od ogólnie przyjętych poglądy, rzeczywiście nie mają w naszym kraju łatwego życia?
Audio

Grzegorz Gilewicz zdał egzaminy wstępne na Akademię Sztuk Pięknych, ale ostatecznie nie został przyjęty na uczelnię, bo nie chciał ślubować "wierności ideałom humanizmu i demokracji". Zdaniem przedstawicieli biura Rzecznika Praw Obywatelskich, to sprawa bez precedensu.

– Nie podobało mi się, że musiałem przysięgać wierność konkretnemu systemowi politycznemu i ustrojowi, podczas, gdy moje poglądy są zupełnie inne – mówi bohater całego wydarzenia. – Jestem zwolennikiem monarchii konstytucyjnej i zgodnie z moim prawem do wolności przekonań i sumienia mogę mieć takie poglądy jakie mam, zwłaszcza, jeśli nie są one agresywne. Nie będę składać przysięgi, której sumienie nie pozwoliłoby mi dotrzymać. 

Zdaniem Pawła Łukowa, etyka z Uniwersytetu Warszawskiego, nagłaśnianie historii Gilewicza to "robienie z igły wideł". – Z jednej strony nie chcielibyśmy, by przysięgi studenckie były traktowane jako coś błahego, ale z drugiej strony te ślubowania nie są czymś szczególnym – mówi gość Czwórki. – Mają po prostu uroczysty charakter i wskazują na to, że dana uczelnia ma jakieś ideały.

Wywiad z Michałem Żakowskim: Młodzi Egipcjanie to "pokolenie oporu"

Choć sprawy pojedynczych osób wielu wydawać się mogą błahe, prowokują do zastanowienia się nad tym, czy potrafimy u innych tolerować poglądy, przekonania i wartości, niezgodne z głównym nurtem myślenia społeczeństwa. Na ile w życiu codziennym pozostajemy wierni swoim przekonaniom?
Poza granicami Polski również znaleźć można przykłady ludzi, którzy w imię wierności swoim ideałom, potrafią żyć w kontrze do głównego nurtu społecznych przekonań. Specjalnie dla Czwórki problemach mormonów w Stanach Zjednoczonych opowiedział dziennikarz Polskiego Radia Michał Żakowski. Posłuchaj także nagrań ze studia, m.in. rozmowy z gośćmi audycji "4 do 4": Pawłem Łukowem, etykiem z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Joanną Erbel, socjolog z "Krytyki politycznej". 

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naukowcy znaleźli psychologiczne podstawy ateizmu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 09:44
Kanadyjscy naukowcy wykazali, że osoby, którzy nie wierzą w siły nadprzyrodzone, myślą o świecie bardziej krytycznie i analitycznie od wierzących.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chrystus kontra Mahomet: czy powinniśmy zacząć bać się muzułmanów?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 07:00
Film "Niewinność", wyśmiewający muzułmanów i Mahometa w wielu krajach wywołał zamieszki. W Libii zginął wówczas ambasador USA. – Takie filmy robią idioci po to, by wywołać określone reakcje w świecie islamu – mówi jeden z ekspertów Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ateista, czyli "wiedźma XXI wieku"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 16:30
"Ateiści to ludzie bez zasad", "jest im w życiu łatwiej" - mówi o niewierzących spora część Polaków. – Zamiast Boga mamy inne punkty odniesienia. Odpowiadamy wyłącznie przed samym sobą, a to wcale nie jest proste – mówią ateiści.
rozwiń zwiń