Czemu wierzymy w koniec świata?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 10:00
- Z perspektywy kultury Majów i ich sposobu myślenia o czasie pojęcie "końca swiata" jest bez sensu - mówi Tomasz Stawiszyński, filozof i publicysta. Mimo to fascynujemy się przepowiednami o zagładzie.
Audio

Część z nas dziś odetchnęła z ulgą, że koniec świata jednak nie nadszedł. Na 21 grudnia 2012 czekało wielu. Od kilku tygodni trwa na ten temat medialna wrzawa. Każdy z nas ma zupełnie inna wizję końca świata i dla każdego koniec świata oznacza coś innego.

Krzysztof Grzybowski postanowił zapytać czwórkowych słuchaczy i swojego gościa, dlaczego tak chętnie wsłuchujemy się w zapowiedzi o końcu świata, o apokalipsie i czemu czytamy gazetowe horoskopy. Robimy to, mimo że żyjemy w XXI wieku, pełnych technologii i nauki.

- Tu działa mechanizm, dobrze opisany przez dwudziestowiecznych psychologów, rozwój technologiczny i postęp jest niejako kompensowany przez falę irracjonalizmu, która zalewa Zachód od II połowy XX wieku. Prawdopodobnie ma to też związek z osłabieniem roli kościoła, który kiedyś zagospodarowywał zbiorową wyobraźnię - mówi Tomasz Stawiszyński, filozof i publicysta.

Jesteśmy duchowo zagubieni i łatwo dajemy się porwać różnym teoriom. Choć mimo wszystko Polacy są na nie dość odporni, w porównaniu z Rosją czy zachodnimi krajami. W kontekście końca świata, który miał nastąpić 21 grudnia 2012, powstały u nas minigrupy survivalowe.

- Z perspektywy kultury Majów i ich sposobu myślenia o rzeczywistości, o cyklicznej wizji czasu, samo pojęcie końca świata jest bez sensu. To my na Zachodzie operujemy linearnym pojęciem czasu - wyjaśnia Tomasz Stawiszyński.

W Europie grup survivalowych było znacznie więcej niż w Polsce. Aby się wpisać na listę rezerwową, która gwarantowała uniknięcie zagłady trzeba było zapłacić 300 tysięcy euro. To pomysł Patricka Geryla, znanego w Polsce astrofizyka-amatora - jakiej wizji końca świata mówił Geryl, i czy mówienie o zagładzie ma jakiekolwiek pozytywne skutki dowiesz się słuchając załączonej audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4".

(pj)

Czytaj także

Kalendarz Majów spieszy o pół wieku

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2010 09:00
Czy apokalipsa czeka nas kilkadziesiąt lat później?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień po końcu świata: nic się nie stało?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 00:00
Jeśli ktoś spodziewał się w dniu 21 grudnia czegoś szczególnego, to mógł się srodze zawieść.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Apokalipsofobia" może przybrać różne formy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 13:39
21 grudnia minął, a nasz świat nie uległ zagładzie. Apokaliptyczne przepowiednie zebrały jednak swoje żniwo...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ona wie, jak będzie wyglądał koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 13:30
W tym roku mieliśmy co najmniej trzy końce świata i nadal końca nie widać. Jak będzie wyglądał koniec końców wie Ewa Karwan-Jastrzębska, autorka książki "Misja Xibalba".
rozwiń zwiń