Saksonia ma muzykę Wagnera i własne Muzeum Musztardy

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 12:00
Tropikalne zoo w Lipsku, najpiękniejsza porcelana z Miśni, najsmaczniejszy piernik z Pulsnitz i Muzeum Musztardy. W kolejnym odcinku cyklu podróżniczego Czwórka zawitała do Saksonii, która w 2013 roku rozbrzmiewa muzyką Wagnera.
Audio
  • Tropikalne zoo w Lipsku odwiedziła Ania Depczyńska. Sprawdź jak wygląda raj w środku miasta
  • Na czym polega fenomen Muzeum Musztardy w Saksonii?
  • Poznaj szczegóły Roku Wagnerowskiego w Saksonii

Zapaleni podróżnicy twierdzą, że najciekawszym landem Niemiec z punktu widzenia turysty jest Saksonia. Wśród najpiękniejszych zabytków znajdują się tam ruiny średniowiecznego klasztoru cystersów w Altzelli, a w okolicach Lipska wiejskie posiadłości magnatów. W Dreźnie na szczególną uwagę zasługuje Zamek Królewski, ale warto też obejrzeć położone nieopodal brzegów Łaby pałace takie jak Schloss Albrechtsberg, Schloss Eckberg i Lingnerschloss. Turystyczną atrakcją jest także jedyne w tej części Europu Muzeum Musztardy: - Można tu kupić własnoręcznie wyrabianą musztardę - opowiada Jadwiga Keller. - Do jej produkcji używa się trzech rodzajów ziaren i oleju gorczycowego stosowanego m. in. do sałat, pieczenia ryb i mięs oraz na migrenę.

Odwiedź z nami najciekawsze zakątki świata > > >
Wakacje w Saksonii oznaczają wypoczynek na łonie liczącej tysiąc lat spuścizny kulturowej, a większość polecanych w przewodnikach turystycznych tras wiedzie śladami słynnych mistrzów budownictwa, artystów i kompozytorów takich jak Jan Sebastian Bach, Robert Schumann, Karol Maria Weber i Ryszard Wagner. 1 stycznia 2013 roku w Saksonii rozpoczął się Rok Wagnerowski: - W programie zaplanowaliśmy mnóstwo koncertów i imprez, które odbędą się w Lipsku i innych związanych z kompozytorem miastach - opowiada prezes Stowarzyszenia Wagnerowskiego. - Przedstawimy m. in. wszystkie opery jego autorstwa, będzie też kilka wystaw poświęconych temu artyście oraz zaplanowany na maj Wielki Kongres Wagnerowski, w którym udział wezmą naukowcy z Polski.
Żeby poznać więcej atrakcji turystycznych Saksonii najlepiej wybrać się tam na weekend, ale najpierw warto zapoznać się z naszym cyklem podróżniczym w audycji "4 do 4". Posłuchaj, co Ania Depczyńska zaobserwowała w zoo w Lipsku i ile musiała zapłacić za bezcenny olej z gorczycy.
kul

Czytaj także

Śladami Jezusa i Banksy'ego. Zobacz Izrael z innej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 16:45
Po dachach, po murach, pod ziemią - poznaj Izrael ze wszystkich stron i sprawdź, na czym polega wyjątkowość tego miejsca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

U nas mikołajki, a w Turcji tańczą derwisze

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 18:46
Słoneczne wybrzeże, wirujący derwisze, bakłażan pod każdą postacią i Stambuł, który wciąga jak narkotyk - taka jest Turcja, kraj dwóch kontynentów i wielu twarzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chorwatów warto chwalić i trzeba z nimi zaśpiewać!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 10:00
Lubią biesiadować, tak jak tańczyć i narzekać. To nie jedyne cechy, które łączą Chorwatów z Polakami. Więcej dowiesz się z kolejnej odsłony naszego cyklu podróżniczego "Z przewodnikiem". Tym razem ruszamy nad Adriatyk.
rozwiń zwiń