Śladami Jezusa i Banksy'ego. Zobacz Izrael z innej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 16:45
Po dachach, po murach, pod ziemią - poznaj Izrael ze wszystkich stron i sprawdź, na czym polega wyjątkowość tego miejsca.
Audio
  • Czwórka porywa na wędrówkę... uchem po mapie Izraela
  • Olga Mickiewicz zwiedza Izrael śladami... Banksy'ego

Izrael jest położony na kontynencie azjatyckim, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Zwiedzanie tego niezwykłego, z wielu powodów, miejsca najlepiej rozpocząć od jego stolicy. Zwłaszcza, że istnieje możliwość, by na miasto spojrzeć z nieco innej perspektywy.
 - Wystarczy wybrać się na Stare Miasto, gdzie na niewielkiej powierzchni mieszka kilkadziesiąt tysięcy ludzi - opowiada Mateusz Pigoń z Ambasady Izraela. - Żeby spojrzeć na ciasne uliczki i zatłoczone bazary trochę z góry, możemy skorzystać ze szlaku turystycznego prowadzącego po murach Starego Miasta albo wejść na dachy znajdujących się tam budynków mieszkalnych. Jest to na pewno sport ekstremalny, bo można potknąć się o anteny telewizyjne albo o zbiorniki na wodę, ale na pewno warto!
Chodzenie po dachach to nie jedyna atrakcja. Są także hostele oferujące nocleg na świeżm powietrzu na tym samym "wysokim" poziomie. - Deszczem raczej nikt się nie przejmuje - śmieje się gość Czwórki. I dodaje" - Tam panuje bardzo rozluźniona atmosfera i często odbywają się imprezy. Kto by wtedy myślał o pogodzie.
 - Od kilu lat jest też możliwość przejścia się pod murami Starego Miasta - tłumaczy rozmówca Beaty Kwiatkowskiej. - Wycieczka, która trwa około godziny, zaczyna się od Ściany Płaczu. Koło ruin Światyni Salomona schodzimy do podziemia i poruszamy się kilka metrów pod ziemią, na poziomie ulic z czasów rzymskich.
Do Jerozolimy przyjeżdża ponad milion turystów rocznie. Nic więc dziwnego, że Izrael przywiązuje dużą wagę do tego działu gospodarki, a przyjezdni mają do dysposycji dobrze rozwiniętą sieć hoteli i hosteli oraz sektor usług.
 - "Jesus Trail" pozwala zobaczyć te miejsca, w których pojawiał się Jezus - kontynuuje przedstawiciel Ambasady Izraela. - Dla niektórych podróż będzie miała wymiar religijny, ale też można ją potraktować w kategoriach bezpośredniego kontaktu ze starożytną historią i naturą. Trasa liczy 60 km, a jedyny możliwy środek lokomocji to własne nogi.  
Poznaj Nazaret i dowiedz się, gdzie W Izraelu swój ślad zostawił Banksy - posłuchaj nagrania z audycji "4 do 4" i materiału Olgi Mickiewicz.

grafitti
grafitti Banksy'ego w Betlejem

kul

Czytaj także

Pippi Langstrump, trufle i rauksy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 17:38
Muzea na wolnym powietrzu oraz 200 średniowiecznych domów - w wakacyjnym cyklu podróżniczym popłynęliśmy tym razem na Gotlandię, "Wyspę Wikingów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rumcajs mieszka w Czeskim Raju

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 10:30
Czeski Raj mamy pod nosem. Leży 50 km od Pragi, tuż za granicą Dolnego Śląska i jest jednym z najpiękniejszych zakątków Czech. Sprawdź dlaczego warto go odwiedzić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierogi, wódka i Mazury to polska duma narodowa. A czego się wstydzimy?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 23:00
Jesteśmy narodem malkontentów i cwaniaków, ale w obliczu zagrożenia albo tragedii potrafimy się jednoczyć. Z czego możemy być dumni, a co powinno być powodem do wstydu? Posłuchaj dyskusji w studiu Czwórki.
rozwiń zwiń