Zła Dziura, Martwe Nietoperze i wody termalne przyciągają na Słowację

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 07:15
Nie narciarstwo tylko speleologia przyciągają turystów do tego. A to i tak nie jedyne atrakcje naszych południowych sąsiadów. W naszym cyklu podróżniczym zaglądamy na i pod słowacką ziemię.
Audio
  • Posłuchaj dlaczego Słowacja to raj dla narciarzy i snowboardzistów
  • Ukryte piękno Słowacji czyli poznaj uroki speleologi
  • Co łączy Andy Warhola ze Słowacją? Sprawdziła to Ela Burza
  • Kasia Kornet rozmawia z reżyserem Petrem Zelenką

 - Zimą nikogo nie trzeba zachęcać do odwiedzenia Słowacji, bo to kraj, który przywiązuje dużą wagę do turystyki o tej porze roku. Najlepszy dowód to Chopok - mówi Anna Wojtecka ze Studenckiego Klubu Turystycznego. - Na nartach można tu jeździć aż do kwietnia. Do dyspozycji turystów są dwie najnowocześniejsze na świecie kolejki, które dzięki specjalnemu mechanizmowi poruszają się nawet przy wietrze wiejącym ponad 120 km/h. Jest też 28 wyciągów i 27 km sztucznie naśnieżanych tras.
Ale nie samymi nartami Słowacja stoi. Na terenie kraju znajduje się też ponad pięć tysięcy jaskiń, w tym dwanaście dostępnych dla wszystkich. Prawdziwym rajem dla speleologów jest Słowacki Kras, a wyzwaniem - jaskinia martwych nietoperzy pod Malým Gápľom w Niżnych, do której zejscie możliwe jest tylko na specjalnych warunkach.

Tutaj znajdziesz starannie wyselekcjonowane miejsca z całego świata, które warto odwiedzić > > >

 - Dodatkową atrakcją, którą turyści doceniają o każdej porze roku, są baseny termalne - opowiada gość Krzyśka Grzybowskiego. - Jeśli chcemy rozluźnić zmęczone mięśnie po całodniowej jeździe, wspinaniu się, albo spacerowaniu możemy wybrać się do Tatralandii albo do Besenovej. Oba te miejsca znajdują się blisko siebie i blisko naszej granicy. Mniej więcej 70 km od Zakopanego.
Natomiast na południowych stokach Niskiego Beskidu leżą Medzilaborce, znane przede wszystkim z galerii sztuki nowoczesnej, w której prezentowane są prace Andy'ego Warhola oraz jego braci Paula i Jamesa.
Co rodzinę Warholów łączyło ze Słowacją, czym jest Zła Dziura, jak należy się ubrać na zwiedzanie jaskini i które atrakcje słowackich spa cieszą się największym powodzeniem dowiesz się słuchając nagrań z audycji "4 do 4". Pliki dźwiękowe dołączone są do artykułu.
kul

Czytaj także

Czechy: (prawie) polski raj dla narciarzy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 16:37
Czechy to nie tylko Praga. Jest tam też mnóstwo wspaniałych i wcale niedrogich kurortów narciarskich. Nasi południowi sąsiedzi słyną także ze swojej wyśmienitej kuchni. Być może dlatego co roku zimą Polacy wyjeżdżają za południową granicę całymi rodzinami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saksonia ma muzykę Wagnera i własne Muzeum Musztardy

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 12:00
Tropikalne zoo w Lipsku, najpiękniejsza porcelana z Miśni, najsmaczniejszy piernik z Pulsnitz i Muzeum Musztardy. W kolejnym odcinku cyklu podróżniczego Czwórka zawitała do Saksonii, która w 2013 roku rozbrzmiewa muzyką Wagnera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

(Prawie) niezdobyta polska twierdza

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 20:00
Był "przedmurzem Chrześcijaństwa" i "kluczem do Polski". Ma fantastyczne zabytki i bogatą historię, która kryje wiele tajemnic. My odsłaniamy kilka z nich i zabieramy Was w podróż do Kamieńca Podolskiego na Ukrainie.
rozwiń zwiń