X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zazdrosny jak Polak? "To ludzkość jest zawistna"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 08:00
- Polacy tak bardzo skupiają się na zaspokajaniu własnych potrzeb materialnych, że zapominają o realizacji pragnień. Stąd frustracja – tłumaczy w Czwórce Anna Mazgal z "Kultury Liberalnej".
Audio
  • Zawiść to narodowa cecha Polaków? - sonda wśród słuchaczy Czwórki
  • Rozmowa z Anną Mazgal i Adamem Stolarzewiczem

Lepiej nie mówić, że wszystko jest w porządku, lepiej nie chwalić się, że dostaliśmy awans w pracy. "Nikomu nie mogę się zwierzyć, że jadę na wakacje za 20 000 zł, bo będą mi źle życzyć" - pisze jeden z słuchaczy.
- Zazdrość uruchamia się w nas w momencie, gdy mamy określone potrzeby, najczęściej niezaspokojone, które potrafił zaspokoić ktoś inny - tłumaczy Adam Stolarzewicz, wykładowca zarządzania i coachingu, a także członek Komisji Etyki Bankowej przy Związku Banków Polskich.

Według badań "Diagnoza społeczna 2011" jedynie 13 % Polaków wierzy w dobre intencje innych ludzi i uważa, że większości osób można ufać. To wyniki najniższe w Europie. - Zazdrość ma bezpośredni związek z marzeniami. Jeśli czujemy, że możemy osiągnąć to, czego chcemy, zaczynamy do tego dążyć. Jeśli jednak sądzimy, że i tak nie mamy szans, bo nas nie stać, bo nie potrafimy czegoś zrobić, dajemy za wygraną, a to powoduje frustrację - mówi Anna Mazgal z "Kultury Liberalnej".

Ale zdaniem ekspertów zazdrość czy zawiść to niekoniecznie specjalność Polaków. - Zawistna jest cała ludzkość. Jedyne, co nas różni, to sposób manifestowania swoich złości i bezsilności - mówi Mazgal. A nasza "narodowa złość", według Stolarzewicza, ma także swoje dobre strony, bo... dzięki niej sami o sobie możemy się czegoś dowiedzieć. - Podczas tak popularnego "obgadywania" kogoś dotykamy głównie tych tematów, które stanowią dla nas samych jawną albo ukrytą potrzebę - mówi gość Czwórki.

Skąd bierze się pesymistyczne podejście Polaków do życia i czy to rzeczywiście jest nasza narodowa cecha, czy może sami przykleiliśmy sobie taką "łatkę"? Posłuchaj nagrań rozmów z audycji "4 do 4".

(kd)

Zobacz więcej na temat: POLSKA Europa psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trzydziestka to nie koniec świata". Jak opanować uciekający czas?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 13:20
Masz 30 lat i nic w twoim życiu nie jest takie, jak zaplanowałeś u progu dorosłości? Wydawało ci się, że będziesz mieć dużo pieniędzy, dwójkę uroczych dzieci i psa, a tymczasem wciąż mieszkasz z mamą i zarabiasz średnią krajową? Ten materiał jest właśnie o tobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy między kobietą, a mężczyzną może być... tylko przyjaźń?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 10:00
– Kasia jest złośliwa i bezpośrednia, a po przeczytaniu jednej z moich książek powiedziała mi, że ja też taki jestem – mówi Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty, o Katarzynie Miller. – Postanowiliśmy więc razem napisać książkę, która nie jest landrynkowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie wysypiasz się? Twój związek zawiśnie na włosku

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 18:30
Niewyspanie wpływa na nasze relacje z innymi - twierdzą amerykańscy naukowcy. Z ich badań wynika, ze im krócej śpimy, tym bardziej stajemy się samolubni i niewdzięczni.
rozwiń zwiń