Pies w wielkim mieście – problem goni problem?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 16:43
Wielu mieszkańców miast kibicuje zimie. Nie dlatego, że lubią zimno, ale dlatego, że gdy jest śnieg, można chodzić po chodnikach bez ryzyka, że "wdepnie się…". - Pies jest w Polsce zjawiskiem społecznym, jest niemal w co drugim domu, trzeba zmienić świadomość ludzi, by zaczęli sprzątać - mówi Jan Borzymowski, sędzia kynologiczny w Czwórce.
Audio
Pies w wielkim mieście  problem goni problem?
Foto: Glow Images/East News

Gdy niebawem zima będzie chylić się ku końcowi i nadejdą roztopy, naszym oczom ukaże się to, co przez kilka miesięcy skrywał śnieg. Tymczasem za nieposprzątanie po swoim pupilu w wielu polskich miastach grożą mandaty nawet do 500 zł. Zazwyczaj jednak kończy się na pouczeniu.

– Właściwe podejście i kultura osobista osób, które wyprowadzają psy naprawdę dużo dają – mówi Piotr Mostowski, kierownik Referatu ds. Ekologicznych Straży Miejskiej m.st. Warszawy. – Warto też zwracać uwagę ludziom, którzy nie sprzątają, z reguły jest to skuteczne.

Zdaniem słuchacza Rafała jednak nie należy zrzucać odpowiedzialności za zachowania własne i psa na służby miejskie. – Wstydem powinno być, że się nie sprząta po psie, a nie to, że się zgarnia odchody z trawnika – pointuje Rafał.

Wielu jednak jest zdania, że płacenie podatków za psa powinno zwalniać z tego obowiązku.

– Opresyjna działalność w postaci mandatów niekoniecznie przynosi dobre skutki, co widać na przykładzie m.in. Warszawy, czy Krakowa – tłumaczy Jan Borzymowski w Czwórce. – Należałoby raczej zacząć od świadomości, że posiadanie psa nie powinno być uciążliwe dla otoczenia.

Jak wygląda sprzątanie po psach w wielkim mieście? Co warto zrobić, byśmy, gdy śnieg zacznie topnieć, nie musieli tak wnikliwie patrzeć pod nogi, spacerując po chodnikach?

A poza tym przecież psie kupy to jednak nie jedyny problem. Dowiedz się więcej słuchając nagrań ze studia Czwórki z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Nie wiesz, co zrobić z psem w wakacje? Zabierz go ze sobą!

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 15:54
Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Zanim wyjedziesz zastanów się, co zrobić ze swoim zwierzakiem. Najgorszym wyjściem jest porzucenie psa bądź przywiązanie go do drzewa w lesie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomagajmy zwierzakom nie tylko "od święta"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 15:00
W czwartek obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Zresztą cały październik to miesiąc poświęcony zwierzakom. - W schroniskach są problemy i chcemy na to uczulić polskie społeczeństwo - mówi w Czwórce koordynator akcji "Kupując-pomagasz".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezent dla zwierzaka w prezencie dla człowieka

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 06:00
Zimą, ale nie tylko wtedy, warto pamiętać o bezpańskich zwierzętach, które choć przebywają pod opieką schronisk, przytulisk czy fundacji, to potrzebują naszej pomocy. W audycji "Na cztery ręce" zdradziliśmy kilka pomysłów na to, jakie specjalne – świąteczne akcje są przeprowadzane z myślą o czworonogach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na polanę w Jakuszycach to psy przywożą śnieg

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 08:00
Psie zaprzęgi ścigają się w śniegu na polskiej Alasce. 10 stycznia rusza VII Husqvarna Tour 2013 "Border Rush" w Jakuszycach koło Szklarskiej Poręby - jeden z największych wyścigów na świecie.
rozwiń zwiń