"Sługa dwóch panów". Dell'arte na stołecznej scenie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 16:23
Spektakl "Sługa dwóch panów" Carla Goldoniego, to propozycja stołecznego Teatru Dramatycznego. - Mamy poczucie, że to spektakl, jakiego nie ma w żadnym innym teatrze - mówili aktorzy Kinga Suchan i Krzysztof Szczepaniak.
Audio
  • O spektaklu "Sługa dwóch panów" i komedii dell’arte opowiadają Kinga Suchan i Krzysztof Szczepaniak (W to mi graj/Czwórka)
Kinga Suchan i Krzysztof Szczepaniak w Czwórce
Kinga Suchan i Krzysztof Szczepaniak w CzwórceFoto: Michał Piwowarek/Czwórka

dzień świra teatr kamienica 1200.jpg
"Dzień świra" w teatrze. Misterna układanka o życiu

Motorem napędzającym intrygę "Sługi dwóch panów" Carla Goldoniego, jest Arlekin, który służąc dwóm panom jednocześnie miesza polecenia, zdradza sprawy wymagające dyskrecji i komplikuje bieg zdarzeń. W spektaklu w reżyserii Tadeusza Bradeckiego mamy wszystko, co w formie commedia dell'arte być powinno: tempo jak w rollercoasterze, wyraziste gesty, taniec, śpiew i romantycznych kochanków. - Widzimy jak po kwadransie widzowie zaczynają przekonywać się do tej formy teatru. To spójny świat, ale jednocześnie magiczny i rzadko dziś uprawiany - mówił Szczepaniak. - Ta forma jednak także niesamowicie sprawdza warsztat aktora, który jest w niej zupełnie bezbronny: stoi na scenie sam ze swoimi myślami i umiejętnościami, bez żadnych "podpórek" - tłumaczył. A jak opowiadała Kinga Suchan, odtwarzająca rolę Klary w tej sztuce, jej postać wymagała przełamania wewnętrznych barier. - Gram "pierwszą naiwną", zakochaną kobietę, która w tej historii jest bardziej przedmiotem niż podmiotem. Dlatego wkładam w tę postać jak najwięcej mojego własnego buntu - mówiła aktorka.


The Globe teatr Londyn 1200x660.jpg
Gra przestrzeni w architekturze teatralnej

W programie tłumaczyliśmy także czym jest komedia dell’arte i skąd wziął się ten termin. Czy w spektaklu "Sługa dwóch panów" jest miejsce na improwizację i ile jest "wolności w ograniczeniach" wynikających m.in. z konstrukcji tej sztuki? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Kinga Suchan, Krzysztof Szczepaniak (aktorzy Teatru Dramatycznego)

Data emisji: 15.07.2017

Godzina emisji: 12.10

kd/ag

Czytaj także

"Koty". W tym musicalu liczy się wszechstronność

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 15:33
- Oglądając broadwayowskie "Koty" zapominasz, że grają tam ludzie. Patrzysz na aktorów i widzisz koty. To jest naprawdę szokujące - mówiła w Czwórce dziennikarka Marzena Rogalska, która musical Andrew Lloyda Webera obejrzała w Dubaju.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"G.E.N" - eksperyment teatralny "po bandzie"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 15:50
To przedstawienie w warszawskim TR pokazuje alternatywną wspólnotę, której członkowie kontestują rzeczywistość. Co "G.E.N" ma wspólnego z "Idiotami" Larsa von Triera i jak przebiegała praca nad spektaklem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Musiałowski: festiwale są jak poligon doświadczalny

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 16:20
30 czerwca w Warszawie rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych. - ItSelF to spotkanie adeptów sztuki aktorskiej, w którym biorą udział studenci z całego świata. Bardzo cieszymy się, że nas zaproszono - mówi aktor Maciej Musiałowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr w Polsce. Skąd czerpać o nim wiedzę?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 15:12
Encyklopedia Teatru Polskiego to, jak przekonuje Janusz Legoń z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego,  przedsięwzięcie wyjątkowe w skali europejskiej, a być może światowej. - Tutaj o rodzimym teatrze można dowiedzieć się praktycznie wszystkiego - mówi w Czwórce zaproszony gość. 
rozwiń zwiń