Alternatywny bohater wojenny. Jak opisał go Hrabal?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 18:55
Przedstawienie "Pociągi pod specjalnym nadzorem" na podstawie prozy Bohumila Hrabala oglądać można w warszawskim Teatrze Dramatycznym na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego. - Myślę, że obecnie w Polsce wyobrażenie na temat bohatera II wojny światowej jest nieco inne niż u Hrabala i w Czechach - mówi reżyser spektaklu Jakub Krofta.  
Audio
  • Jakub Krofta i Otar Saralidze o "Pociągach pod specjalnym nadzorem" Hrabala (W to mi graj/ Czwórka)
Czeski pisarz Bohumil Hrabal
Czeski pisarz Bohumil Hrabal Foto: PAP/DPA

Jakub Krofta Nigdy nie uważałem się za ortodoksyjnego lalkarza. Lubię, gdy świat lalek przenika się ze światem teatru i pokazuję, że to jest możliwe

"Pociągi pod specjalnym nadzorem" to rozgrywająca się w trakcie II wojny światowej opowieść o młodym kolejarzu Miłoszu Pipce (w oryginale: Miloš Hrma), który na prowincjonalnej stacji przeżywa przemianę z chłopca w mężczyznę, z tchórza w bohatera. - Miłosz to młody, zwykły chłopak, który czeka na swoją inicjację. Chce zostać mężczyzną i, pomimo trwającej wokół wojny, przede wszystkim na tym jest skupiony - opowiada odtwórca głównej roli spektaklu aktor Otar Saralidze.

Z kolei Jakub Krofta mówi o tym, dlaczego zdecydował się przenieść na deski teatru właśnie "Pociągi". - Hrabal genialnie potrafi balansować na granicy między śmiesznością i głębokim tragizmem - podkreśla Jakub Krofta. - Warszawa stała się dla mnie taką bezpieczniejszą przestrzenią realizacji "Pociągów", bo w Czechach nad twórcami wisi widmo kultowego filmowej realizacji "Pociagów" Jiříego Menzla z 1966 roku - dodaje zaproszony reżyser.

Otar Saralidze "Pociągi pod specjalnym nadzorem" to spektakl spokojny. Nie ma tu nadekspresji. Wszystko jest stonowane i wyrafinowane

W rozmowie z prowadzącym "W to mi graj" Michałem Piwowarkiem artyści zdradzają też niektóre szczegóły pracy nad spektaklem oraz opowiadają o jego warstwie wizualnej. Natomiast Patryk Zakrocki z duetu SzaZa mówi o pracy nad muzyką do "Pociągów pod specjalnym nadzorem".

Jakub Krofta i Otar Saralidze w Czwórce/fot. Czwórka Jakub Krofta i Otar Saralidze w Czwórce/fot. Czwórka

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Jakub Krofta (reżyser) i Otar Saralidze (aktor)

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 12.08

jsz/mg

Czytaj także

"Dzień świra" w teatrze. "Misterna układanka o życiu"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 13:50
- Kiedy po raz pierwszy obejrzałem "Dzień świra" potraktowałem ten film jak komedię, i to taką, którą postawiłbym na równi z filmami Barei. Teraz, kiedy zbliżam się do 40, czytam ten obraz, jak opowieść o kondycji współczesnego człowieka - mówi Marcin Kołaczkowski, reżyser spektaklu "Dzień Świra opera|musical".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coaching artystyczny. Na czym polega?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 10:00
- Coaching artystyczny daje aktorom i reżyserom konkretne narzędzia do zastosowania w pracy. Są to m.in. taktyki aktorskie i przygotowanie emocjonalne - opowiada Judy Turan, aktorka i instruktorka techniki Meisnera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobry teatr? "Musi być otwarty na kontakt z widzem"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 16:00
- W teatrze współczesnym najbardziej przeszkadza mi sam teatr, który jest sztampą, rutyną, konwencją. I nudą - opowiada Piotr Gruszczyński, krytyk, dramaturg i organizator cyklu wykładów "Jak teatr przestaje być teatrem, żeby teatrem pozostać". 
rozwiń zwiń