A gdyby tak zagrać w musicalu? Startuj do studium wokalno-aktorskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 15:53
Spektakle musicalowe przyciągają tłumy fanów na całym świecie. W "W to mi graj" zdradzamy, jak można dostać się na scenę tego typu teatru, gdzie się uczyć by głosem, tańcem i talentem aktorskim podbić serca miłośników musicali. 
- Jeśli są osoby które czują w sobie zew tańca, śpiewu czy aktorstwa, to mogą próbować dostać się do naszej szkoły - mówi Marek Kaczanowski dyrektor Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego
- Jeśli są osoby które czują w sobie zew tańca, śpiewu czy aktorstwa, to mogą próbować dostać się do naszej szkoły - mówi Marek Kaczanowski dyrektor Państwowego Policealnego Studium Wokalno-AktorskiegoFoto: Kozlik/Shutterstock.com

Jedną z dróg na teatralne deski jest wybór szkoły policealnej związanej z musicalem np. Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

- Jeśli są osoby które czują w sobie zew tańca, śpiewu czy aktorstwa, to mogą próbować dostać się do naszej szkoły - mówi Marek Kaczanowski dyrektor Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego. - Wszystkie te trzy żywioły są potrzebne by próbować aplikować do nas. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy mają w sobie potrzebę bycia na scenie. 

Ostatnie, pandemiczne, lata nieco zmieniły formę rekrutacji do gdyńskiego studium. - Pierwszy etap to wypełnienie formularza z naszej strony internetowej i przesłanie dwóch filmików z próbkami wokalnymi. Wraz z wypełnieniem formularza dostajemy też informacje o dalszym procesie rekrutacji - mówi gość Oliwii Krettek. - Drugi etap już prowadzony jest w formie stacjonarnej. Trzeba się pokazać na żywo. Wtedy jeszcze raz posłuchamy śpiewu kandydata, sprawdzimy kształcenie słuchu, posłuchamy wiersza i fragmentu prozy w wykonaniu kandydatów, zapoznamy się też z poziomem wiedzą o kulturze i literaturze danej osoby. Sprawdzimy też umiejętności taneczne.

Każdego roku do studium przyjmowanych jest około 16-18 osób. Ograniczeniem jest wiek kandydatów, nie mogą być to osoby starsze niż 23 lata. 


Posłuchaj
12:13 czwórka w to mi graj 31.03.2023.mp3 Jak rozpocząć musicalową karierę? Jak dostać się do Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni? (W to mi graj/Czwórka)

 

Zanim jednak zdecydujemy się na egzaminy do Studium możemy przyjrzeć się szkole z bliska. 14 kwietnia odbędzie się Dzień Otwarty. W jego programie znalazły się zajęcia taneczne na sali baletowej, grupowe zajęcia wokalne, zajęcia z elementarnych zadań aktorskich. Każdy będzie mógł uczestniczyć we wszystkich z tych zajęć w sposób czynny lub być ich obserwatorem. Będzie również możliwość rozmowy oraz zadania pytań słuchaczom i pedagogom studium. Można też zapisać się na konsultacje wokalne oraz sprawdzić swoje warunki dykcyjne. 

Wydaje się, że taka szkoła uczy tylko tańca, śpiewu i aktorstwa. Czwórkowy gość podkreśla jednak, że każdy z tych kierunków to wiele różnorodnych przedmiotów. - Taniec to jest rytmika, balet, czyli klasyka tańca, taniec charakterystyczny, współczesny czy step - wymienia. - Co dwa lata zapraszamy też na kierunek zarządzanie instytucjami artystycznymi. 

Edukacja w Studium trwa 3,5 roku. Ostatnie 6 miesięcy to czas na przygotowanie występów dyplomowych, napisanie pracy teoretycznej z dziedziny historii musicalu. - Absolwenci kończą szkołę dwoma spektaklami muzyczno-aktorskimi, musi tam być piosenka aktorska lub inny rodzaj spektaklu muzycznego. Wszystko zamyka recital wokalny - mówi Marek Kaczanowski. 

PPSWA w Gdyni - Koncert Dyplomowy (całość)/PPSWA im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Marek Kaczanowski (dyrektor Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego)

Data emisji: 31.03.2023

Godzina emisji: 14.16

pj

Czytaj także

"Dobrze się kłamie". Jak film znalazł swoje życie teatralne

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 13:02
Paolo Genovese w 2016 roku wyreżyserował film "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie". Powstał przebój, który doczekał się swojej francuskiej, niemieckiej i polskiej wersji. Marcin Hycnar tę filmową opowieść przeniósł na deski teatru. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń