Słuchasz muzyki? Najlepiej z winyla

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 13:28
Czarne krążki przeżywają swój renesans i powracają do łask, a najwięksi koneserzy muzyki zawsze wybiorą właśnie je. - Przede wszystkim za płytami winylowymi przemawia ich jakość. Były produkowane w latach 50. - 90., wtedy wszystko robiło się solidnie. Winyle mają lepszy dźwięk niż płyty CD czy MP3 - mówi Kamil Rolnik ze sklepu Vinyl Tamka.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Bartek Zyczynski
monika brodka 1200 fot kulik.jpg
Cykl na ferie. Muzyka, która inspiruje. "Granda" Moniki Brodki

 

Według raportu "The Recording Industry Association of America" w pierwszym półroczu 2020 roku, płyty winylowe stanowiły 232 mln dolarów sprzedaży muzyki. Czarne krążki, jak pokazują dane, cały czas królują na rynku. Co więcej, jest rzesza ludzi, którzy je kolekcjonują i potrafią wydać na niektóre longplaye nawet kilka tysięcy dolarów.

W Polsce mamy nawet muzeum płyt winylowych, a na wiosnę organizowana jest jedna z większych giełd poświęcona oldschoolowym krążkom. Śmiało można więc powiedzieć, że winyle były, są i będą. 


Posłuchaj
05:01 Czwórka/ Sobotologia - płyty winylowe 09.01.2021.mp3 Płyt winylowych czar (Sobotologia/Czwórka)

- Zainteresowanie płytami winylowymi wzrasta z roku na rok, ale tą tendencję możemy już obserwować od ponad 10 lat. Bardzo dużą rolę odgrywa jakość tłoczenia płyty. Mamy teraz duży wybór krążków, ale są zrobione już inną technologią i nie brzmią tak samo jak winyle sprzed lat - mówi gość audycji. - Te stare amerykańskie, albo japońskie wydania mają lepszy dźwięk, dużą dynamikę, dlatego kolekcjonerzy poszukują starych wydań. Mimo, że płyty mają nawet 60 lat, to są często w dobrym stanie i brzmią po prostu rewelacyjnie. Dobra płyta zagra dobrze nawet na słabym sprzęcie. 

Płyty, żeby dobrze grały muszą być zadbane i nie wystarczy tylko właściwe ich utrzymanie. Przede wszystkim płytę winylową można umyć i można to zrobić własnoręcznie wykonanym płynem na bazie spirytusu i wody. Dźwięk płyty winylowej zapisany jest w rowkach, które z czasem ulegają zakurzeniu, a wtedy płyta może trzeszczeć. Po umyciu możemy uzyskać czystszy dźwięk ulubionych nagrań. 

beastie boys pap 1200.jpg
Beastie Boys - jak krążkiem "Paul's Boutique" zrobili rewolucję

Słuchaj także:

Istotnym aspektem jest również odpowiednie przechowywanie płyt, w końcu nie chcemy, żeby naszej kolekcji coś się stało. 

- Ważne, żeby płyty stały pionowo, a nie jedna na drugiej i ważne, żeby nie stały przy grzejniku, bo wtedy mogą się odkształcić i już się nie nadawać do użytku - tłumaczy Kamil Rolnik.

Winyle to na tyle fascynujący przedmiot, że niektórzy kolekcjonerzy są za nie w stanie zapłacić kilka tysięcy dolarów. - Jest bardzo dużo takich płyt na świecie i są to głównie płyty z drugiej połowy XX wieku. Do nich zaliczają się pierwsze lub limitowane wydania, które ciężko zdobyć - wyjaśnia gość audycji. - Mogą to też być płyty wydane całkiem niedawno, ale w ograniczonym nakładzie i przez kultowego wykonawcę. Na przykład te płyty w sprzedaży można kupić za powiedzmy 100$, a kilka dni później, z drugiej ręki trzeba za nie zapłacić kilka razy drożej.

ZOBACZ WIĘCEJ Spędź ferie z Polskim Radiem >>>

Jak tłumaczy kolekcjoner Roman Papierkowski, za perełki trzeba zapłacić naprawdę sporo. Pierwsze, prawie nieosiągalne płyty Elvisa Presleya i The Beatles mogą kosztować nawet do 20 tys. złotych.
Śmiało można powiedzieć, że winyle to świetna jakość, sentyment, ale również i inwestycja.


***

Tytuł audycji: Sobotologia 

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Goście: Kamil Rolnik (sklep Vinyl Tamka), Roman Papierkowski (kolekcjoner płyt)

Data emisji: 09.01.2021

Godzina emisji: 10.14

aw

Czytaj także

Meteopatia. Nadwrażliwość czuła na drgnienia w prognozie pogody

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 16:50
Pogoda ma wpływ na nasze samopoczucie, przy czym są tacy, którzy bardziej od innych odczuwają jej zmiany. Panujący w Polsce klimat sprzyja nasilaniu problemów meteopatycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mowa ciała. Czy te oczy mogą kłamać?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 15:23
Niekiedy nie potrzeba słów, żeby wiedzieć, co druga osoba ma nam do przekazania. Dlatego wnikliwa obserwacja mowy ciała innych ludzi to najlepsza droga do tego, by poznać prawdę. 
rozwiń zwiń