Rozbiegana Piwniczna-Zdrój. Biegacze na trasach

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 12:31
Trwa 12. odsłona Festiwalu Biegowego w Piwnicznej-Zdroju. Zawodnicy mierzą się z górskimi trasami o różnych dystansach. Na gości festiwalu czekają liczne wydarzenia towarzyszące imprezie. A jak regenerują się biegacze?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ivan Kruk

bieganie jogging jesień kobieta las 1200.jpg
Festiwal Biegowy w Piwnicznej-Zdroju. "Możesz wziąć w nim udział z marszu"

W Piwnicznej-Zdroju pogoda sprzyja zawodnikom Festiwalu Biegowego. W piątek 10 września biegacze zmierzyli się z dystansami 1 mili (1609 m) oraz 7 i 15 kilometrów. Dziś w nocy w 100-kilometrową trasę wystartowali biegacze ultra. Na linii startu stanęli zawodnicy w każdym wieku i chyba z każdego miasta w Polsce. 


Posłuchaj
09:59 czwórka sobotologia 11.09.2021.mp3 Festiwal Biegowy w Piwnicznej-Zdroju - Czwórkowa relacja z imprezy (Sobotologia/Czwórka)

- Festiwal Biegowy w Piwnicznej-Zdroju to fajne wydarzenie, a w moim sercu jest od dziecka, ponieważ uczestniczyłem w nim już jako 13-, 14-letni chłopiec - mówi Rafał Maćkowski, biegacz, ambasador Festiwalu. - Imprezie towarzyszy świetna atmosfera, jest tu mnóstwo znajomych, osób, które poznały się podczas poprzednich odsłon - dodaje. 

Nie bez znaczenia dla uroku imprezy jest jej lokalizacja. Piwnicza-Zdrój to serce Beskidu Sądeckiego. - Tu zaczyna się większość tras, stąd rozchodzi się większość szlaków - mówi rozmówca Szymona Jaworskiego. - Możemy rozkoszować się pięknymi widokami, szumem i urokiem rzeki Poprad. Przyjemnie tu biegać - dodaje. 

Posłuchaj także:


Rafał Bielawa_z aparatem na trasie biegu 1200.jpg
W biegu po najlepsze ujęcia. Jak wygląda fotografia biegów górskich

Bieganie to jednak nie tylko przyjemność. To też wyczerpujące treningi. Rafał Maćkowski zwraca uwagę, by przed długim biegiem trenować też głowę. 

- Do biegów ultra trzeba trenować głowę, psychika jest bardzo ważna. Gdy głowa zawiedzie, to już nie ma się czym podpierać - mówi zawodnik. - Podczas biegu warto myśleć "dam radę", że jest to wyzwanie, ale do zrobienia. Wspierać w sobie wiarę, że jest się dobrze przygotowanym - dodaje. 

Rozmówca Czwórki podkreśla też fizyczne przygotowanie do biegu. Sen, rozgrzewka i dobry, zdrowy posiłek są ważne tuż przed startem. - Bieganie na dystanse ultra często rozpoczyna się w nocy - a oznacza to ciemność, chłód, niewidoczne korzenie drzew i błoto - zauważa. - Po biegu też należy zadbać o regenerację organizmu, sen, lekkostrawny posiłek. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb organizmu biegacza - dodaje. 

Rafał Maćkowski przypomina o nawadnianiu organizmu. Zaznacza, że podczas biegów ultra sama woda jednak nie wystarcza. - Zawodnicy korzystają z żeli energetycznych, ale na trasie też są punkty z bufetami, a w nich kabanosy, ananasy, arbuzy i inne przysmaki - zdradza. 

Ambasador Festiwalu Biegowego w Piwnicznej-Zdroju zwraca się z ogromną prośbą do biegaczy, by nie śmiecili na trasach, by opakowania po żelach czy napojach zabierali ze sobą. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Data emisji: 11.09.2021

Godzina emisji: 10.20

pj

Czytaj także

Gimnastyka poranna. Zestaw ćwiczeń na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 13:00
Piątkowe noce mogą być naprawdę ciężkie, ale spotkania ze znajomymi i tańce do świtu wcale nie muszą oznaczać zmarnowanej soboty - o czym przekonuje trener personalny Kuba Koisz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy w olimpijskim maratonie. W jakiej są formie?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 09:50
Na finał Igrzysk Olimpijskich w Tokio odbędą się dwa maratony. W sobotę pobiegną kobiety, w niedzielę mężczyźni. Jak polscy zawodnicy czują się przed startem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Biegowy w Piwnicznej-Zdroju. "Możesz wziąć w nim udział z marszu"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 13:12
W ten weekend w Piwnicznej-Zdroju odbędzie się 12. odsłona Festiwalu Biegowego. Przez trzy dni zawodnicy będą mierzyć się na różnych dystansach, a festiwalowi goście brać udział w wydarzeniach towarzyszących imprezie. 
rozwiń zwiń