Jakub Gierszał: aktorem jest się przez cały czas

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 15:15
"Wszystko, co kocham", "Sala samobójców", "Juma" - to najbardziej znane filmy z udziałem Jakuba Gierszała. W tym roku premierę będą miały kolejne: "Pokot" Agnieszki Holland, "Pomiędzy słowami" Urszuli Antoniak oraz komedia "PolandJa" Cypriana Olenckiego.
Audio
  • Jakub Gierszał o aktorstwie, planach zawodowych i… miłości do filmu (Pasjonauci/Czwórka)
Jakub Gierszał i Beata Kwiatkowska w studiu Czwórki
Jakub Gierszał i Beata Kwiatkowska w studiu CzwórkiFoto: Paweł Malinowski/Czwórka

zamachowski 1200.jpg
"Kolekcja sukienek". Zbigniew Zamachowski kontra osiem kobiet

- W "Pokocie" gram postać Dyzia, informatyka, a jednocześnie marzyciela. I rzeczywiście, przygotowując się do tej roli miałem na myśli konkretną postać, na której się wzorowałem. Ale na przykład rola w "Jumie" jest tylko moja. W tym przypadku bardziej zainteresował mnie generalnie scenariusz - mówił o pracy nad swoimi postaciami Jakub Gierszał. Opowiadał także o istocie aktorstwa. - Rzadko zdejmujemy maski, rzadko jesteśmy prawdziwi. Każdy z nas na co dzień jest w jakichś życiowych rolach: ojców, kochanków, radiowców… Zawód aktora sprawia, że wkładam dużo wysiłku, by zrozumieć takie procesy zachodzące w ludziach - tłumaczył Gierszał.

Aktor jest doceniany również przez filmowców europejskich i amerykańskich. Magazyn "Variety" uznał Jakuba za jednego z 10 najciekawszych europejskich artystów. - Na początku nie mogłem w to uwierzyć. Cieszę się, ale wiem, że wszystkie wyróżnienia i nagrody są w tym zawodzie bardzo względne - mówił w rozmowie z Beatą Kwiatkowską.

Jakub Gierszał Nie traktuję aktorstwa jako pracy. Mam niebywałe szczęście, że uczyniłem zawód z mojej pasji i mogę na co dzień robić to, co kocham

Gierszał zaprezentował się ostatnio na festiwalu Sundance w filmie "Morris From America". W Czwórce zdradził, jak wspomina swoją obecność na tej i innych ważnych imprezach filmowych, jak przygotowuje się do kolejnych. Mówił także o swoich aktorskich planach, m.in. dotyczących filmu "PolandJa" i opowiadał o pracy na planie z żywymi zwierzętami. Tłumaczył też, co dla niego oznaczają... "pasjonauci".

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Jakub Gierszał (aktor)

Data audycji: 4.2.2017

Godzina audycji: 11.15

kd/ei

Czytaj także

Filmy jak książka kucharska. Czy nauczymy się gotować w kinie?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 14:00
- Wszystko zależy od tego, który tytuł wybierzemy. Jeśli ktoś zdecyduje się na film "Julie i Julia", otrzyma solidna lekcję historii gotowania - przekonuje dziennikarka kulinarna Małgorzata Minta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kolekcja sukienek". Zbigniew Zamachowski kontra osiem kobiet

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 13:01
- "Kolekcja sukienek" to przedziwny, świetny film, który skłania do refleksji - mówił o obrazie Marzeny Więcek Zbigniew Zamachowski. - Po pokazie wyszedłem niezwykle zaintrygowany. Sam nie wiem, czy byłem bardziej smutny czy bardziej pogodny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dariusz Wieteska: wierzę w aktorskie autorytety

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 15:05
- Mam to szczęście, że zajmuję się tym, co lubię robić, a moja praca daje mi dużą satysfakcję - mówił w rozmowie z Mateuszem Tomaszukiem i Jankiem Kruczkowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymon Bobrowski: w pracy lubię mieć kapitana

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 13:00
A takim kapitanem na planie filmu "PolandJa" był Cyprian Olędzki. Ta błyskotliwa komedia, która udowadnia, że najdziksze historie zdarzają się ludziom w najmniej odpowiednich momentach, wchodzi na ekrany naszych kin już 17 lutego. W jaką rolę wcielił się w niej Szymon Bobrowski?
rozwiń zwiń