Poczuj chemię do Skłodowskiej. "Była pasjonatką życia"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 14:00
- Jeszcze przed przeczytaniem scenariusza wiedziałam, że bardzo chcę ją zagrać. Dzięki lekturze jej dziennikówi i listów zdałam sobie sprawę, że pasją Skłodowskiej była nie tylko nauka, ale też życie - opowiada Karolina Gruszka, odtwórczyni roli głównej w filmie "Maria Skłodowska-Curie". 
Audio
  • #PoczujChemięDoSkłodowskiej - opowiadamy o szczegółach kampanii i zaglądamy za kulisy filmu polskiej noblistce (Pasjonauci/czwórka)
W tytułową rolę w filmie Maria Skłodowska-Curie wcieliła się Karolina Gruszka
W tytułową rolę w filmie "Maria Skłodowska-Curie" wcieliła się Karolina GruszkaFoto: Christian Hartmann/Kino Świat

Karolina Gruszka Skłodowska-Curie przykładała się do każdej roli. Była świetną matką i doskonałą nauczycielką angażującą się w edukację dziewcząt i kobiet. W relacjach z mężczyznami stawiała na bliskość i partnerstwo. Hodowała róże. Kochała jeździć na rowerze

W czasach, kiedy kobiety zapinały suknie pod samą szyją, ona nie obawiała się wskoczyć w kąpielowy trykot, ponieważ uwielbiała pływać. Jako jedna z pierwszych zrobiła prawo jazdy - i to na samochody ciężarowe! A w podróż poślubną pojechała rowerem. Dzięki jej odkryciom już w 1905 roku udało się wyleczyć raka szyjki macicy i upowszechniono badania RTG.  - O jej naukowych osiągnięciach wiemy sporo, o jej życiu ciągle za mało. Mam nadzieję, że zmieni to kampania #PoczujChemięDoSkłodowskiej - opowiada Małgorzata Borychowska.

Akcja zbiega się w czasie z obchodzoną w tym roku 150. rocznicą urodzin Marii Skłodowskiej-Curie i zaplanowaną na 3 marca premierą filmu o polskiej noblistce w reżyserii Marie Noëlle. - Chcemy odkurzyć tę postać, ściągnąć ją z naukowego piedestału i postawić jako wzór dla współczesnych kobiet - wyjaśnia inicjatorka kampanii.

W audycji mówimy także o tym, jak Skłodowską-Curie traktowali inni naukowcy i sprawdzamy, co na temat noblistki ma do powiedzenia filmowy Einstein.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Małgorzata Borychowska (inicjatorka kampanii #PoczujChemięDoSkłodowskiej)

Data audycji: 11.02.2017

Godzina audycji: 11.15

kul/ei

Czytaj także

Naftę do oświetlania odkryto przypadkiem

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 13:44
A dokonał tego w XIX wieku Polak, Ignacy Łukasiewicz, który dziś jest patronem Fundacji Polskiego Górnictwa i Gazownictwa. - Lampa naftowa była jego największym wynalazkiem - mówił w Czwórce Jakub Luboradzki z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń